Publicystyka
Czy warto korzystać z sauny? – plusy i minusy okiem kardiologa
Upalne letnie dni, kiedy termometr wskazywał ponad 30℃, dla niektórych są miłym wspomnieniem, podczas gdy innym kojarzą się z największym koszmarem. Tych drugich jeszcze bardziej zaskoczy fakt, że ludzie korzystający z sauny znoszą temperatury wynoszące nawet do 110℃! Jakie są korzyści saunowania, a jakie zagrożenia czyhają za tą popularną w ostatnim czasie formą spędzania czasu?
Babciu, Dziadku – zadbaj o swoje zdrowie, czyli o badaniach profilaktycznych dla seniora
Już w najbliższy weekend, 21. i 22. stycznia obchodzimy Dzień Babci i Dziadka. Z tej okazji, Drodzy Dziadkowie szczególnie zadbajcie o siebie i sprawdźcie swój stan zdrowia. Jakie badania należy wykonać, by zweryfikować ryzyko m.in. chorób układu krążenia, które są przyczyną połowy zgonów w Polsce, informuje Artur Gabrysiak - specjalista ds. medycyny laboratoryjnej Grupy American Heart of Poland.
Polacy kontra postanowienia – tylko 1/5 z nich nie ma problemów z realizacją wyznaczonych celów
Początek roku to czas, w którym tworzymy listę celów i wyzwań na kolejne miesiące. Często dotyczą one kwestii związanych ze zdrowiem, takich jak prawidłowa dieta, wizyty kontrolne u lekarza czy aktywność fizyczna. Wielu z nas szybko jednak odrzuca swoje plany lub odkłada je na później. Wytrwaniu w postanowieniach na pewno nie sprzyja Blue Monday, czyli nietypowe święto, które przypada dokładnie na trzeci poniedziałek stycznia. Stosunek Polaków do nowych wyzwań potwierdzają wyniki badania Medonetu przeprowadzonego we współpracy z Nationale-Nederlanden – tylko jedna trzecia ankietowanych deklaruje, że chętnie się ich podejmuje.
Inflacja coraz bardziej dobija psychicznie Polaków. Przez sezon grzewczy i bezrobocie może być tylko gorzej
Trzecia już edycja badania UCE RESEARCH i platformy ePsycholodzy.pl pokazuje, że zdrowie psychiczne Polaków pogarsza się w szybkim tempie w powiązaniu z inflacją. W lipcu br. 43,7% rodaków dostrzegało u siebie taki problem, a 44,2% nie zauważało go. Obecnie już 50,9% ankietowanych potwierdza spadek formy psychicznej, a 37,9% respondentów nadal tego nie odczuwa. Odsetek osób niezdecydowanych utrzymuje się na stałym poziomie. Tego typu kłopoty zgłaszają głównie osoby w wieku 18-22 lat. Na pierwszym miejscu listy objawów jest częstsze uczucie niepokoju. Na początku zestawienia widać też obniżenie nastroju, stres, lęk, zaburzenia snu oraz problemy z motywacją. Niestety, ta sytuacja prawdopodobnie dalej będzie się pogarszać, do czego szczególnie może się przyczynić sezon grzewczy i ewentualny wzrost bezrobocia.
Qczaj: Gdy moja mama zachorowała na nowotwór piersi, zrozumiałem, jak ważne jest zdrowie najważniejszych kobiet w naszym życiu
Nie tylko jako ambasador kampanii „BreastFit. Kobiecy biust. Męska sprawa”, ale także syn kobiety, która zmaga się z nowotworem, Qczaj zachęca panie znajdujące się w grupie ryzyka do badań profilaktycznych, bowiem wykrycie raka piersi w początkowym stadium daje szansę nawet na całkowite wyleczenie. Trener już wie, że niezależnie od stopnia zaawansowania choroby taka diagnoza natychmiast burzy codzienny spokój i rodzinną harmonię. W tej sytuacji mężczyźni nie powinni jednak usuwać się w cień, tylko zapewnić swoim bliskim wsparcie emocjonalne i pomoc w leczeniu.
Jesienne menu. Co powinno znaleźć się na Twoim talerzu?
Dni robią się coraz krótsze, a pogoda coraz bardziej kapryśna. Sposób odżywiania i codzienny ruch ma znaczenie dla naszego samopoczucia, nastroju i odporności. Sprawdź, co jeść jesienią, by zaspokoić wszystkie potrzeby organizmu, a przy tym wykorzystać sezonowość warzyw i owoców.
“Spieszmy się kochać ludzi - tak szybko odchodzą.” Czas wspomnień i refleksji. Jak żyć po stracie bliskiej osoby?
Najbliższy czas, Dzień Wszystkich Świętych, Dzień Zaduszny szczególnie skłania nas do refleksji, myślami spotykamy się z osobami, których już nie ma między nami. Wracamy do wspólnie przebytych chwil, ocieramy łzę wzruszenia. Chociaż każdy z nas indywidualnie przeżywa odejście, jednak zadajemy sobie pytanie – jak żyć po stracie bliskiej osoby. O tym trudnym, ale niezwykle ważnym aspekcie mówi Anna Kołoczek-Szymbor, psycholog Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca, Grupa American Heart of Poland.
Prawie 60 proc. Polek jest permanentnie niewyspanych
Tylko 2 proc. Polaków codziennie budzi się wyspanych, a 23 proc. twierdzi, że nie wysypia się niemal nigdy – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie marki Kneipp. Blisko 60 proc. Polek przyznaje, że jest permanentnie niewyspanych. Przyczyną niedostatecznej ilości lub złej jakości snu jest nie tylko stres, styl życia, ale również kwestie zdrowotne, np. bezdech senny.
Przyznano nagrody Lodołamacze 2022
Wielkie idee rodzą się z potrzeby urzeczywistnienia dobra. Twórcy Filmu Sonata, Kampania Breastfit. Kobiecy Biust. Męska Sprawa, Tomasz Wolny i pracodawcy nagrodzeni w Zamku Królewskim w Warszawie podczas Gali Lodołamacze 2022.
Ruszyła kampania Europejskiej Rady Informacji o Żywności (EUFIC) na temat dodatków do żywności
W ramach finansowanego przez UE projektu FoodSafety4EU i Europejskiej Rady Informacji o Żywności (EUFIC) rozpoczęła się kampania w mediach społecznościowych na temat dodatków do żywności, oparta na analizie pytań i wątpliwości konsumentów. Choć użycie dodatków do żywności musi mieć udowodniony cel i przejść surowe oceny bezpieczeństwa, nadal budzi niepokój konsumentów. Dlatego w kampanii biorą udział eksperci z branży, którzy przez cały październik będą odpowiadać na najczęstsze pytania konsumentów.
Idź na rekord. Wygraj z nadciśnieniem tętniczym - próba pobicia rekordu Guinessa już 6 października
6 października (czwartek) w Warszawie w klubie Stodoła (ul. Stefana Batorego 10) o godzinie 12:00 odbędzie się wyjątkowe wydarzenie. W ramach ogólnopolskiej kampanii profilaktyczno- edukacyjnej Servier dla Serca zostanie podjęta próba ustanowienia Rekordu Polski oraz Rekordu Guinnessa w kategorii NAJWIĘCEJ POMIARÓW CIŚNIENIA WYKONANYCH SAMODZIELNIE JEDNOCZEŚNIE. Każdy, kto ukończył 18 lat, może stać się uczestnikiem tego niecodziennego wyzwania. Niewymagana jest wcześniejsza rejestracja (wejście na miejsce wydarzenia od godziny 11:00).
Tylko 15,6 proc. dzieci w czasie pandemii realizowało minimum ruchowe zalecane przez WHO
Tylko 15,6 proc. dzieci w czasie pandemii realizowało minimum ruchowe zalecane przez WHO - wynika z nieopublikowanych jeszcze badań „Młodzież a COVID 19” przeprowadzonych przez Instytut Matki i Dziecka. Ale i przed pandemią wskaźnik ten pogarszał się z roku na rok.