Publicystyka

ESMO: Zanieczyszczenie powietrza może prowadzić do raka płuc u osób nigdy niepalących

Zidentyfikowano nowy mechanizm, dzięki któremu bardzo małe cząsteczki zanieczyszczeń w powietrzu mogą wywoływać raka płuc u osób, które nigdy nie paliły, zgodnie z najnowszymi danymi zgłoszonymi przez prof. Charlesa Swantona i współpracowników na Kongresie Europejskiego Towarzystwa Onkologii Medycznej (ESMO) 2022. Otwiera to drogę do tworzenia nowych mechanizmów profilaktyki oraz opracowania nowatorskich terapii. 
2022-09-12 10:52

Gruźlica nadal groźna. Covid pogorszył sprawę

Miliony osób rocznie zapada na gruźlicę, wiele spośród tych osób umiera. Zwykło się myśleć, że nas to nie dotyczy, bo tak dzieje się w biedniejszych krajach. To nieprawda. A niemałe zagrożenie stwarza przerywanie terapii gruźlicy - prątki się uodparniają na kolejne antybiotyki. Warto też wiedzieć, przed czym dokładnie chronią szczepienia.
2022-09-09 09:35

Bieg Po Nowe Życie - dla świadomego dawstwa organów

Już 10 września w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie odbędzie się 21. Bieg po Nowe Życie. Tradycyjnie wezmą w nim udział osoby po przeszczepieniu, znani artyści i sportowcy, przedstawiciele mediów oraz autorytety polskiej medycyny transplantacyjnej. Celem inicjatywy jest popularyzacja świadomego dawstwa organów do przeszczepienia. Jest to niezwykle potrzebne, ponieważ w Polsce na ten zabieg ratujący życie wciąż czeka blisko 1800 osób.
2022-09-08 10:03

Polakom brakuje praktycznych umiejętności udzielania pierwszej pomocy

Jak podaje Polski Czerwony Krzyż, średni czas od momentu wezwania karetki do przyjazdu służb ratunkowych wynosi 8 minut w mieście i ok. 15 minut na terenach poza miastem. Dlatego życie ofiary wypadku często zależy od osób postronnych, które są świadkami wypadku, i ich umiejętności udzielania pierwszej pomocy. W cyklicznych badaniach nieco ponad 60 proc. Polaków deklaruje, że potrafi jej udzielić, ale odsetek tych, którzy są pewni swoich umiejętności, jest dużo niższy.
2022-09-08 09:59

Long Covid: Patofizjologiczne podłoże utrzymujących się objawów sercowych po Covid-19

Utrzymujące się objawy sercowe, w tym nietolerancja wysiłku, tachykardia i ból w klatce piersiowej, są coraz częściej rozpoznawanymi późnymi powikłaniami COVID-19. Uszkodzenie mięśnia sercowego, o czym świadczy podwyższony poziom troponiny, jest powszechne u hospitalizowanych pacjentów z wcześniejszymi schorzeniami i wiąże się z częstszym występowaniem powikłań sercowych oraz złym rokowaniem. W opublikowanym na łamach Nature badaniu, naukowcy podjęli się próby wyjaśnienia niepewności patofizjologii serca w prospektywnym badaniu wybranych osób bez znanych chorób serca lub istotnych chorób współistniejących i łagodnej początkowej choroby COVID-19.
2022-09-07 12:20

Połowa Polaków nie czuje wsparcia swojego przełożonego w pracy

Samopoczucie zatrudnionych osób wpływa na jakość ich pracy. Jak wynika z badania „People at Work 2022: A Global Workforce” firmy ADP, 4 na 10 Polaków (43,96 proc.) uważa, że ich praca cierpi z powodu złego stanu psychicznego. Jednocześnie, co drugi ankietowany przyznaje, że nie czuje się wspierany przez swojego przełożonego (48,77 proc.).   
2022-09-07 09:41

Muzyka łagodzi ból pooperacyjny

Muzyka może być oferowana jako sposób na pomoc pacjentom w zmniejszeniu bólu i lęku w okresie pooperacyjnym. Tak wynika m.in. z badań poświęconych wpływowi muzyki na pacjentów po zabiegach chirurgicznych, których wyniki opublikowano w The Lancet.
2022-09-06 10:13

Powroty do pracy - jak uniknąć stresu po urlopie i zadbać o swoje zdrowie?

Czas letni, w szczególności wakacyjny to wyczekiwany okres, podczas którego często planujemy sobie urlop, żeby zapomnieć o troskach dnia codziennego, zebrać energię, czy też uzupełnić zapas witaminy D podczas słonecznych kąpieli. Im jednak bliżej końca urlopu, tym stajemy się coraz bardziej spięci na myśl o powrocie do codziennej pracy. Dla większości z nas nie jest to nigdy proste. Jak zaadaptować się na nowo do swoich obowiązków? Tłumaczy prof. dr hab. n. med. Piotr Buszman, kardiolog inwazyjny z Polsko-Amerykańskich Klinik Serca, Grupy American Heart of Poland.
2022-09-02 10:58

STADA Health Report 2022: 78 proc. Europejczyków ma trudności z przespaniem całej nocy

Warto zauważyć, że pandemia nie pozostała bez wpływu nie tylko na ogólny stan zdrowia Polaków, ale również na ich podstawową metodę odpoczynku i regeneracji organizmu, jaką jest sen - komentujePaulina Romaniszyn, dyrektor generalny STADA Polska. Badanie STADA Health Report 2022 prezentuje czynniki najczęściej powodujące bezsenność wśród Polaków i Europejczyków, a także jak próbują sobie z tymi problemami poradzić. 
2022-08-24 13:00

6 miesięcy wojny w Ukrainie. 12 milionów ludzi otrzymało pomoc humanitarną

24 sierpnia mija pół roku od ataku Rosji na Ukrainę. Wojna wiąże się z olbrzymim cierpieniem mieszkańców Ukrainy: według danych ONZ śmierć poniosło ponad 5500 cywilów, a ponad 13 milionów z nich musiało opuścić swoje domy. Jednocześnie, do Ukrainy cały czas dociera pomoc humanitarna: otrzymało ją ponad 12 000 000 potrzebujących.
2022-08-24 12:29

Mobbing w pracy - jak sobie z nim radzić?

Mobbing to najczęściej przemoc w białych rękawiczkach - dlatego tak trudno go zidentyfikować i się z nim uporać – zwraca uwagę terapeutka Kinga Rochala. Dowiedz się, jakie są cechy mobbingu, jak wpływa na życie, czy można się przed nim uchronić i jakie cechy ma mobber.
2022-08-22 12:20

274 milionów osób na świecie wymaga pomocy humanitarnej - Dzień Pomocy Humanitarnej

Z 274 milionami osób na świecie wymagających pomocy humanitarnej w 2022 roku przekroczona została kolejna tragiczna granica. Do grona przedstawicieli sektora humanitarnego dołączyły miliony Polaków zaangażowanych w zapewnienie bezpieczeństwa ofiarom wojny w Ukrainie. Stali się oni nieoficjalnymi ambasadorami wartości, które budują globalny system pomocy.
2022-08-19 08:48