Publicystyka

Zdrowie migrantów i uchodźców pod lupą Światowej Organizacji Zdrowia

Światowa Organizacja Zdrowia po raz pierwszy opracowała szczegółowy Raport o Zdrowiu Migrantów i Uchodźców. To odpowiedź na brak spójnej polityki związanej z dbaniem o zdrowie przedstawicieli tych grup i wskazanie kierunku działań dla państw całego świata.  
2022-07-28 10:13

Małpia ospa - czy grozi nam epidemia?

Światowa Organizacja Zdrowia, po zebraniu komitetu nadzwyczajnego, uznała w zeszłym tygodniu małpią ospę za globalne zagrożenie dla zdrowia publicznego  pomimo że eksperci WHO nie byli zgodni w ocenie sytuacji. Dlatego dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus po raz pierwszy podjął decyzję o wprowadzeniu globalnego alertu mimo braku konsensusu wśród ekspertów zasiadających w komitecie.
2022-07-26 09:06

Nawet co trzeci lekarz w Polsce cierpi na zaburzenia depresyjne i lęki

 Medycy nie są robotami, tylko ludźmi, którzy też mają prawo czuć się zmęczeni, sfrustrowani i wypaleni zawodowo – podkreśla Urszula Szybowicz, prezes Fundacji Nie Widać Po Mnie. Jak podkreśla, badania fundacji wskazują, że ponad 30 proc. lekarzy cierpi na zaburzenia depresyjne czy lękowe. Pandemia COVID-19 jedynie uwypukliła i wzmocniła problem, który istniał już od dawna, ale niewiele się o nim mówiło. Poziom lęku, depresji i stresu jeszcze się pogłębił, co jest problemem również z punktu widzenia bezpieczeństwa pacjentów. 
2022-07-20 11:00

Największymi zwolennikami skrócenia tygodnia pracy są najmłodsi pracownicy

Obecnie w Polsce trwa na temat możliwości wprowadzenia 4-dniowego dnia pracy.  Jak wynika z raportu firmy ADP „People at Work 2022: A Global Workforce View”, aż 25,71 proc. Polaków chciałoby pracować 4 dni w tygodniu w zwiększonym wymiarze godzin np. po 10 h. Największymi zwolennikami skrócenia tygodnia pracy są najmłodsi polscy pracownicy – 30,09 proc. – są oni jednocześnie grupą, która najchętniej zdecydowałaby się na obniżkę płac w zamian za mniejszą liczbę godzin pracy (6,89 proc.).
2022-07-14 12:58

Dorośli Polacy odczuwają najwyższy wśród wszystkich mieszkańców Europy poziom stresu i wypalenia

Badanie STADA Health Report 2022 przeprowadzone na grupie ok. 30 000 respondentów w piętnastu krajach Europy, w tym 2 001 w Polsce, ujawnia niepokojące trendy dotyczące zdrowia psychicznego, jakości snu i poziomu zaufania do medycyny. Dorośli w Polsce odczuwają najwyższy wśród wszystkich mieszkańców Europy poziom wypalenia – z problemem mierzy się aż jedna czwarta Polaków.
2022-07-11 09:45

Jelitowa flora bakteryjna a leczenie depresji

Według opublikowanego właśnie badania przeprowadzonego przez zespół z Uniwersytetu w Bazylei bakterie mogłyby pomóc w terapii depresji. Chodzi o odpowiednie mikroby, które żyją w jelicie człowieka. Może się to wydawać zaskakujące, skoro leczenie tej choroby wymaga zaawansowanych metod psychologicznych i farmakologicznych i nawet przy ich zastosowaniu nie zawsze daje pożądane rezultaty.
2022-07-08 09:08

Światowy Dzień Czekolady. O zdrowotnych właściwościach czekolady

Czekolada to z pewnością jeden z najbardziej empatycznych łakoci, który należy do ulubionych słodyczy Polaków. Ale jej wysoka wartość energetyczna sprawia, że dawkujemy sobie tę słodką przyjemność. W jaki sposób czekolada wpływa na nasze organizm i zdrowie? Czy rzeczywiście wpływa korzystnie na serce? Wyjaśnia ekspert z zakresu zdrowego stylu życia, Ewa Glońska-Strączek, pielęgniarka, psychodietytyk i pedagog zdrowia, Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca w Bielsku Białej, Grupa American Heart of Poland.
2022-07-07 12:43

Polacy coraz częściej sięgają po piwo bezalkoholowe

W Polsce w ciągu ostatnich kilku lat widoczna jest zmiana w strukturze spożywanego piwa – spada udział piw alkoholowych, a konsekwentnie wzrasta zainteresowanie piwem bezalkoholowym (1). Z najnowszego sondażu wynika, że w ciągu ostatnich 2 tygodni po piwo bezalkoholowe sięgnęło nieco ponad 40% badanych. Dla porównania, piwo alkoholowe piło w tym samym czasie 65% Polaków. Średnie spożycie piwa bezalkoholowego w Polsce wśród osób deklarujących jego spożycie w tym samym okresie wyniosło 2,8 litra na osobę.
2022-06-30 09:17

COVID-19 czynnikiem aktywującym cukrzycę? Naukowcy nie potrafią jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie

Już na początku pandemii potwierdzono, że COVID-19 gorzej znoszą osoby z chorobami przewlekłymi. Należą do nich chorzy na cukrzycę typu 1 i 2. To między innymi te osoby zalicza się do grupy ryzyka. Jednak – jak wskazują badania przeprowadzone na Massachusetts General Hospital[1] – to koronawirus może spowodować tymczasowe i odwracalne zachorowanie na cukrzycę. Obserwacja pacjentów zakażonych wirusem wykazała, że, mimo iż nie została u nich zdiagnozowana cukrzyca, to poziom glukozy we krwi pozostawał przez jakiś czas wysoki.
2022-06-27 14:03

Badania: wiara w teorie spiskowe związane z COVID-19 zwiększa ryzyko lęku i depresji

Pandemia COVID-19 jest naznaczona teoriami spiskowymi rozpowszechnianymi przez środowiska ją negujące. Badanie naukowców Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykazało, że wiara w takie fałszywe przekonania może być szkodliwa także dla zdrowia psychicznego, bo zwiększa ryzyko wystąpienia objawów lękowych i depresyjnych.
2022-06-22 09:57

28 marzeń – niepełnosprawni w drodze na Hel

„28 marzeń - niepełnosprawni w drodze na Hel” to kontynuacja projektu, w którym młodzież i wychowawcy z ośrodka w Działdowie wraz z wychowawcami walczyli o zdobycie Korony Gór Polski. Tym razem w ramach wyprawy młode osoby z niepełnosprawnością umysłową i ruchową oraz ich opiekunowie, w ciągu 12 miesięcy chcą odwiedzić 17 latarni morskich. Akcja podzielona jest na trzy etapy, pierwszy odbył się we wrześniu ubiegłego roku, a drugi, w którym do pokonania jest ok. 240 km na trasie Darłowo - Darłówko – Jarosławiec – Ustka – Rowy – Czołpino – Łeba – Stilo – Białogóra – Karwia, jest w trakcie. Ostatni z nich odbędzie się na początku jesieni br. W wyprawach weźmie udział ponad 20 uczestników.
2022-06-21 09:36

14 najludniejsze państwo na świecie. Liczba uchodźców przekroczyła 100 milionów

20 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Uchodźcy, który w tym roku upamiętnia ponurą statystykę – już ponad 100 milionów osób przymusowo żyje z dala od swoich domów. Uchodźcy stworzyliby więc 14 najludniejsze państwo na świecie. Głównymi przyczynami tego stanu rzeczy pozostają niezmiennie zmiany klimatyczne i konflikty zbrojne.
2022-06-20 09:39