Publicystyka
Trzy lata kryzysów. Sytuacja ludzkości przestaje się polepszać?
Kryzys klimatyczny, pandemia COVID-19 oraz atak Rosji na Ukrainę - to trzy wielowymiarowe kryzysy, które najmocniej wpływały na świat w latach 2020-2023. W ich wyniku sytuacja ludzkości przestała się polepszać: po raz pierwszy od dekad wzrosła liczba osób cierpiących głód, ubóstwo oraz potrzebujących pomocy humanitarnej.
69% Polaków potwierdza, że było świadkami przemocy słownej wobec osoby z otyłością. Jak walczyć ze stygmatyzacją?
Według faktów medycznych, otyłość nie jest defektem estetycznym. To choroba o przewlekłym charakterze i bardzo złożonej etiologii. Cierpi na nią już 8 mln dorosłych Polaków. I choć jest to ogromna część polskiego społeczeństwa, to jednocześnie badania potwierdzają, że osoby z otyłością są też jedną z grup najbardziej narażonych na stygmatyzację: aż 69% Polaków potwierdza, że było świadkami przemocy słownej wobec osoby z otyłością.
Uczenie się przez całe życie przynosi korzyści dla funkcji poznawczych seniorów
Uczenie się przez całe życie przynosi długoterminowe korzyści dla funkcji poznawczych u seniorów – dowiedli naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego. Wykazali ponadto, że uczenie się nowych umiejętności przynosi korzyści poznawcze zarówno w krótkim okresie (do kilku miesięcy), jak i dłuższej perspektywie (po roku). Dzięki temu aktywni seniorzy łatwiej też mogą adaptować się do zmian następujących w wyniku rozwoju nowych technologii.
Okulary przeciwsłoneczne a zdrowie oczu dziecka
Wraz z nadejściem dłuższych i cieplejszych dni dzieci zaczęły spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu. I choć zabawa na przydomowym podwórku podczas słonecznej pogody niesie ze sobą wiele korzyści dla zdrowia i rozwoju dziecka, to jednak towarzyszy jej także czynnik, przed którym należy je chronić. Promieniowanie ultrafioletowe (UV), niewidoczny składnik światła słonecznego, może uszkadzać tkanki oka, rogówkę i soczewkę, doprowadzając do pogorszenia wzroku. Problem ten może w znaczny sposób dotykać osoby nadwrażliwe na światło naturalne, przede wszystkim dzieci.
20 faktów na 20-lecie poznania pełnej sekwencji DNA
20 lat to dużo, czy mało? Odpowiedź, jak zawsze zależy od kontekstu. Jeśli popatrzymy na to, ile udało się osiągnąć w medycynie dzięki poznaniu pełnej sekwencji DNA, trudno uwierzyć, że od tego momentu minęły zaledwie dwie dekady. 25 kwietnia 2003 roku – to ważna data w kalendarzu, która zmieniła na zawsze oblicze nauki, medycyny i… życie milionów pacjentów na całym świecie. Z okazji 20-tej rocznicy tego wydarzenia, organizatorzy kampanii edukacyjnej „Genetyka Ratuje Życie” przygotowali zestawienie 20 ciekawostek na temat DNA, o których mogliście nie wiedzieć.
Dogoterapia dla serca – czy posiadanie psa może poprawiać zdrowie?
Czy czworonożny przyjaciel może na co dzień mieć pozytywny wpływ na stan naszego życia i zdrowia? Okazuje się, że tak! O tym, jakie korzyści dla organizmu przynosi obecność psa w naszym życiu, a także o czym należy pamiętać, zanim zdecydujemy się na taki krok, mówią eksperci medycyny i weterynarii.
Światowy Dzień Zdrowia – humanitarne wyzwania
Od ponad 70 lat 7 kwietnia obchodzimy ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) Światowy Dzień Zdrowia. Według najnowszych zebranych przez WHO danych aż 3,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do potrzebnych im usług zdrowotnych, a prawie 100 milionów osób rocznie popada w skrajne ubóstwo w wyniku wydatków na niezbędne usługi zdrowotne. Swoje żniwo zbierają również konflikty zbrojne: na terenie Ukrainy pomocy humanitarnej w zakresie zdrowia potrzebuje co trzeci jej mieszkaniec.
Bezsenność a zawał serca - o konsekwencjach zdrowotnych bezsenności
Jest wieczór, świat za oknem ogarnęła ciemność. Po ciężkim i stresującym dniu w pracy, nasze myśli koncentrują się na jednym - nareszcie czas na zasłużony odpoczynek! Jednak dla wielu osób ta chwila oznacza kolejną walkę, tym razem z bezsennością. Ilu z nas dotykają zaburzenia snu, jakie mają znaczenie dla zdrowia i czy istnieją sposoby by je przezwyciężyć?
Wiosna motywuje Polaków – 2/3 z nas jest aktywnych przynajmniej raz w tygodniu
Wielu Polaków po długiej zimie pragnie wreszcie wyjść na zewnątrz w poszukiwaniu ruchu i świeżego powietrza. Zgodnie z wynikami badania przeprowadzonego na zlecenie Nationale-Nederlanden blisko dwie trzecie ankietowanych wraz z nadejściem sezonu wiosennego zamierza zwiększyć swoją aktywność fizyczną – czy to poprzez bieganie czy jazdę na rowerze. W tym celu jedna piąta chętnie włączy się w imprezy sportowe organizowane w ich mieście. Co ważne Polacy traktują sport jako element profilaktyki – 70 proc. ankietowanych deklaruje, że jest to dla nich forma dbania o zdrowie, z kolei 40 proc. jest zdania, że pozwala im on zachować równowagę w życiu.
Dzień Kobiet: uchodźczynie, a nie uchodźcy
Wojna w Ukrainie to największy kryzys humanitarny w Europie od czasów drugiej wojny światowej. Choć w Polsce wciąż mówimy o milionach „uchodźców” z Ukrainy, to 90% osób które znalazły schronienie w naszym kraju to kobiety i dzieci. Nowe przepisy w ustawie o pomocy obywatelom Ukrainy sprawiają, że od 1 marca priorytetem dla części z nich jest szybkie znalezienie zatrudnienia.
Przepracowane i pragnące zmian – Polki na rynku pracy
O tym, że Polki pragną zmian i większej swobody w zatrudnieniu świadczą dane raportu ADP. Aż połowa z nich (50,53 proc.) chciałaby zwiększyć swój work-life balance, nawet kosztem wysokości wypłaty, a 61,6 proc. ankietowanych zdecydowałaby się na większą elastyczność godzin pracy, przy zachowaniu dotychczasowej liczby godzin pracy. Co jednak alarmujące, aż 52,94 proc. pracujących deklaruje, że nie otrzymuje opłaty za nadgodziny. Najczęściej w wymiarze 6-10 godzin tygodniowo (23,64 proc.).
Bez zapachu życie traci smak - Dzień Wiedzy o Utracie Węchu
27 lutego przypada Dzień Wiedzy o Anosmii poświęcony edukacji na temat możliwych przyczyn utraty węchu i nieocenionego znaczenia właściwej diagnostyki. W Dniu Wiedzy o Anosmii eksperci zwracają uwagę na trudności, z jakimi zmagają się pacjenci doświadczający anosmii, która może być wynikiem zapalenia zatok przynosowych lub zapalenia błony śluzowej z polipami nosa. Choroby te bardzo często współwystępują z atopowym zapaleniem skóry, bo są wywoływane tym samym czynnikiem - zapaleniem typu 2.