Bezsenność a zawał serca - o konsekwencjach zdrowotnych bezsenności

Opublikowane 28 marca 2023
Bezsenność a zawał serca - o konsekwencjach zdrowotnych bezsenności
Jest wieczór, świat za oknem ogarnęła ciemność. Po ciężkim i stresującym dniu w pracy, nasze myśli koncentrują się na jednym - nareszcie czas na zasłużony odpoczynek! Jednak dla wielu osób ta chwila oznacza kolejną walkę, tym razem z bezsennością. Ilu z nas dotykają zaburzenia snu, jakie mają znaczenie dla zdrowia i czy istnieją sposoby by je przezwyciężyć?
Bezsenność - skala problemu
Według STADA Health Report, na problemy ze snem skarży się ponad połowa Polaków. 34% badanych twierdzi, że jakość ich snu zdecydowanie obniżyła się podczas pandemii COVID-19. Większość osób jako główny powód podaje nadmierne myślenie o zmartwieniach życia codziennego. Popularnymi odpowiedziami były również niepokój, problemy finansowe, czy chrapanie partnera.
 
Zagrożenia dla zdrowia
Panujące od wieków przeświadczenie, że sen jest najlepszym lekarstwem na zdrowie i urodę, ma swoje podstawy również w badaniach naukowych. Bezsenność nie tylko obniża nasz nastrój, zmniejsza wydajność w pracy i może być przyczyną poważnego wypadku drogowego, ale również działa bezpośrednio na wnętrze naszego organizmu. Problemy ze snem mają wpływ na rozwój cukrzycy, depresji, chorób serca czy nadciśnienia tętniczego. Mechanizmy prowadzące na drodze bezsenności do tych schorzeń, nie są jeszcze do końca poznane. Jako czynniki ryzyka podaje się wysokie nocne ciśnienie krwi czy wzrost insulinooporności związany z niską jakością snu.
 
Najnowsze doniesienia
Na początku marca bieżącego roku na Kongresie Kardiologii w Nowym Orleanie ogłoszono niezwykle interesujące wyniki badań. Nowa, i jak dotąd największa, analiza wykazała, że osoby cierpiące na bezsenność były o 69% bardziej narażone na zawał serca niż osoby nie borykające się z problemami ze snem. Dodatkowo, zawały występowały częściej u kobiet niż u mężczyzn cierpiących na bezsenność.
 
Sposoby walki z bezsennością
Przede wszystkim z bezsennością nie da się walczyć w pojedynkę. Gdy jesteśmy już pewni, że zadbaliśmy o dobrą higienę snu - pokój jest ciemny i cichy, urządzenia elektroniczne wyłączone - a problem nadal nie zniknął, czas na następny krok. Przed sięgnięciem po suplementy diety, mające niejako być cudownym lekarstwem na dobry sen, należy udać się do lekarza. Nie bójmy się prosić o pomoc specjalisty i nie lekceważmy tego objawu - z bezsennością da się wygrać, trzeba tylko zacząć walczyć.


Autor: Aleksandra Bożym, redakcja Medicalpress
SKN Kardiologii przy I Katedrze i Klinice WUM
 
Źródła: