Emocje i bliskość kontra rak - Wielka Księga Baśni Terapeutycznych: Niezwykłe zwierzęta Ewy

Opublikowane 18 września 2023
Emocje i bliskość kontra rak - Wielka Księga Baśni Terapeutycznych: Niezwykłe zwierzęta Ewy
„Niezwykłe zwierzęta Ewy - ONCOdekalog emocji”, to wyjątkowa księga baśni terapeutycznych pod patronatem Polskiego Towarzystwa Psychoonkologicznego. Powstała, aby pomóc nastoletnim pacjentom oswajać trudne emocje, które towarzyszą ciężkiej chorobie, a czasem zbliżającej się śmierci. Oparta jest na wiedzy i doświadczeniach specjalistów psychoonkologii i psychologii, pacjentów oraz ich rodzin i opiekunów. Książka ta została bardzo entuzjastycznie przyjęta przez środowisko polskich psychoonkologów podczas Jubileuszowej 15. Ogólnopolskiej Konferencji Psychoonkologicznej, a jej premiera jest częścią obchodów 30-lecia psychoonkoologii w Polsce.
Książka powstała w ramach projektu Code Against Cancer realizowanego przez Ardigen. Jej wydawcą jest Fundacja Zostaw Swój Ślad a głównym partnerem naukowym Polskie Towarzystwo Psychoonkologiczne. Dzięki wolontariuszom projektu Code Against Cancer darmowe egzemplarze „ONCOdekalogu Emocji” trafiły na oddziały onkologii dziecięcej i psychiatrii w całej Polsce.
 
Czym jest ONCOdekalog emocji?
„Niezwykłe zwierzęta Ewy - ONCOdekalog emocji” to wyjątkowa książka zawierająca dziesięć baśni terapeutycznych, które wspierają oswajanie trudnych emocji i wychodzenie z kryzysu emocjonalnego. Dedykowana jest starszym dzieciom i nastolatkom z chorobami onkologicznymi, przewlekłymi
i depresją oraz ich rodzicom, opiekunom i przyjaciołom. To swoista recepta na to, jak przepracować swoje emocje w niezwykle trudnych momentach życia. Książka została zrealizowana w ramach projektu CODE AGAINST CANCER rozwijanego przez Ardigen.
 
- W Ardigen naszą misją i motywacją są przede wszystkim pacjenci oczekujący na leczenie. Wierzymy, że zastosowanie metod sztucznej inteligencji w połączeniu z eksperymentami laboratoryjnymi, zwiększa szansę sukcesu wprowadzenia terapii na rynek. To nasze wizja. Jako organizacja oparta o wartości tworzymy społeczność wokół hasła Code Against Cancer, w której nasi naukowcy i inżynierowie dedykują swój talent, aby we współpracy z największymi firmami farmaceutycznymi i biotechnologicznymi urealnić tą wizję. Naszą wiedzę i umiejętność rozpoznania ważnych potrzeb pacjentów wykorzystujemy także, współtworząc z ekspertami projekty społeczne takie jak książka “Oncodekalog Emocji”. Trafiła już ona bezpośrednio na oddziały onkologii oraz jest dostępna dla każdego, kto potrzebuje w formie e-booka. Jesteśmy dumni z naszego wkładu w te inicjatywy – mówi Łukasz Nowak, członek zarządu Ardigen.
 
Wydawcą książki jest Fundacja Zostaw Swój Ślad, a partnerami merytorycznymi obok Polskiego Towarzystwa Psychoonkologicznego (PTPO) zostali: Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych oraz Wydawnictwo Pedagogiczne OPERON. Piękna, kolorowa książka w twardej oprawie, która trafiła już na oddziały onkologii i hematologii dziecięcej w całej Polsce, została wydana dzięki wsparciu Ardigen, ERGO Hestii, PKS Gdańsk Oliwa i Langsteiner.
 
Dla kogo powstała ta książka?
Księga baśni dedykowana jest szczególnie dzieciom i młodzieży w wieku powyżej 10 lat, które mają trudność w rozumieniu siebie nie tylko w okresie dojrzewania i w komunikacji z dorosłymi, ale przede wszystkim przechodzą kryzys związany z chorobą. Powstała z myślą o pacjentach onkologicznych i osobach przewlekle chorych, ale będzie również wartościową pozycją dla zdrowych czytelników, którzy chcą poznać i zrozumieć swoje emocje.
 
Jej główną bohaterką jest Ewa, dziewczynka, która zachorowała na nowotwór mózgu tuż po tym, jak oddała swoje warkocze na peruki dla osób po chemioterapii. Jej historia była prawdziwą inspiracją dla pomysłodawców i autorów Księgi. Większość postaci ludzkich i zwierzęcych w tej Księdze istnieje lub istniało, choć niektóre ich imiona zostały zmienione.
 
Planowane jest także nagranie audiobooka dla tych dzieci, które nie mogą same przeczytać baśni oraz przetłumaczenie ich na język angielski i ukraiński. Te działania będą możliwe dzięki wsparciu Fundacji DKMS, która doceniła przekaz niesiony przez to wydawnictwo i przyznała Fundacji Zostaw Swój Ślad specjalny grant na wspieranie psychiczne i emocjonalne pacjentów.
 
Fundacja Zostaw Swój Ślad jest jednym z 10 Beneficjentów drugiej edycji Dotacji Fundacji DKMS. Projekt „Niezwykłe zwierzęta Ewy - ONCOdekalog emocji” w pełni wpisuje się w cel inicjatywy jakim jest wsparcie psychologiczne pacjentów hematologicznych oraz ich bliskich w procesie leczenia i zdrowienia – mówi Ewa Nawrot, Koordynator ds. Współpracy z Organizacjami Pacjentów Fundacji DKMS. - Bardzo istotnym aspektem wyboru tej inicjatywy przez Jury Dotacji Fundacji DKMS jest szeroka grupa odbiorców. Księga baśni terapeutycznych to wartościowa pozycja nie tylko dla dzieci, ale także ogromne wsparcie dla ich rodzin i bezcenne narzędzie do pracy psychoonkologów i personelu uczestniczącego w całym procesie leczenia. W połączeniu z profesjonalizmem, innowacyjnością i doświadczeniem osób tworzących książkę jesteśmy przekonani, że terapeutyczne opowieści dostarczą ukojenia emocjonalnego i pomogą wielu osobom - podsumowuje.
 
To już kolejna książka, stworzona w ramach projektu Code Against Cancer by wspierać profilaktykę i leczenie pacjentów.
 
- Jest to wyjątkowy projekt, który ma na celu wsparcie polskiej psychiatrii i onkologii dziecięcej, które znajdują się obecnie w bardzo ciężkiej sytuacji. Chcieliśmy dać zarówno dzieciom jak i ich rodzicom oraz terapeutom użyteczne narzędzie do pracy z emocjami. Grono ponad 20 ekspertów i autorów pracowało nad nią społecznie i z niezwykłą pasją, za co jesteśmy im bardzo wdzięczni - mówi Paula Rettinger-Wietoszko, pomysłodawczyni książki, ambasadorka projektu oraz społeczności Code Against Cancer, prezeska Fundacji Zostaw Swój Ślad.
 
Wstęp do książki i inspiracje dla rodziców chorych dzieci napisała prezeska PTPO prof. Marzena Samardakiewicz, która od samego początku była konsultantką projektu. Cudowne, baśniowe ilustracje przygotował znakomity rysownik i ilustrator min. gier komputerowych Tomek Larek.
 
Ta książka to niezwykła propozycja, która wykorzystuje formę bajki terapeutycznej do bezpiecznego, wspólnego odreagowywania emocji doświadczanych w przebiegu obciążającego leczenia przeciwnowotworowego, zarówno przez chore dziecko, jak i jego bliskich - mówi dr hab. n med. Marzena Samardakiewicz, prezeska Polskiego Towarzystwa Psychoonkologicznego. - Jej premiera towarzyszy uroczystym obchodom 30-lecia naszej organizacji i psychoonkologii w Polsce jako bardzo wartościowy i potrzebny projekt – dodaje.
 
Jak można zamówić ONKOdekalog emocji?
Na potrzeby projektu powstała strona internetowa: www.oncodekalog.pl, dzięki której można zamówić książkę na trzy różne sposoby:
- w formie fizycznej książki w twardej oprawie. Jej koszt to 98 zł, a całkowity zysk z jej sprzedaży zostanie przekazany na pomoc dzieciom z chorobami onkologicznymi
- w formie e-booka. Jest on dostępny za darmo, lecz jeśli ktoś chciałby jednak wesprzeć działania Fundacji Zostaw Swój Ślad, to może wpłacić swoją darowiznę w dowolnej kwocie na jej rzecz.
- w formie audiobooka. On jeszcze nie jest gotowy, ale można zapisać się na powiadomienie o jego dostępności. Można również przekazać cegiełkę w dowolnej kwocie na rzecz podopiecznych Fundacji.
 
- Serdecznie wszystkich zachęcam do lektury, a już niebawem do słuchania tych wyjątkowych baśni – wspólnej podróży po tajemniczym lesie. Jest to świat pełen emocji i uczuć, które w nas mieszkają. Emocji, które mają wiele odcieni i są jak dzikie zwierzęta w gęstwinie lasu. Są dzikie, ale to nie znaczy: dobre lub złe. Dzikie, bo niewiele o nich wiemy, bo nigdy nie próbowaliśmy ich znaleźć, nazwać i oswoić. Z mojego doświadczenia pracy w hospicjach dziecięcych wiem, że w tych najcięższych chwilach trzeba po prostu być blisko, a można być naprawdę blisko wtedy, kiedy jesteśmy autentyczni i szczerze mówimy o swoich emocjach. Dlatego też na końcu każdego rozdziału znajdują się wyzwania, które zachęcają do wspólnej rozmowy, zabawy i przemyśleń. Wierzę, że opowieść Ewy może stać się fantastycznym przyjacielem terapeutą i przewodnikiem po nieodkrytych zakątkach naszych uczuć. – dodaje Paula Rettinger Wietoszko.- Każdego, kto chciałby mieć taka książkę zapraszam na stronę www.oncodekalog.pl, gdzie można ją kupić w wersji papierowej, jako cegiełkę lub pobrać darmowego e-booka.

żródło: Fundacja Zostaw Swój Ślad