Parlament
Pielęgniarki i położne nie odpuszczają! Doprowadziły do pierwszego czytania wnioskowanej ustawy obywatelskiej w Sejmie
Postulaty pielęgniarek i położnych z majowego protestu, wczoraj ponownie usłyszeli posłowie i posłanki. 13 lipca br. w Sejmie RP, dzięki staraniom Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej oraz Ogólnopolskiego Związku Pielęgniarek i Położnych, odbyło się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pielęgniarek i położnych z 5 i 6 grupy. Przemówienie wygłoszone przez przewodniczącą OZZPiP Krystynę Ptok, spotkało się z salwą braw. Postulowane wnioski poparły także kluby i koła poselskie.
Czas na zmianę polityki antytytoniowej w Polsce? O strategiach opartych na dowodach naukowych i doświadczeniach krajów europejskich rozmawiano w Sejmie
W dniu 10 lipca podczas kolejnego posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Zdrowia Publicznego posłowie i eksperci dyskutowali w Sejmie o dobrych rozwiązaniach i narzędziach wspierających profilaktykę i programy ograniczenia dostępu do papierosów w Polsce. Przedmiotem spotkania były doświadczenia innych krajów europejskich, takich jak Czechy, Szwecja i Wielka Brytania w walce z uzależnieniem od palenia tytoniu i możliwości ich adaptacji do warunków krajowych.
Seniorzy nadal muszą oszczędzać na lekach - oczekiwanie na zmiany legislacyjne
Politycy prześcigają się w kolejnych obietnicach dotyczących programu bezpłatnych leków dla seniorów. Najpierw prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński zapowiedział w połowie maja podczas dwudniowej konwencji programowej partii obniżenie kryterium wiekowego do 65. roku życia. Niedługo potem potwierdzili to w kolejnych wystąpieniach publicznych minister Adam Niedzielski i premier Mateusz Morawiecki, z wypowiedzi którego wynikało, że ustawa ma być przyjęta przez rząd najpóźniej do końca czerwca. Pacjentów niepokoją jednak informacje płynące z KPRM, że ustawy, która ma wprowadzić przedmiotowe zmiany, rząd nie przedyskutował na dwóch kolejnych posiedzeniach Rady Ministrów, choć wcześniej było to zapowiadane.
Posiedzenie Podskomisji Stałej ds. Onkologii - 7.03.2023
We wtorek, 7 marca 2023 r. o godz. 15:00, odbędzie się posiedzenie Podkomisji Stałej ds. Onkologii poświęcone nowotworom kobiecym - programy profilaktyczne i badania przesiewowe zalecane przez Ministerstwo Zdrowia, funkcjonowanie ośrodków kompetencji diagnostyki i leczenia oraz progrmay edukacyjne.
Posiedzenie Podkomisji stałej ds. onkologii - 11 stycznia 2023 r.
W środę 11 stycznia 2023 r. o godz. 17:00 odbędzie się posiedzenie Podkomisji stałej ds. onkologii poświęcone sprawności systemu DILO w skali kraju oraz funkcjonowaniu opieki i leczenia pacjentów w ośrodkach onkologicznych o różnym stopniu referencyjności.
Posiedzenie Sejmowej Podkomisji ds. Onkologii 7 czerwca 2022 r. - transmisja
We wtorek, 7 czerwca odbędzie się posiedzenie Sejmowej Podkomisji ds. Onkologii poświęcone dostępowi do diagnostyki molekularnej w onkologii i zasadom jej finansowania. Transmisja online rozpocznie się o godz. 16:00.
Posiedzenie Podkomisji Stałej ds. Onkologii - 11 maja 2022r.
W środę 11 maja odbędzie się posiedzenie Podkomisji Stałej ds. Onkologii poświęcone ścieżce refundacyjnej wyrobów medycznych w onkologii. Transmisja posiedzenia rozpocznie się o godzinie 18:00.
Posiedzenia Podkomisji Stałej ds. Onkologii 7.04.22
W czwartek, 7 kwietnia 2022r. o godz. 12:30, w Sejmie RP odbędzie się posiedzenie Podkomisji Stałej ds. Onkologii poświęcone dostępowi do jednoczesnej radiochemioterapii.
RAZEM dla pacjentów onkologicznych! - w Sejmie powołano Zespół ds. Rozwoju Wielkopolskiego Centrum Onkologii
Z inicjatywy Posła Bartłomieja Wróblewskiego powołano Parlamentarny Zespół ds. Rozwoju Wielkopolskiego Centrum Onkologii (WCO), którego celem będzie wspieranie rozwoju placówki onkologicznej wraz z jej filiami w Pile i Kaliszu poprzez prowadzenie dialogu z ekspertami, środowiskiem pacjentów, przedstawicielami samorządu oraz Ministerstwa Zdrowia. WCO jako lider w leczeniu pacjentów onkologicznych w Wielkopolsce prowadzi długofalową politykę zwiększania dostępności do leczenia dla pacjentów z regionu poprzez rozwój ośrodków satelickich, unowocześnianie bazy leczniczej oraz podnoszenie kwalifikacji personelu WCO.
Podkomisja Stała ds. Onkologii - rak jelita grubego, trzustki, wątroby - 9 marca
W środę o godz. 15:00 odbędzie się posiedzenie Podkomisji Stałej ds. Onkologii poświęcone rozpatrzeniu informacji na temat nowotworów jelita grubego, wątroby i trzustki.
Posiedzenie Sejmowej Komisji Zdrowia 8.03.22 - onkologia
We wtorek 8 marca o godz. 15:30 odbędzie się posiedzenie Sejmowej Komisji Zdrowia poświęcone sytuacji w onkologii, w szczególności Krajowej Sieci Onkologicznej, onkologii w czasie pandemii Covid-19 oraz profilaktyce, diagnostyce i leczeniu męskich nowotworów.
Posiedzenie Podkomisji Stałej ds. Onkologii 22.02.22 - radioterapia
We wtorek 22 lutego o godzinie 14:00 odbędzię się posiedzenia Podkomisji Stałej ds. Onkologii poświęcone rozpatrzeniu informacji na temat nowych warunków konkursowych, umożliwiających rozwój dostępu do nowoczesnej radioterapii.