Z ogromną przyjemnością informujemy, że w naszym szpitalu zostały przeprowadzone pierwsze operacje bariatryczne z użyciem robota chirurgicznego da Vinci. To przełomowy krok w kierunku jeszcze bezpieczniejszego i bardziej precyzyjnego leczenia pacjentów z otyłością. pic.twitter.com/klpEGFUE4L
— SPSK im. prof. W. Orłowskiego CMKP (@SPSKOrlowskiego) July 16, 2025
Opublikowaliśmy listę rankingowa konkursu na niekomercyjne badania kliniczne i eksperymenty badawcze w obszarze onkologii.
— Agencja Badań Medycznych (@AgencjaBadanMed) July 1, 2025
Rekomendację do dofinansowania otrzymało 18 projektów o łącznej kwocie dofinansowania 547 579 473,75 zł.
Więcej ️https://t.co/wfQJGaQvja
To przełom! Leczenie #endometrioza jest finansowane przez #NFZ.
— Narodowy Fundusz Zdrowia (@NFZ_GOV_PL) July 7, 2025
Aktualnie kompleksowe leczenie endometriozy jest dostępne w 8⃣ ośrodkach w Polsce , które podpisały umowę z @NFZ_GOV_PL.
Oznacza to, że w tych placówkach pacjentki z endometriozą mogą korzystać ze… pic.twitter.com/rQHSmLQqru
O tym jak ważny jest dostęp do diagnostyki molekularnej (genetycznej) z krwi w ambulatorium w przypadku #rakpłuca mówi dr n. med. Andrzej Tysarowski, Prezes @PKMP_PL Kierownik Zakładu Diagnostyki Genetycznej i Molekularnej Nowotworów, @NIO_PIB https://t.co/7EUviC2b4l
— Fundacja To Się Leczy (@SieLeczy) July 8, 2025
Chronimy młodych przed iluzją „bezpieczniejszych” alternatyw dla papierosów. Są tak samo uzależniające. Dlatego wprowadzamy nowe przepisy ustawy antytytoniowej, to m. in.:
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) July 4, 2025
️ zakaz sprzedaży e-papierosów bez nikotyny i woreczków nikotynowych osobom poniżej 18. roku życia
️… pic.twitter.com/YAD9k9snYV
Lipiec przynosi ważne zmiany w opiece zdrowotnej kobiet ⬇
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) July 1, 2025
Nowy model opieki dla pacjentek z endometriozą — łatwiejszy dostęp do diagnozy, leczenia i operacji w wyspecjalizowanych centrach.
Nowe, bezpłatne możliwości profilaktyki raka szyjki macicy:
test HPV HR… pic.twitter.com/G95cY9xv2o
Ochrona zdrowia i praw pacjenta to zadanie dla nas wszystkich. Dziękuję za ważną i inspirującą inicjatywę, pokazującą skalę wyzwań i ogromne zaangażowanie wielu instytucji i podmiotów - @RzeczPacjenta @BartChmielowiec podczas debaty w @SeniorzyKPRM @MZ_GOV_PL @Instytut_IPPEZ… https://t.co/31uO08yAlr
— Rzecznik Praw Pacjenta (@RzeczPacjenta) June 26, 2025
Prezes @aotmit Daniel Rutkowski: Przygotowaliśmy trzy warianty rekomendacji. Pierwszy uwzględniał realizację ustawowych podwyżek wynagrodzeń w ochronie zdrowia. Drugi zawierał dodatkowo finansowanie najpilniejszych potrzeb, m. in. psychiatrii dziecięcej, SOR-ów i opieki… pic.twitter.com/fcvKVuStdU
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) June 25, 2025
Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych:
— Rzecznik Praw Pacjenta (@RzeczPacjenta) June 24, 2025
️umożliwia pacjentom uzyskanie rekompensaty bez długotrwałych postępowań sądowych;
️wzmacnia ochronę praw pacjenta;
️poprawia bezpieczeństwo w systemie opieki zdrowotnej.
️Najwyższe przyznane świadczenie to aż 222 800 zł
️Przyznano… pic.twitter.com/60JhYlpPbu
Wiceminister zdrowia @MarekKos5 ogłosił trzecią w tym roku listę leków refundowanych. ️ To 41 nowych terapii, na które czeka wielu pacjentów:
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) June 12, 2025
18 onkologicznych - w tym 7 w chorobach rzadkich
23 nieonkologiczne – w tym 5 w chorobach rzadkich.
Nowa lista leków… pic.twitter.com/nAnkxZ4P6U

ASCO 2025: Immunoterapia zmienia standardy leczenia onkologicznego

Od diagnozy do terapii: rola badań patomorfologicznych i predykcyjnych w leczeniu onkologicznym

TOBACCO-FREE FUTURE: IS EUROPE AND POLAND ON THE RIGHT PATH?

Liczba pacjentów z chorobami nerek stale rośnie. Jak sobie pomóc? Perspektywa pacjenta

Czy Polki są świadome zagrożeń zdrowotnych?

Prof. Jerzy Wydmański: Onkologia to gra zespołowa. O roli radioterapii w leczeniu raka prostaty

Prof. Jerzy Wydmański: Radioterapia śródoperacyjna wymaga współpracy

Rak pęcherza moczowego - czas na standaryzację ścieżki pacjenta

Dostępność 360 - to nie sloga a realna potrzeba

Nowoczesna radioterapia w leczeniu raka prostaty

Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami - to co dobre dla niepełnosprawnych - dobre dla wszystkich

Radioterapia jest integralnym elementem leczenia pacjentek z rakiem

Leczenie oszczędzające pacjentek z rakiem piersi daje lepsze efekty

Kiedy skorzystać z pomocy psychologicznej?

Jesienne przebudzenie - jak zadbać o swoje zdrowie psychiczne?

J. Gryglewicz: polityka fiskalna, to tylko element walki z tytoniem, potrzebna spójna strategia

Urząd Transportu Kolejowego: udział w programach staży zawodowych dla osób z niepełnosprawnościami to dla nas bardzo ważna kwestia

Poprawa dostępności dla osób z niepełnosprawnościami to fundament sprawiedliwości społecznej
Program Stabilne Zatrudnienie nie tylko aktywizuje zawodowo, ale także poprawia sytuację społeczną i ekonomiczną osób z niepełnosprawnościami
dr Barbara Lisiecka: Nóż cybernetyczny - precyzyjne i bezpieczne napromienianie guzów nowotworowych
Co drugi Polak monitoruje swoją aktywność fizyczną za pomocą aplikacji
Postępująca cyfryzacja codziennego życia mieszkańców Polski znajduje odzwierciedlenie w rosnącej popularności aplikacji mobilnych wspierających zdrowie oraz dobre samopoczucie. Już niemal siedmiu na dziesięciu mieszkańców Polski monitoruje swój dobrostan za pomocą aplikacji, a ponad połowa korzysta z digitalowych rozwiązań do analizowania parametrów zdrowotnych, wynika z raportu Pacjent przyszłości. Szanse, wyzwania, możliwości, przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte. Kluczowym elementem dla dalszego rozwoju rynku jest nie tylko zwiększanie świadomości cyfrowej mieszkańców Polski, ale również kwestia zaufania potencjalnych użytkowników do aplikacji i ich twórców.
67% mężczyzn w wieku 40+ nigdy nie było u urologa. Alarmujące dane z Raportu przygotowanego w ramach programu edukacji „Zdrowie? Męska Sprawa”
Uważa się, że mężczyźni są bardziej przejęci stanem swego zdrowia niż kobiety. Cóż z tego, kiedy do lekarza im nie po drodze. Mimo że obawiają się chorób układu sercowo-naczyniowego, u kardiologa ani razu w życiu nie była ponad połowa panów po czterdziestce (57%). Wizyty u urologa są niestety jeszcze rzadsze: aż 2/3 mężczyzn nigdy nie przestąpiło progu gabinetu urologicznego. Dlaczego panowie unikają wizyty u urologa? Najczęściej wymienianymi powodami są: wstyd i skrępowanie, obawa przed dyskomfortem podczas badania oraz strach przed zdiagnozowaniem poważnej choroby. To informacje, jakie przynosi Raport opracowany w ramach kampanii „Zdrowie? Męska Sprawa!” , mającej na celu zachęcić mężczyzn do urologicznych badań kontrolnych.
Domowy sposób na trudne objawy choroby Alzheimera
Ponad 600 tysięcy – tylu Polaków choruje na alzheimera, czyli najczęstszą postać otępienia. Gdyby doliczyć do tego opiekunów chorych – ta liczba zdecydowanie przekroczyłaby milion. To właśnie dla osób, które na co dzień są najbliżej chorego, powstał pierwszy na polskim rynku wydawniczym poradnik autorstwa Agaty Blachowskiej pt. „Choroba Alzheimera. 45 pomysłów na aktywizację seniorów”. Rzuca on ważne światło na podejście do opieki i łagodzenie trudnych objawów otępienia w domowym otoczeniu.
Codzienna higiena jamy ustnej i regularne wizyty u dentysty mogą realnie zmniejszyć ryzyko chorób serca
Masz ogień? Nie mam. Czyli rusza moda na rzucanie palenia
9 milionów dorosłych Polaków pali papierosy, a aż 60 proc. z nich to osoby uzależnione. Coraz więcej osób sięga także po produkty alternatywne, które są szczególnie atrakcyjne dla młodzieży. W Światowy Dzień Bez Tytoniu eksperci apelują więc o wdrożenie w Polsce strategii zawartej w projekcie Tytoń-21, która zakłada podniesienie limitu wieku osób uprawnionych do zakupu produktów tytoniowych do 21 lat.
Lekarz powinien rozmawiać z pacjentem onkologicznym o ryzyku związanym z kontynuacją palenia – apelują eksperci Polskiej Grupy Raka Płuca
W ciągu trzech ostatnich lat odsetek Polaków deklarujących palenie papierosów zaczął niepokojąco rosnąć. Tymczasem, 90% osób, które trafiają do lekarza z podejrzeniem raka płuca, to byli lub aktualni palacze. - Pacjent powinien palenie zakończyć praktycznie natychmiast. Z badań naukowych i z obserwacji klinicznych wiemy, że chorzy w trakcie leczenia lub po jego zakończeniu, którzy nie porzucili nałogu albo do niego wrócili, zdecydowanie gorzej rokują. To znaczy, że gorsze są efekty leczenia, niezależnie jakie leczenie jest stosowane, czy leczenie systemowe, radioterapia czy leczenie chirurgiczne. – podkreśla prof. Dariusz M. Kowalski, prezes Polskiej Grupy Raka Płuca. Dlatego zawsze warto rozmawiać i edukować pacjenta, dlaczego należy rzucić palenie.