Projekt ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej przyjęty przez Sejmową Komisję Zdrowia.
Opublikowane 26 stycznia 2023Podczas posiedzenia Komisji wiceminister zdrowia Waldemar Kraska przedstawił fragmenty raportu z pilotażu Krajowej Sieci Onkologicznej. Jak wskazywał - dane gromadzone w czasie realizacji tego projektu wymagają większej spójności, bo jak pokazała analiza, te pochodzące z różnych jednostek nie są jednolite. Przede wszystkim, ujednolicenia wymagają: system kwalifikacji pacjentów do KSO, raportowanie informacji o liczbie wznów choroby nowotworowej, data rozpoznania nowego przypadku, raportowanie stopnia zaawansowania nowotworu czy integracja karty DiLO z Siecią w zakresie raportowania.
Raport z realizacji pilotażu KSO został przekzany do ministerstwa zdrowia we wrześniu 2022 r. Jak wynika z niego, we wszystkich czterech regionach realizujących pilotaż (dolnośląskim, świętokrzyskim, podlaskim i pomorskim) włączono do niego łącznie 27 tys. pacjentów, w tym: ok. 5,5 tys. z rakiem jelita grubego, ok. 5 tys. z rakiem płuca, ok. 8,7 tys. z rakiem piersi, ok. 1,1 tys. z rakiem jajnika i ok. 1,7 tys. z rakiem gruczołu krokowego.
W raporcie podsumowano też poziom satysfakcji pacjentów. - Analizie poddano 5 540 ankiet z czterech województw realizujących pilotaż. Skala oceny wynosiła od 1 do 10. Średnia ocena respondentów wynosiła 9,6, przy czym najwyższa była w województwie świętokrzyskim - 9,8, następnie w dolnośląskim - 9,7, a w podlaskim i pomorskim - 9,3. To obiektywny miernik, który pokazuje, że KSO się sprawdza - mówił wiceminister Kraska.
Podczas wczorajszego posiedzenia Sejmowej Komisji Zdrowia - Biuro Legislacyjne Sejmu zgłosiło 25 poprawek, które zostały przyjęte w jednym bloku.
W trakcie posiedzenia złoszono m.in. poprawki dotyczące: możloiwości korzystaania przez ośrodek monitorujący z zagranicznych wytycznych, koniecznoścci dookreślenia szczegółowego zakresu danych, które podmioty należące do KSO będą przekazywały do systemu informatycznego.
- Wszystkie podmioty świadczące usługi onkologiczne wchodzą z chwilą wejścia w życie ustawy o KSO do Sieci. W ciągu 9. miesięcy zespół powołany przez ministra zdrowia wypracuje rekomendacje jakie szpitale i na jakich zasadach będą mogły wejść do KSO oraz na jakim znajdą się poziomie. Wtedy będą kontraktowane przez NFZ - dodał minister Kraska.
Sejmowa Komisja Zdrowia przegłosowała projekt ustawy o KSO. Sprawozdawcą z ramienia Komisji Zdrowia na posiedzeniu Sejmu będzie Tomasz Latos.
źródło: SEJM RP