Projekt rozporządzenia MZ w sprawie poszerzenia wykazu szczepień ochronnych trafił do konsultacji

Opublikowane 26 sierpnia 2020
Projekt rozporządzenia MZ w sprawie poszerzenia wykazu szczepień ochronnych trafił do konsultacji
Do konsultacji publicznych trafił projekt rozporządzenia rozszerzającego listę obowiązkowych szczepień ochronnych przez objęcie dzieci po ukończeniu 6 tygodnia życia do ukończenia 24 tygodnia życia szczepieniem przeciwko zakażeniom wywołanym przez rotawirusy.
O rozszerzenie programu szczepień ochronnych o szczepienia przeciwko rotawirom postulowali od lat eksperci kliniczni. Rekomendacje w tym zakresie wydała Rada Sanitarno – Epidemiologicznej przy Głównym Inspektorze Sanitarnym oraz Zespół do Spraw Szczepień Ochronnych przy Ministrze Zdrowia.

Projekt rozporządzenia, wprowadza zmianę w zakresie rozszerzenia zakresu szczepień ochronnych przez objęcie populacji dzieci od 1 stycznia 2021 r. szczepieniami przeciwko zakażeniom wywołanym przez rotawirusy.
 
Wprowadzenie szczepień ochronnych, w przyjętych założeniach, którymi zostanie objęte co najmniej 86% populacji, spowoduje spadek poniesionych kosztów leczenia z tytułu chorób, które mogą być wywołane przez rotawirusy, tylko w grupie dzieci do 6 roku życia o ponad 60 mln zł.

W uzasadnieu czytamy, że szczepienie przeciwko rotawirusom jest bardzo efektywną metodą zapobiegania biegunkom rotawirusowym zapewniającą spadek liczby hospitalizacji nawet o 94% i zmniejszenie częstości występowania biegunek rotawirusowych w całej populacji również osób nieszczepionych o 74%. Zatem wprowadzenie szczepień populacyjnych w tym zakresie spowoduje istotną redukcję zachorowań w grupie szczepionej oraz przyczyni się do zmniejszenia zakażeń wewnątrzszpitalnych.
 
Ustawodawca wskazuje, że szacunek efektów wprowadzenia szczepionki, nie uwzględnia efektu populacyjnego, czyli zmniejszenia zachorowań w innych grupach wiekowych, oraz nie odnosi się do zmniejszenia kosztów innych nakładów i zobowiązań (np. redukcji obciążenia pracą pracowników podstawowej opieki zdrowotnej, a w wyniku tego zwiększenia dostępności do świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej; zmniejszenie absencji pracowników wywołanej zwolnieniami lekarskimi), to i tak jest większy niż nakłady, które będą poniesione na zakup szczepionek.

Pełna treść rozporządzenia Ministra Zdrowia:
Źrodło: Ministerstwo Zdrowia
Foto: 
wirestock