SOWIM OKIEM - interdyscyplinarne warsztaty diagnostyki PET-CT w chłoniaku Hodgkina
Opublikowane 08 stycznia 2021
21 stycznia 2021 roku odbędą się Interdyscyplinarne warsztaty diagnostyki PET-CT w chłoniaku Hodgkina. Specjaliści medycyny nuklearnej i hematologii podyskutują o tym, jak lepiej interpretować informacje diagnostyczno-terapeutyczne, by terapia pacjentów przynosiła lepsze efekty kliniczne. Warsztaty odbędą się w formule online i będą pierwszym z cyklu spotkaniem poświęconym nowotworowi krwi jeszcze zaledwie kilkanaście lat temu uznawanemu za nieuleczalny.
Jak potwierdzają eksperci, chłoniak Hodgkina jest stosunkowo rzadko występującym nowotworem krwi. Najczęściej występuje u 30-latków i później, w drugim szczycie zachorowań, u 50-latków. Choroba najczęściej rozwija się w węzłach chłonnych i początkowo szerzy się na pobliskie okolice i do kolejnych najbliższych węzłów chłonnych. Z czasem dochodzi do przerzutów do odległych węzłów chłonnych, a także do narządów pozawęzłowych, takich jak: płuca, wątroba, kości i szpik.
Jeszcze zaledwie kilkanaście lat temu chłoniak Hodgkina był uznawany za chorobę nieuleczalną. Jak twierdzą eksperci, dziś dzięki rozwojowi nowoczesnych procedur i terapii skuteczne leczenie jest możliwe. Zdaniem klinicystów, ponieważ w procesie diagnostyczno-terapeutycznym biorą udział specjaliści różnych dziedzin medycyny, kluczowe jest doskonalenie współpracy i komunikacji pomiędzy nimi. Temu właśnie aspektowi ma być poświęcone spotkanie pt. „Interdyscyplinarne warsztaty diagnostyki PET-CT w chłoniaku Hodgkina”, które odbędzie się w czwartek 21 stycznia 2021 online.
– Naukowe spotkanie klinicystów z obszaru medycyny nuklearnej i hematologii będzie dotyczyło interpretacji niektórych wyników badań PET i PET-CT w chłoniaku Hodgkina przy specyficznym układzie leczniczym. Okazuje się, że wysoko oceniana skala Deauville z kryteriami Lugano nie zawsze bezpośrednio opisuje to, co rzeczywiście dzieje się w organizmie pacjenta po rozpoczęciu leczenia. Co za tym idzie, bywa, że przy arbitralnym zastosowaniu skali Deauville część pacjentów jest odsuwana z terapii. Wydaje się, że można temu zapobiec. Odpowiednia interpretacja i dyskusja specjalisty medycyny nuklearnej z hematologiem może przynieść korzyści nawet temu pacjentowi, któremu dotychczas z powodów niedoskonałych kryteriów diagnostycznych nie byliśmy w stanie skutecznie pomóc – mówi dr hab. n. med. Bogdan Małkowski, prof. UMK, kierownik Zakładu Medycy Nuklearnej w Centrum Onkologii im. prof. F. Łukaszczyka w Bydgoszczy, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Nuklearnej.
Jak zaznacza Prof. Bogdan Małkowski, po raku płuca to właśnie hematologia była pierwszym obszarem, w którym potwierdzono, że badania molekularne, w tym procedury takie jak badanie PET, mogą przynieść znacząco większe korzyści diagnostyczne niż badania morfologiczne.
– Możliwości, jakie daje badanie PET, zostały przyjęte przez środowisko hematologów entuzjastycznie. Na dzisiejszym etapie wiedzy skupiamy się przez wszystkim na wyjaśnianiu, jakie kryteria muszą być spełnione, by procedury takie jak PET i PET-CT przyniosły największe korzyści. Obecnie możliwa jest interpretacja bardzo drobnych zmian, rozpatrywanych w kontekście ogólnego stanu pacjenta. Mówiąc inaczej, w interpretacji bierzemy pod uwagę zarówno to, co widzimy w obrazie metabolicznym, jak i informacje przekazane nam przez hematologa. Kluczowa jest w tym kontekście dobra komunikacja i wzajemne zrozumienie specjalistów różnych dziedzin. Czy dla obu stron określone sformułowania na pewno zawsze oznaczają to samo? Między innymi o tym podyskutujemy już 21 stycznia. Wszystkich specjalistów zainteresowanych diagnostyką PET-CT w chłoniaku Hodgkina serdecznie zapraszam – mówi prof. Bogdan Małkowski.
W trakcie warsztatów prof. Bogdan Małkowski omówi trudności w interpretacji badania PET/CT w diagnostyce chłoniaka Hodgkina, a prof. dr hab. Jan Maciej Zaucha, kierownik Katedry i Kliniki Hematologii i Transplantologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego przedstawi wykład pt. „Kluczowe momenty leczenia chorych na chłoniaka Hodgkina uwzględniające wynik badania PET/TK”.
Wydarzenie jest skierowane do lekarzy. Udział w nim jest bezpłatny.
Autor:
Redakcja MedicalPress