Schizofrenia Forum 2021 - postęp w zakresie diagnostyki i terapii zaburzeń psychotycznych w dobie kryzysu epidemiologicznego

Opublikowane 17 marca 2021
Schizofrenia Forum 2021 - postęp w zakresie diagnostyki i terapii zaburzeń psychotycznych w dobie kryzysu epidemiologicznego
Tegoroczna odsłona konferencji Schizofrenia Forum 2021 poświęcona została zaburzeniom psychotycznym w dobie kryzysu epidemicznego. Eksperci analizowali zależność między zaburzeniami psychotycznymi a zachorowalnością na COVID-19, konsekwencje infekcji u osób chorujących na schizofrenię, a także wyzwania psychiatrii wobec pandemii. Dodatkowo, omawiane były nowoczesne metody leczenia zarówno poza, jak i farmakologicznego objawów pozytywnych i negatywnych schizofrenii.
Prof. Janusz Heitzman, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, odniósł się do pierwszych badań dotyczących wpływu zaburzeń psychicznych na ryzyko zakażenia COVID-19 przeprowadzonych w USA w 2020, które wskazują, że śmiertelność w grupie pacjentów z COVID-19 i niedawną diagnozą zaburzenia psychicznego wynosi 8,5% (versus 4,7% u osób bez zaburzeń psychicznych).
 
„Ciężki przebieg infekcji COVID-19 występuje u 10-15% pacjentów chorujących na schizofrenię z chorobami współistniejącymi, a u aż 5% schorzenie ma charakter krytyczny – podkreślił prof. Heitzman – Schizofrenia, w której występuje mniejsza odporność na stres i sytuacje trudne, jest czynnikiem utrudniającym radzenie sobie z niepewnością, izolacją i wyzwaniami ekonomicznymi w następstwie COVID-19, zwiększa też ryzyko nawrotu i zaostrzenia choroby”.
 
Podczas konferencji, omówione również zostało znaczenie terapii poza, jak i farmakologicznej w leczeniu pacjentów ze schizofrenią. Panel poświęcony negatywnemu wymiarowi schizofrenii poprowadził prof. Jerzy Samochowiec, prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.
 
„Istotne znaczenie w leczeniu pacjentów ma holistyczne podejście: farmakoterapia i jedno lub kilka oddziaływań niefarmakologicznych – podkreślił prof. Samochowiec – nowe leki przeciwpsychotyczne, takie jak kariprazyna, mogą zmienić decyzje terapeutyczne w odniesieniu do pacjentow z pierwotnymi, przeważającymi i przetrwałymi objawami negatywnymi schizofrenii. Oprócz korzystnego wpływu na objawy negatywne, kariprazyna posiada aktywność przeciwpsychotyczną i prawdopodobnie wykazuje działania prokognitywne, jest to cząsteczka, która może być stosowana w politerapii, istnieje niewiele klinicznie istotnych interakcji, które mogą ograniczyć jej stosowanie”. Stosowanie kariprazyny w schizofrenii z przeważającymi i przetrwałymi objawami negatywnymi jest rekomendowane w wytycznych Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego z 2019 roku.
 
Dodatkowo, omówione zostały m.in. postępy w leczeniu lekoopornych zaburzeń psychicznych – schizofrenii i depresji, farmakokinetyka LAI w praktyce, rola psychoterapii w schizofrenii, czy przyszłość leków z grupy częściowych agonistów receptorów dopaminowych D2/D3.
 
„Częściowi agoniści receptorów D2/D3 to istotny postęp w rozwoju farmakoterapii schizofrenii. Dobra tolerancja i bezpieczeństwo tych leków wpływa na lepszą współpracę lekarza z pacjentem. Leki te są odpowiednie dla pacjentów w początkowym etapie rozwoju choroby, z wyraźną symptomatyką objawów negatywnych, z ryzykiem rozwoju powikłań metabolicznych”. – wskazywał dr Rodryg Reszczyński z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. „Leczenie objawów negatywnych nadal pozostaje wyzwaniem. Nieleczone objawy negatywne mają tendencję do utrwalania się, co sprawia, że są trudniejsze do leczenia. Ważna jest cierpliwość terapii, by móc ocenić jej skuteczność”.
 
Wśród pozostałych prelegentów wydarzenia byli: organizator - prof. Marek Jarema z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie; prof. Dominika Dudek, kierownik Katedry Psychiatrii i Kliniki Psychiatrii Dorosłych Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego; prof. Bogdan de Barbaro z Uniwersytetu Jagiellońskiego, czy prof. Przemysław Bieńkowski, profesor Katedry i Kliniki Psychiatrycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
 
Organizatorem 24. Konferencji Naukowej poświęconej problematyce diagnozowania i leczenia zaburzeń psychotycznych, głównie schizofrenii jest Fundacja III Kliniki Psychiatrii "Syntonia".
 
Pełny program konferencji oraz lista prelegentów znajdują się na stronie: https://schizofreniaforum.pl