Od listopada refundacja w przewlekłej białaczce limfocytowej

Opublikowane 21 października 2019
Od listopada refundacja w przewlekłej białaczce limfocytowej

Kolejną pozytywną decyzję refundacyjną, tym razem w leczeniu PBL, komentuje Katarzyna Lisowska ze Stowarzyszenia Hematoonkologiczni.

Przewlekła białaczka limfocytowa (PBL) to jeden z najczęściej rozpoznawanych rodzajów białaczki u dorosłych – stanowi 25-30% wszystkich zachorowań tego typu. Szacuje się, że w Polsce na przewlekłą białaczkę limfocytową cierpi blisko 17 tys. pacjentów. W tym nowotworze hematoonkologicznym dochodzi do niekontrolowanego namnażania i gromadzenia dojrzałych limfocytów we krwi i szpiku, a z czasem również w węzłach chłonnych, śledzionie i wątrobie.
 
Wiceminister Zdrowia zapowiedział na Twitterze, że od listopada będzie dostępny Wenetoklaks w leczeniu PBL: Wenetoklaks (Venclyxto) zostanie udostępniony (od 1.11.) dla pacjentów bez delecji 17p lub mutacji TP53. Ta grupa stanowi ok. 2/3 chorych na PBL. Czas terapii tym lekiem trwa dwa lata – napisał Wiceminister Maciej Miłkowski.
 
O komentarz poprosiliśmy przedstawicielkę środowiska pacjentów.
 
To szansa dla polskich pacjentów być leczonym według światowych standardów. Ta nowoczesna terapia, której leczenie jest ograniczone czasowo- tylko 2 lata. Pamiętajmy, że pacjenci chorzy na PBL są coraz młodsi i leczenie chemoimmunoterapią też u niektórych zawodzi. W imieniu chorych na PBL dziękuję Ministrowi za tą refundację – komentuje Katarzyna Lisowska ze Stowarzyszenia Hematoonkologiczni.