List otwarty Porozumienia Organizacji Lekarskich do pacjentów

Opublikowane 23 grudnia 2020
List otwarty Porozumienia Organizacji Lekarskich do pacjentów
23 grudnia b.r. Porozumienia Organizacji Lekarskich (POL), które tworzą: Naczelna Izba Lekarska, Federacja Porozumienie Zielonogórskie, Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy, Porozumienie Rezydentów, Porozumienie Chirurgów SKALPEL wystosowało list otwarty do środowiska pacjentów.
W liście otwartym POL wskazuje:

"Nadal w wielu placówkach brakuje środków ochrony osobistej. Do dziś nie doczekaliśmy się wytycznych organizacyjnych, dotyczących pracy z pacjentami zakażonymi koronawirusem w szpitalach niecovidowych. Każdego dnia pracujemy narażając życie, ale nie gwarantuje się naszym rodzinom ubezpieczenia na wypadek, gdybyśmy je stracili. Nie pomaga się nam, gdy chcemy mówić o błędach lekarskich i powikłaniach, by móc je wyeliminować. Zamiast leczyć, toniemy w biurokracji.
Zamiast skupić się na terapii i jej objaśnianiu pacjentowi, system każe nam zastanawiać się pod groźbą kary za niewłaściwie określoną wysokość refundacji wypisywanego leku. Dużo się mówi o ochronie zdrowia, ale wzrostu nakładów na ochronę zdrowia do 6,8% PKB nadal nie ma. Nie widać reformy, która zagwarantowałaby Państwu brak kolejek i ciągłość leczenia, niezależnie czy pandemia jest, czy jej nie ma. Pacjent musi być leczony na czas. Nie może czekać na diagnostykę. Państwa zdrowie powinno być traktowane holistycznie.. A z drugiej strony, lekarz, żeby mógł skutecznie leczyć, musi czuć się bezpiecznie, musi mieć do tego narzędzia i możliwości.
Dodatkowo, po raz kolejny, rządzący wprowadzają ułatwienia dla lekarzy spoza Unii Europejskiej. Jest to dla Was, pacjentów, i nas medyków, niebezpieczne. Ich wiedza, kwalifikacje i znajomość języka polskiego nie będą weryfikowane.
#leczymymimowszytko i to Państwu, naszym Pacjentom, możemy obiecać, ale chcemy leczyć w zdrowym systemie ochrony zdrowia, czego, Drodzy Pacjenci, Wam i sobie z całego serca życzymy".
 


Przedstawiciele POL 9 grudnia b.r. przedstawili swoje postulaty, którymi w najbliższym czasie powinien zająć się Minister Zdrowia, nazwane Dziewiątką POL-u. Jej najważniejsze tezy to:
  1. Zagwarantujcie wszystkim medykom środki do leczenia i ochrony niezależnie od typu placówki.
  2. Zagwarantujcie ubezpieczenia personelu medycznego na wypadek trwałej choroby nabytej w trakcie udzielania świadczeń lub śmierci.
  3. Zagwarantujcie bezpieczeństwo prawne lekarzom zgłaszającym powikłania a pacjentom szybką ścieżkę naprawy szkody.
  4. Zagwarantujcie przejrzyste i jednoznaczne zasady wynagradzania.
  5. Nie każcie nam określać i odpowiadać za wysokość refundacji wypisywanego leku.
  6. Zagwarantujcie wzrost wydatków na ochronę zdrowia do poziomu 6,8 proc. PKB nie wliczając w to wydatków związanych z epidemią już w 2021 r.
  7. Ograniczcie biurokrację.
  8. Zagwarantujcie klarowny proces rekrutacji na specjalizację i kierowania na rezydenturę oraz jasno określony przebieg szkolenia.
  9. Zmieńcie organizację systemu opieki zdrowotnej oraz procedury organizacyjne w COVID-19.
Porozumienie Organizacji Lekarskich (POL) zostało reaktywowane w listopadzie 2020 r. Obecnie tworzy je pięć struktur: Naczelna Izba Lekarska, Federacja Porozumienie Zielonogórskie, Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy, Porozumienie Rezydentów oraz Porozumienie Chirurgów „Skalpel”.

W przeszłości POL funkcjonowało w trakcie największych kryzysów w polskiej ochronie zdrowia. Ostatnia aktywność POL miała miejsce przy okazji protestu pieczątkowego. Jest to reprezentacja całego środowiska lekarskiego. POL wznawia swoje działania w momentach, gdy już tylko w ten sposób można z należytą mocą i stanowczością pokazać społeczeństwu i decydentom, katastrofalną sytuację i składające się na nią problemy jakie dotykają polskiej ochrony zdrowia.

Źródło: NIL