Ratunek dla pacjentów z wysokim stężeniem cholesterolu zmienia życie pacjentów z hipercholesterolemią rodzinną i z bardzo wysokim ryzykiem chorób układu sercowo-naczyniowego

Opublikowane 03 marca 2023
Ratunek dla pacjentów z wysokim stężeniem cholesterolu zmienia życie pacjentów z hipercholesterolemią rodzinną i z bardzo wysokim ryzykiem chorób układu sercowo-naczyniowego
Działanie inhibitora PCSK9 polega na tym, że blokuje gen PCSK9, powoduje to, iż cholesterol LDL (zły) jest rozkładany w wątrobie i nie trafia do krwiobiegu. W przypadku inklisiranu, poprzez działanie na siRNA zapobiegamy tworzeniu białka PCSK9. Zmniejsza się przez to ryzyko chorób oraz incydentów sercowo-naczyniowych. Są to bezpieczne i bardzo skuteczne leki – mówi profesor dr n. med. Krzysztof Milewski, kardiolog, ordynator Polsko-Amerykańskich Klinik Serca w Bielsku-Białej, American Heart of Poland. 
Oddział Kardiologii Polsko-Amerykańskich Klinik Serca w Bielsku-Białej będzie leczył pacjentów z zaburzeniami lipidowymi za pomocą nowoczesnych inhibitorów PCSK9 oraz inklisiranu. Leczenie odbywa się w ramach NFZ. To szansa dla osób, u których dotychczasowe leczenie nie przynosi spodziewanego efektu. Inhibitory PCSK9 oraz inklisiran przyjmuje się w iniekcji, którą pacjent może wykonać samodzielnie lub otrzyma w ośrodku, co dwa tygodnie, raz w miesiącu lub tylko 2 razy w roku (zależnie od preparatu). 
 
Hipercholesterolemia rodzinna jest jedną z najczęstszych chorób dziedzicznych. Charakteryzują ją bardzo wysoki poziom cholesterolu LDL (złego) oraz występowanie w młodym wieku choroby wieńcowej i zawału serca. Dzięki szybkiej diagnostyce i wczesnemu włączeniu odpowiednich leków można uniknąć wielu powikłań oraz wydłużyć życie chorych na hipercholesterolemię rodzinną.
 
 - Farmaceutyki, które są najczęściej stosowane w celu obniżenia cholesterolu to statyny, u niektórych pacjentów niewystarczająco obniżają cholesterol. Ponadto pacjenci muszą je stosować codziennie, czasami zapominają ich zażyć lub zaprzestają kuracji, co powoduje, iż stężenie cholesterolu LDL znowu wzrasta, zwiększając ryzyko zawału serca i niedokrwiennego udaru mózgu. Również u pacjentów z tzw. rodzinną hipercholesterolemią przyjmowanie statyn nawet w dużych dawkach często nie jest wystarczające, dlatego zastosowanie inhibitorów PCSK9 lub inklisiranu stanowią nową alternatywę w intensyfikacji leczenia hipolipemizującego. Zastosowanie tych nowoczesnych leków może być szczególnie istotne dla osób z potwierdzoną nietolerancją statyn – dodaje profesor.

 
źródło: AHOP