Plaga niewydolności serca - wyzwanie dla medycyny i systemu ochrony zdrowia - debata ekspercka 9.04.25

Opublikowane 27 marca 2025
Plaga niewydolności serca - wyzwanie dla medycyny i systemu ochrony zdrowia - debata ekspercka 9.04.25
Zapraszamy do oglądania nadchodzącej debaty eksperckiej online z cyklu "Kardiologia - Wspólna Sprawa" pt. "Plaga niewydolności serca - wyzwanie dla medycyny i systemu ochrony zdrowia", która odbędzie się 9 kwietnia 2025 r. o godz. 12:00.
W debacie udział wezmą:
  • Prof. Agnieszka Pawlak, Przewodnicząca Asocjacji Niewydolności Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego,
  • Prof. Marek Gierlotka, Prezes elekt Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, kierownik uniwersyteckiej Kliniki i Oddziału Kardiologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu, konsultant wojewódzki w dziedzinie kardiologii,
  • Dr Agnieszka Gorgoń-Komor, Przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Kardiologii, Senacka Komisja Zdrowia,
  • Konrad Korbiński, Dyrektor Departamentu Opieki Koordynowanej, Ministerstwo Zdrowia,
  • Dr Piotr Winciunas, Naczelny Lekarz ZUS.
Niewydolność serca (NS) jest jednym z najważniejszych problemów zdrowotnych naszych czasów, dotykającym coraz większej liczby naszych obywateli i generującym znaczne koszty dla systemu opieki zdrowotnej. NS pozostaje najczęstszą przyczyną zgonów spośród wszystkich chorób układu krążenia. Szacuje się, iż na niewydolność serca (NS) choruje w Polsce ok. 1,3 miliona osób, co stanowi ok. 3% populacji naszego kraju. Co roku z jej powodu umiera prawie 140 000 osób, a pięcioletnie przeżycie pacjenta od momentu ustalenia rozpoznania niewydolności serca wynosi niespełna 50%. Dodatkowo niepokoi fakt, że średnia wartość wskaźnika liczby hospitalizacji z powodu NS w Polsce w przeliczeniu na liczbę mieszkańców jest niemal 3-krotnie wyższa niż średnia dla pozostałych krajów OECD. Populacja chorych na niewydolność serca cały czas rośnie, ponieważ mamy do czynienia z epidemią chorób cywilizacyjnych, w tym prowadzących do NS, w szczególności: cukrzycy, miażdżycy, nadciśnienia tętniczego, otyłości oraz przebytych zawałów serca. 

W gronie ekspertów, parlamentarzystów oraz przedstawicieli instytucji ochrony zdrowia postaramy się zdiagnozować aktualne wyzwania, przeanalizować zmiany systemowe oraz wskazań potrzebne rozwiązania w zakresie kompleksowej i koordynowanej opieki nad pacjentami z niewydolnością serca w Polsce.

Transmisja na YouTube:
https://www.youtube.com/@Medicalpress