Tydzień Świadomości Niewydolności Serca

Skuteczna opieka nad pacjentem po zawale zmniejsza ilość zgonów z przyczyn sercowo-naczyniowych

Kardiolodzy biją na alarm. Choroby układu sercowo-naczyniowego (CVD) wciąż są najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce. Około 70 tysięcy osób rocznie doświadcza zawału serca, z czego 20 procent nie przeżyje kolejnego roku, a co trzecia osoba po zawale umrze z przyczyn sercowo-naczyniowych w ciągu trzech lat. Zdaniem ekspertów niezbędna jest optymalizacja systemu opieki zdrowotnej. Dzięki planowanym zmianom w leczeniu kardiologicznym oraz wprowadzeniu KOS-Zawał Plus, Polska może stać się liderem w Europie w leczeniu pacjentów po zawale.
2023-05-09 11:43

Zaburzenia lipidowe to problem ponad 60% populacji Polski

Hipercholesterolemia to wielki problem polskiego społeczeństwa. Nawet osoby po zawale serca nie przestrzegają zaleceń lekarzy. Jedynie 20 proc. z nich osiąga właściwy poziom tzw. złego cholesterolu (LDL) - alarmuje prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego prof. Przemysław Mitkowski.

2023-05-05 11:05

Nowe rozwiązania systemowe i kliniczne korzystne dla pacjentów z niewydolnością serca

Decyzje Ministerstwa Zdrowia w zakresie zwiększenia dostępności innowacyjnych terapii w niewydolności serca i przewlekłej chorobie nerek, powiększenie palety narzędzi diagnostycznych w ramach podstawowej opieki zdrowotnej o oznaczenie peptydów natriuretycznych i echokardiografię a także wdrażane pilotażowe programy koordynowanej opieki kardiologicznej oraz Krajowa Sieć Kardiologiczna realnie poprawiają sytuację pacjentów z niewydolnością serca w Polsce – ocenia prof. Małgorzata Lelonek, kierownik Zakładu Kardiologii Nieinwazyjnej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, przewodnicząca Asocjacji Niewydolności Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

2023-05-05 09:59

Na niewydolność serca choruje milion osób w Polsce. Czym właściwie jest ta choroba?

Milion. Aż tyle osób choruje w Polsce na niewydolność serca. Jakie objawy sygnalizują niewydolność serca? Czy można się przed nią uchronić? Jakich zaleceń należy przestrzegać w przypadku niewydolności serca? Z okazji Dni Świadomości Niewydolności Serca, dr. n. med. Krzysztof Kępa, kardiochirurg z American Heart of Poland, radzi jak zadbać o swoje serce.

2023-05-05 09:48

POLSTIM 2023 – uwaga: serce pod napięciem!

„Plusy dodatnie i plusy ujemne” najnowszych wytycznych oraz zaleceń, najnowsze doniesienia z Kongresu EHRA 2023 a także interaktywne sesje dotyczące codziennej praktyki klinicznej w zakresie diagnostyki, terapii i opieki nad pediatrycznymi oraz dorosłymi pacjentami z arytmiami – to główne obszary merytoryczne konferencji POLSTIM 2023. Doroczne spotkanie naukowe specjalistów elektrofizjologii i elektroterapii zrzeszonych w Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego odbędzie się w dniach 2-4 czerwca 2023 roku w Krakowie.
2023-05-04 12:58

Dni Świadomości Niewydolności Serca 2023 już 1-7 maja!

Plakat promujący wiedzę o kluczowych objawach mogących świadczyć o niewydolności serca, cykl postów edukacyjnych o tym schorzeniu a także otwarte spotkanie online z najwybitniejszymi w Polsce specjalistami z zakresu diagnostyki i terapii niewydolności serca, które odbędzie się 9 maja (wtorek) o godz. 10.00 (niewydolność serca - konferencja prasowa) to kluczowe aktywności zaplanowane przez Asocjację Niewydolności Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ANS PTK) z okazji obchodów Dni Świadomości Niewydolności Serca 2023. 

2023-04-28 12:51

PolEcho 2023 - aktualne osiągnięcia w dziedzinie obrazowania serca i naczyń ze szczególnym uwzględnieniem echokardiografii

W dniach 21-22 kwietnia na PGE Narodowym odbyła się XXIV Ogólnopolska Konferencja Asocjacji Echokardiografii Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego PolEcho 2023. To coroczna i jedna z największych ogólnopolskich konferencji kardiologicznych. W tym roku zgromadziła ponad 1400 uczestników.

2023-04-27 14:28

Niewydolność serca to jedna z najczęstszych chorób kardiologicznych. Pacjenci wciąż mało o niej wiedzą

W Polsce z niewydolnością serca żyje ok. 1,2 mln osób. Większość z nich do lekarza zgłasza się z już zaawansowaną postacią tej choroby, co powoduje przedwczesną śmiertelność. Dlatego z okazji obchodzonego w dniach 17–23 kwietnia Tygodnia dla Serca kampania „Za głosem serca” przypomina o objawach choroby. W jej ramach planowany jest także cykl spotkań edukacyjnych.
2023-04-17 13:37

Kardiolodzy bialskiego szpitala użyli pompy Impella do ratowania pacjenta z niewydolnością serca

Pacjent bialskiego szpitala chorował na niewydolność serca, a dodatkowo zdiagnozowano u niego bardzo ciasne zwężenie aorty. Kardiolodzy z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej uratowali jego życie, używając do zabiegu nowoczesnej pompy Impella. W województwie lubelskim był to trzeci zabieg tego typu.
2023-04-14 11:54

Nawet 280 tys. Polaków może mieć nierozpoznane nieme klinicznie, napadowe migotanie przedsionków

Napadowe, nieme klinicznie, nierozpoznane migotanie przedsionków może dotyczyć nawet 280 tys. Polaków.  Często pierwszym objawem jest u nich udar niedokrwienny mózgu. Specjaliści ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w ramach projektu NeoMED-AF przebadali reprezentatywna grupę ponad 3 tyś. osób powyżej 65. roku życia. Seniorzy przez miesiąc nosili specjalne rejestratory EKG w formie kamizelki monitorujące pracę serca. Z badania wynika, że migotanie przedsionków ma co piąta osoba w wieku 65. lat i powyżej. To co najważniejsze z projektu – 4,1% badanej populacji to właśnie osoby z migotaniem przedsionków w formie napadowej, bezobjawowej klinicznie. - To osoby szczególnie narażone na wystąpienie udarów niedokrwiennych mózgu – mówi prof. dr hab. Zbigniew Kalarus, koordynator I Oddziału Kardiologii i Angiologii w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu, kierownik Katedry Wrodzonych Wad Serca i Elektroterapii SUM.
2023-04-14 10:51

Konferencja Asocjacji Niewydolności Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego 16-17 czerwca

Asocjacja Niewydolności Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego zaprasza na kolejną, doroczną Konferencję, która zaplanowana jest w dniach 16-17 czerwca br. w Łodzi. Atrakcyjny program naukowy obejmuje szerokie spektrum zagadnień dotyczących profilaktyki niewydolności serca, diagnostyki, farmakoterapii, elektroterapii, problematyki ostrej i zaawansowanej niewydolności serca, w tym mechanicznego wspomagania krążenia i transplantacji serca oraz nowości.

2023-04-11 13:26

Prof. Adam Maciejczyk przewodniczącym Rady Przejrzystości AOTMiT

Rada Przejrzystości Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji wybrała nowego przewodniczącego, którym został dr hab. n. med. Adam Maciejczyk, dotychczasowo pełniący funkcję członka Rady. Prof. Maciejczyk jest dyrektorem Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii we Wrocławiu.
2023-02-28 15:04
Partnerzy: