Tydzień Świadomości Niewydolności Serca

Prof. Agnieszka Pawlak: mamy alarmujący wzrost zachorowań na niewydolność serca

Prof. dr. n. med. Agnieszka Pawlak, Kierownik Pooddziału Niewydolności Serca Kliniki Kardiologii CSK MSWiA wskazuje na alarmujący trend wzrastającej zachorowalności na niewydolność serca w Polsce, który trzeba zatrzymać. O tym jak zahamować ten negatywny trend prof. Pawlak opowiada w wywiadzie dla MedicalPress.
2020-07-03 09:06

Prof. Przemysław Leszek - jak poprawić sytuację polskich chorych na niewydolność serca

Prof. Przemysław Leszek, Przewodniczący Sekcji Niewydolności Serca, Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, Kierownik Kliniki Niewydolności Serca i Transplantologii Narodowego Instytutu Kardiologii omawia priorytetowe działania i elementy, które pozwalają ograniczyć skalę niewydolności serca w Polsce oraz poprawić rokowania chorych.
2020-07-02 10:53

Prof. Przemysław Leszek: do niewydolności serca prowadzi większość chorób kardiologicznych

O tym czym jest niewydolność serca i dlaczego doświadczamy tak znacznego wzrostu zachorowań na tę jednostke chorobową rozmawiamy z prof. dr. hab. n. med. Przemysławem Leszkiem, Przewodniczącym Sekcji Niewydolności Serca, Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, Kierownikiem Kliniki Niewydolności Serca i Transplantologii Narodowego Instytutu Kardiologii.
2020-07-01 15:14

7 Elementów Niewydolności Serca – ich znajomość może uratować życie!

24 czerwca na konferencji prasowej eksperci Sekcji Niewydolności Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego wraz z przedstawicielami pacjentów rozmawiali o niewydolności serca (NS) – realnej narastającej epidemii XXI wieku. Na przestrzeni ostatnich 10 lat zaobserwowano wzrost liczby chorych o prawie 15%. 
2020-06-24 17:07

Konferencja prasowa 7 Elementów Niewydolności Serca - 24 czerwca 2020 r.

W imieniu Sekcji Niewydolności Serca PTK serdecznie zapraszamy na konferencję prasową on-line "7 Elementów Niewydolności Serca" 24 czerwca o godz. 10:00. Od lat rośnie ilość zachorowań na niewydolność serca, można śmiało stwierdzić, ze stanęliśmy w obliczu realnej epidemii tej choroby. Czas zacząć wprowadzać realne zmiany, zarówno w świadomości Polaków jak i zmiany systemowe. O tych wątkach porozmawiają wybitni klinicyści i przedstawiciele środowiska medycznego.
2020-06-18 11:11

Tydzień Świadomości Niewydolności Serca powinien trwać cały rok!

Za nami tegoroczny Tydzień Świadomości Niewydolności Serca. Jego przesłanie jest i będzie jednak nadal aktualne. Im większa świadomość społeczeństwa na temat prewencji, objawów, postępowania w leczeniu, monitorowaniu i kontroli niewydolności serca, tym większa szansa na zmniejszenie skali zjawiska i jego negatywnych skutków, w tym przedwczesnych zgonów, częstych hospitalizacji i niskiej jakości życia, która wyklucza z życia zawodowego, rodzinnego i społecznego.

2020-06-12 10:25

Profilaktyka niewydolności serca - element siódmy

Na zakończenie Tygodnia Świadomości Niewydolności Serca polecamy artykuł dr n. med. Marty Kałużnej, członka zarządu Sekcji Niewydolności Serca PTK, poświęcony profilaktyce rozwoju niewydolności serca. WHO szacuje, że nawet niewielkie, ale dotyczące całej populacji równoczesne obniżenie ciśnienia tętniczego, stężenia cholesterolu i stopnia otyłości oraz zaprzestanie palenia tytoniu może zmniejszyć o ponad połowę zapadalność na choroby układu krążenia.
2020-06-07 10:51

Kontrola terapii i rehabilitacja jako opieka kompleksowa niewydolności serca - element szósty

W szóstym dniu Tygodnia Świadomości Niewydolności Serca o skutecznej kontroli terapii niewydolności serca oraz zaleceniach dotyczących rehabilitacji pacjentów pisze prof. dr hab. n. med. Jadwiga Nessler, Kierownik Kliniki Choroby Wieńcowej i Niewydolności Serca Instytutu Kardiologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Pełnomocnik Zarządu Głównego PTK ds. niewydolności Serca i opieki paliatywnej.
2020-06-06 11:07

Hospitalizacja jako nawracający problem pacjenta z niewydolnością serca - element piąty

Wskaźniki hospitalizacji z powodu niewydolności serca w Polsce należą do najwyższych na świecie. Mimo postępu w leczeniu niewydolności serca wciąż odnotowuje się 2-krotnie wyższą średnią liczbę hospitalizacji na 100 tys. mieszkańców od średniej wyliczonej dla 37 krajów organizacji OECD. W piątym dniu Tygodnia Niewydolności Serca polecamy artykuł prof. Małgorzaty Lelonek z Zakładu Kardiologii Nieinwazyjnej, Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
2020-06-05 10:36

Leczenie niewydolności serca - element czwarty

W czwartym dniu Tygodnia Niewydolności Serca zapraszamy do lektury artykułu nt. leczenia niewydolności serca autorstwa prof. dr hab. n. med. Przemysława Leszka, Kierownika Kliniki Niewydolności Serca i Transplantologii, Narodowego Instytutu Kardiologii, Przewodniczącego Sekcji Niewydolności Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
2020-06-04 10:33

Zabiegi interwencyjne – sposób na powstrzymanie niewydolności serca - element trzeci

W kolejnym dniu Tygodnia Świadomości Niewydolności Serca o zabiegach interwencyjnych służących powstrzymaniu rozwoju niewydolności serca pisze dr hab. Andrzej Gackowski, prof. UJ, z Kliniki Choroby Wieńcowej i Niewydolności Serca UJ CM.
2020-06-03 09:48

Incydent – początek niewydolności serca - element drugi

Trwa Tydzień Świadomości Niewydolności Serca. Dzisiejsza publikacja poświęcona jest objawom niewydolności serca i pierwszym incydentom wskazującym na chorobę. Zapraszamy do lektury artykułu dr hab. n. med. Pawła Rubisia z Oddziału Klinicznego Chorób Serca i Naczyń, Collegium Medicum UJ, Sekcji Niewydolności Serca PTK.
2020-06-02 09:55
Partnerzy: