Pierwsze polskie badanie kliniczne: chlorochina i telemedycyna

Opublikowane 14 maja 2020
Pierwsze polskie badanie kliniczne: chlorochina i telemedycyna
W kwietniu b.r. ruszyło pierwsze polskie badanie nad chlorochiną oceniające jej skuteczność w zapobieganiu ciężkich objawów oddechowych w przebiegu COVID-19, które są najczęstszym powodem zgonów. W zapewnieniu bezpieczeństwa pacjentów i personelu kluczową rolę odegra telemedycyna. 
Chlorochina dotychczas była stosowana leczeniu malarii, chorób autoimmunologicznych, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów czy toczeń. Nad nowym wskazaniem stosowania leku w przebiegu COVID-19 pracuje zespół ekspertów w dziedzinie badań klinicznych i specjalistów chorób zakaźnych z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, analizy prowadzone są też w kilku innych ośrodkach w Polsce (oprócz Wrocławia m.in. w Łodzi, Poznaniu). Program został wybrany i sfinansowany przez Agencję Badań Medycznych jako jeden z priorytetowych kierunków walki z epidemią koronawirusa.

W ostatnich tygodniach coraz więcej osób zakażonych koronawirusem kierowanych jest na kwarantannę domową lub do izolatoriów. Większości chorobę przechodzi łagodnie. Ale u 20-25 proc. należy spodziewać się jednak nasilenia objawów, w tym zapalenia płuc i niewydolności oddechowej, które mogą wymagać w leczenia na oddziale intensywnej terapii z użyciem respiratora. Z doświadczeń innych krajów wiemy, że osoby zagrożone niekorzystnym przebiegiem COVID -19 to seniorzy oraz pacjenci z przewlekłymi chorobami płuc i serca, nadciśnieniem, cukrzycą, przewlekłą chorobą nerek. Tym wszystkim osobom poprzez udział w naszym programie terapeutycznym proponujemy rozwiązanie, które, jak liczymy, zmniejszy ryzyko powikłań zakażenia wirusem – wyjaśnia prof. Piotr Ponikowski.

W zapewnieniu bezpieczeństwa pacjentów i personelu kluczową rolę odegra telemedycyna. Osobom zakwalifikowanym do badania do domu dostarczony zostanie sprzęt, który będzie monitorował ich najważniejsze funkcje życiowe (termometr, ciśnieniomierz, urządzenie do pomiaru saturacji) a wyniki będą na bieżąco analizowane w centrum telemedycznym wrocławskiego UM. Dodatkowo, połowie osób wybranych w sposób losowy ośrodek zaproponuję leczenie chlorochiną przez 14 dni.

- Mamy podstawy by sądzić, że lek ten może być skuteczny w zapobieganiu rozwojowi zapalenia płuc, powikłaniom oddechowym w tym konieczności leczenia w oddziałach intensywnej terapii u chorych zakażonych COVID-19. Jednak na chwilę obecną tego nie wiemy na pewno i dlatego istnieje pilna potrzeba, aby takie badanie przeprowadzić – dodaje prof. Piotr Ponikowski.

Badanie ma na celu zgromadzić wiarygodne dowody na skuteczność jego działania u chorych z COVID-19 a w konsekwencji na rutynowe wprowadzenie go do praktyki leczenia. Zmniejszenia ryzyka powikłań znacząco skróci czas choroby, a w konsekwencji przyczyni się do ograniczenia pandemii i jej skutków zdrowotnych, społecznych i ekonomicznych nie tylko w Polsce ale i w Europie i na całym świecie.

- To było ogromne wyzwanie. Uruchomienie tak dużego i ważnego badania w ciągu dwóch tygodni było wyjątkowo trudne. Musieliśmy w niespotykanym tempie procedować kwestie formalne przy współpracy z innymi ośrodkami, a także zdobyć i zakupić niezbędny sprzęt. Wszyscy uczestnicy musieli otrzymać wystandaryzowane urządzenia – termometry na przykład sprowadzaliśmy z Szanghaju. Dzięki dobrej woli i wysiłkowi wielu ludzi mamy wszystko, czego potrzebujemy na czas i mogliśmy rozpocząć badanie – podkreśla prof. Ewa Jankowska, kierownik Pododdziału Chorób Strukturalnych Serca w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu.

Badanie realizowane będzie w ścisłej współpracy z zespołem lekarzy-zakaźników Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu m.in. z prof. Brygidą Knysz, prof. Leszkiem Szenbornem i prof. Krzysztofem Simonem.

W programie weźmie udział 400 osób. O pierwszych wnioskach będzie można mówić za kilka tygodni. Na znalezienie potwierdzonego naukowo skutecznego sposobu ograniczeniu powikłań oraz leczenia chorych zakażonych koronawirusem czeka cały medyczny świat.
 
 
Źródło: ABM, MP.pl
Foto: RAEng_Publications z Pixabay