Serwis informacyjno-edukacyjny dedykowany telemedycynie i mZdrowiu.
Gośćmi prowadzącego wywiady, redaktora naukowego dr hab. n. med. Pawła Balsama, będą klinicyści, naukowcy, specjaliści rozwoju technologii medycznych, innowacyjni producenci i twórcy, przedstawiciele administracji oraz pacjenci.
Zapraszamy także do lektury szeregu publikacji z tego obszaru tematycznego.
Poprzednie materiały
Hybrydowa telerehabilitacja kardiologiczna - HALO TU TELEMEDYCYNA 7
Rozmowa z dr Ewą Piotrowicz, Kierownikiem Centrum Telekardiologii, Narodowego Instytutu Kardiologii.
13:18
HALO TU TELEMEDYCYNA - innowacyjna diagnostyka zaburzeń rytmu serca
Zapraszamy do obejrzenia najnowszego odcinka cyklu Halo Tu Telemedycyna z udziałem dr Pawła Balsama oraz prof. Marcina Grabowskiego.
12:34
HALO TU TELEMEDYCYNA - Cardiomatics pomaga w ocenie rytmu serca - odcinek 5
W rozmowie z dr n . med. Pawłem Balsamem, gość dzisiejszego odcinka dr inż. Rafał Samborski, Prezes Spółki Cardiomatics, przedstawia działania innowacyjnego rozwiązania Cardiomatics bazującego na sztucznej inteligencji, pozwalającego na monitorowanie i ocenę rytmu serca
13:43
HALO TU TELEMEDYCYNA - mobilna aplikacja monitorująca migotanie przedsionków - odcinek 4
W dzisiejszym odcinku dr n. med. Piotr Lodziński opowiada o projekcie TeleCheck-AF, innowacyjnym rozwiązaniu dedykowanym monitorowaniu pacjentów z migotaniem przedsionków, w sytuacji gdy nie ma dostępu do holtera-EKG
15:07
HALO TU TELEMEDYCYNA - mobilny spirometr innowacja w pulmonologii - odcinek 3
Kolejny odcinek serii HALO TU TELEMEDYCYNA poświęconej zdrowiu mobilnemu i rozwiązaniom telemedycznym
12:41
HALO TU TELEMEDYCYNA - Zdalny monitoring pacjenta kardiologicznego - odcinek 2
W dzisiejszym odcinku opowiada jak wygląda zdalny monitoring i kontrola stanu zdrowia pacjentów z urządzenia wszczepialnymi takimi jak: stymulator, rozrusznik, kardiowerter defibrylator i in.
07:58
HALO TU TELEMEDYCYNA - Wprowadzenie do telemedycyny i mZdrowia - odcinek 1
W dzisiejszym odcinku poznamy pojęcia i zadania telemedycyny i zdrowia mobilnego (mHealth, mZdrowie).
Artykuły
Zachodniopomorscy pacjenci po przeszczepach szpiku skorzystają z unikalnej technologii
Oddział Transplantacji Szpiku Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie wprowadza możliwość skorzystania ze zdalnego sensora do monitorowania temperatury u chorych poddawanych transplantacji szpiku. W praktyce pozwoli to na bieżące śledzenie stanu pacjentów po przeszczepach i szybką reakcję na pojawienie się gorączki, która w tej grupie osób jest pierwszym objawem infekcji. Dodatkową korzyścią jest zmniejszenie kontaktu biorców komórek z personelem podczas rutynowych pomiarów temperatury, co również ogranicza ryzyko zakażenia. Szacuje się, że rocznie ok. 50 osób zostanie objętych taką opieką.
Czy ChatGPT zastąpi psychoterapeutę? Eksperci: chatbot nie wyłapie, jeśli pacjent mija się z prawdą
Sztuczna inteligencja coraz śmielej wkracza na pole zdrowia psychicznego. Chatboty terapeutyczne mogą pomóc w terapii poznawczo-behawioralnej czy nauce medytacji. Niektórzy użytkownicy traktują je już niemal jak ludzkich terapeutów. Eksperci ostrzegają, że takie narzędzia mają wciąż liczne ograniczenia i w wielu sytuacjach mogą zaszkodzić. Jakie są szanse i zagrożenia terapii z użyciem AI? Czy rzeczywiście możemy mówić o rewolucji w trosce o zdrowie psychiczne?
Inteligentne wsparcie dla lepszej opieki – konkurs dla szpitali na najlepsze zastosowanie AI
Spersonalizowane terapie, szybsza diagnostyka oraz usprawnienie procedur medycznych to niektóre z korzyści, jakie sektor medyczny odnotowuje dzięki sztucznej inteligencji. Organizowany przez Deloitte konkurs „Hospital AI Challenge” ma na celu promocję zastosowań AI w sektorze medycznym, przyczyniających się do rozwoju funkcjonowania szpitali. Zgłoszenia do konkursu potrwają do 3 listopada br. Główną nagrodą będzie wsparcie organizatorów w opracowaniu, wdrożeniu i utrzymaniu funkcjonowania innowacyjnej technologii.
Zastosowanie sztucznej inteligencji w medycynie. Jakie są korzyści dla pacjentów i lekarzy?
Rozwój sztucznej inteligencji w medycynie, w tym w kardiologii, staje się coraz bardziej widoczny. Jakie możliwości oferuje AI w porównaniu z tradycyjnymi metodami diagnostycznymi? W jaki sposób pacjenci mogą korzystać z tej technologii w codziennym życiu, a lekarze w swojej praktyce? O tych kwestiach dyskutujemy z prof. dr. hab. n. med. Piotrem Buszmanem, kardiologiem inwazyjnym American Heart of Poland.
Kompleksowa aplikacja dla branży medycznej - premiera programu Lekarz PLUS dla gabinetów lekarskich, przychodni i klinik
InsERT, jeden z największych polskich producentów oprogramowania, udostępnił aplikację Lekarz PLUS, która kompleksowo wspiera prowadzenie gabinetów lekarskich, przychodni i klinik. System Lekarz PLUS oferuje wszystkie niezbędne funkcje zarówno do realizacji wizyt, rejestracji pacjentów, wystawiania dokumentów, przechowywania informacji i dokumentacji oraz raportowania zdarzeń medycznych. Jest zintegrowany z systemami NFZ, P1, eWUŚ i ZUS, zapewnia błyskawiczny dostęp do danych i ich bezpieczeństwo, cenioną bazę leków, a także funkcjonalności do zarządzania, fakturowania i marketingu.
Boom na sztuczną inteligencję w ochronie zdrowia ma dopiero nastąpić. Wyzwaniem pozostają regulacje i zaufanie do tej technologii
Sztuczna inteligencja ma potencjał, żeby zrewolucjonizować podejście do profilaktyki, diagnostyki i leczenia pacjentów, jednocześnie redukując ich koszty. W globalnej skali wartość rynku rozwiązań opartych na AI w opiece zdrowotnej rośnie lawinowo – w ub.r. wynosiła ponad 32 mld dol., ale do 2030 roku ta kwota ma się zwiększyć ponad sześciokrotnie. Również w Polsce narzędzia bazujące na AI zaczynają być wdrażane coraz szerzej, choć – jak wynika z lipcowego raportu SGH – prawdziwy rozwój potencjału sztucznej inteligencji w polskiej branży ochrony zdrowia ma dopiero nastąpić. Warunkiem jest stworzenie stabilnego i bezpiecznego środowiska dla rozwoju tej technologii, opartego na regulacjach prawnych i zaufaniu wszystkich interesariuszy.
Sztuczna inteligencja pomoże w budowaniu modelu pacjent centryczności i holistycznego podejścia do zdrowia
System zdrowia coraz bardziej jest powiązany z technologią. Zacieśnianie się symbiozy opartej na wykorzystywaniu rozwiązań sztucznej inteligencji to fakt. O wadze sztucznej inteligencji w ochronie zdrowia rozmawiamy z dr hab. Katarzyną Kolasą, profesorem Katedry Ekonomii na Akademii Leona Koźmińskiego.
Rośnie popularność zdalnej profilaktyki
Tylko 44 proc., czyli mniej niż połowa Polaków, regularnie poddaje się badaniom profilaktycznym – pokazało niedawne badanie Instytutu IQS na potrzeby kampanii Pobierz Zdrowie. W Polsce ten obszar pozostaje od lat zaniedbywany, co przekłada się na rosnącą liczbę problemów zdrowotnych w społeczeństwie oraz wysokie koszty po stronie systemu ochrony zdrowia.
Innowacyjne rozwiązania na wielkie wyzwania - czyli jak nowe technologie pomogą zadbać o rosnącą grupę seniorów
Powiedzieć, że starzejemy się jako społeczeństwo, to już niemal truizm. Według danych GUS w 2050 r., osoby powyżej 65 roku życia będą stanowić już ⅓ ludności Polski. Jedyny sposób na zapewnienie im komfortu życia, to już teraz zatroszczyć się o ich samodzielność i niezależność na co dzień.
Jak Polacy postrzegają telemedycynę? Między innymi jako sposób na kontynuację leczenia oraz ratunek w sytuacjach awaryjnych
Właśnie ukazał się raport pt. „Telemedycyna oczami Polaków”. Opracowanie zawiera najważniejsze wnioski z badania opinii przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie Erecept.pl. Jak Polacy postrzegają telemedycynę? Jak często z niej korzystają i w jakich przypadkach? Czy konsultacje telemedyczne rozwiązują problemy zdrowotne rodaków? Co Polacy sądzą o e-receptach? Na jakie leki – ich zdaniem – powinno się dostawać receptę podczas konsultacji telemedycznej? Aby znaleźć odpowiedzi na te i inne pytania agencja badawcza SW Research przepytała 1000 Polaków.
Od Sci-Fi do rzeczywistości: Innowacje medyczne, które już dziś zmieniają życie pacjentów
Podczas Konferencji „Zmiany w Ochronie Zdrowia 2023” oficjalnie opublikowano Przegląd AI to nie Sci-Fi, stworzony przez Koalicję AI w zdrowiu we współpracy z Polską Federacją Szpitali i zespołem ekspertów wZdrowiu. Przegląd AI to nie Sci-Fi to nie tylko zestawienie najnowszych rozwiązań i technologii, ale przede wszystkim przekonanie, że innowacje w medycynie są już teraźniejszością, a nie tylko przyszłością.
E-tatuaż - ultra cienkie urządzenie umożliwi mobilne monitorowanie pracy serca
Elastyczne, nadające się do noszenia urządzenie medyczne może znacznie przyspieszyć walkę z chorobami serca. Zespół kierowany przez naukowców z Uniwersytetu Teksańskiego w Austin opracował ultracienki, lekki, elektroniczny tatuaż, który po przyczepieniu do klatki piersiowej zapewnia ciągłe, mobilne monitorowanie pracy serca poza środowiskiem klinicznym. Zawiera on dwa czujniki, które razem dostarczają wyraźny obraz stanu serca, dzięki czemu dają klinicystom większą szansę na wczesne wychwycenie objawów nieprawidłowości w działaniu tego narządu.