Prezydent zawetował ustawę o składce zdrowotnej. Pacjenci: to dopiero początek rozmowy

Opublikowane 07 maja 2025
Prezydent zawetował ustawę o składce zdrowotnej. Pacjenci: to dopiero początek rozmowy
Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę zmieniającą zasady opłacania składki zdrowotnej przez przedsiębiorców. Przepisy zakładały obniżenie obciążeń, co – według szacunków – mogło oznaczać wielomiliardowy ubytek w budżecie Narodowego Funduszu Zdrowia. Jeszcze przed decyzją głowy państwa odbyło się spotkanie z udziałem przedstawicieli organizacji pacjenckich, zawodowych i eksperckich, które zakończyło się wspólnym apelem o odrzucenie nowelizacji. O przebiegu spotkania i argumentach jego uczestników informujemy w poniższym tekście.

14 kwietna z inicjatywy Onkofundacji Alivia odbyło się spotkanie poświęcone omówieniu skutków, które przyniesie nowelizacja ustawy obniżającej składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. W spotkaniu uczestniczyły organizacje reprezentujące pacjentów, związki zawodowe, samorządy branżowe zawodów medycznych i pracodawców. Efektem rozmów był wspólny apel 30 organizacji o odrzucenie nowelizacji ustawy, skierowany najpierw do Senatorów RP, a następnie do Prezydenta Andrzeja Dudy.

Szefowa Kancelarii Prezydenta, Małgorzata Paprocka, poinformowała, że decyzja o wecie została podjęta m.in. ze względu na poważne wątpliwości dotyczące zgodności ustawy z konstytucyjną zasadą sprawiedliwości społecznej oraz brak konsultacji z zainteresowanymi środowiskami.

Weto prezydenta to dla nas dowód, że głos społeczeństwa obywatelskiego, a w szczególności pacjentów, może mieć realny wpływ na proces legislacyjny. Jednocześnie podkreślamy, że potrzebna jest pilna, merytoryczna debata na temat przyszłości i modelu finansowania publicznej ochrony zdrowia w Polsce. Nasz kraj od lat znajduje się w ogonie państw Unii Europejskiej pod względem wydatków na zdrowie w relacji do PKB. Długofalowe decyzje dotyczące systemu muszą być podejmowane odpowiedzialnie, w sposób transparentny, przy udziale ekspertów i przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego – mówi Joanna Frątczak-Kazana, Wicedyrektorka Onkofundacji Alivia.

Lista sygnatariuszy apelu: Onkofundacja Alivia, Fundacja Nie Widać Po Mnie, Fundacja Omealife Rak piersi nie ogranicza, Fundacja OnkoCafe - Razem Lepiej, Fundacja Onkologiczna Nadzieja, Fundacja Pokonać Endometriozę, Fundacja Rak’n’Roll. Wygraj Życie, Fundacja To Sie Leczy, Fundacja Transplantacja LIVERstrong, Fundacja SMA, Hematoonkologiczni – Stowarzyszenie Chorych na Nowotwory Krwi i Ich Bliskich, Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, Krajowa Rada Fizjoterapeutów, Mecenas Mariusz Trojanowski w imieniu zarządu Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych, Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych, Ogólnopolska Federacja Onkologiczna, Stowarzyszenie 3majmy się razem Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pacjentów ze Schorzeniami Serca i Naczyń EcoSerce, Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych, Polskie Stowarzyszenie Diabetyków, Polskie Stowarzyszenie Osób z Nadciśnieniem Płucnym i Ich Przyjaciół, Polskie Stowarzyszenie Osób z Niewydolnością Serca, Porozumienie Rezydentów OZZL, MAGNOLIA Stowarzyszenie, Stowarzyszenie Marfan Polska Stowarzyszenie Operowanych Na Serce - SONS, Stowarzyszenie RODZIN Z AMYLOIDOZĄ TTR, Życie z rakiem – Fundacja Onkologiczna, Ruch Onkologiczny PARS.