Przychodzi alergik do farmaceuty, czyli jaką pomoc możemy otrzymać w aptece w okresie pylenia?
Opublikowane 26 maja 2021Na alergie sezonowe, które są częstym schorzeniem przewlekłym, cierpi już co czwarty Polak. Ich objawy występują po kontakcie z alergenem, szczególnie w sezonie, kiedy natura budzi się do życia, a niestety nie dla wszystkich kwitnące rośliny są źródłem jedynie pięknego zapachu. Gdy natychmiastowe umówienie się na wizytę lekarską jest niemożliwe, pacjent udaje się w pierwszej kolejności do farmaceuty. Oczekuje pomocy, by zniwelować alergiczne dolegliwości, liczy na fachową poradę i wskazanie odpowiedniego leczenia farmakologicznego w granicach kompetencji i możliwości farmaceuty.
Farmaceuta na pierwszej linii frontu
- Opieka farmaceutyczna polega na tym, że pacjent w każdej chwili może zwrócić się do farmaceuty, kiedy ma wątpliwości jak stosować lek, co ma zrobić, kiedy wystąpią działania niepożądane. Farmaceuta to zawód zaufania publicznego, dlatego niejednokrotnie pacjent wybierając się do apteki oczekuje konsultacji zdrowotnych, fachowych porad odnośnie przyjmowanych leków. Ustawa o zawodzie farmaceuty, która weszła w życie 16 kwietnia br. to duża zmiana, która pozytywnie wpłynie na pacjentów, odpowiednie monitorowanie farmakoterapii, wzmocni współpracę między lekarzem a farmaceutą, a także zmieni obraz farmaceuty i podniesie rangę tego zawodu. - dr n. farm. Piotr Merks z Collegium Medicum Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
Współpraca lekarza i farmaceuty powinna być ważnym elementem już na etapie studiów. Wypracowanie odpowiednich zachowań, relacji, nawyków doprowadzi do lepszej współpracy w przyszłości. Te nawyki o wiele łatwiej jest kształtować wśród osób, które dopiero kończą studia i wchodzą na rynek pracy. Model takiej współpracy, gdzie dobro pacjenta jest najważniejsze i dba o nie lekarz i farmaceuta, sprawdza się od lat w wielu krajach w Europie i na świecie. - dr n. farm. Piotr Merks z Collegium Medicum Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
Edukacja na temat współpracy w Internecie
[1] Badanie Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polsce prowadzone przez Zakład Profilaktyki Zagrożeń Środowiskowych i Alergologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego z inicjatywy Ministra Zdrowia.
[2] Badanie opinii wśród studentów kierunku lekarskiego i farmacji na temat wzajemnego postrzegania swoich zawodów, n= 267. Studenci kierunku farmacji – 136 ankietowanych, kierunek lekarski – 131. Badanie zrealizowane metodą ankiet internetowych przez LoveBrands Medical na zlecenie Gedeon Richter Polska.