Profilaktyka chorób zakaźnych w podróży - co zrobić, aby bezpiecznie spędzić urlop

Opublikowane 06 lipca 2022
Profilaktyka chorób zakaźnych w podróży - co zrobić, aby bezpiecznie spędzić urlop
Wzrost popularności wyjazdów do państw strefy tropikalnej i subtropikalnej niesie za sobą większe ryzyko zachorowania na jedną z groźnych chorób. Najczęściej występującymi w tych strefach są malaria, żółta gorączka (żółta febra), gorączka krwotoczna Denga, dur brzuszny. Co zrobić, aby bezpiecznie spędzić czas w podróży?

„Profilaktyka chorób zakaźnych w podróży” to temat ostatniej „Środy z Profilaktyką” - cyklicznej akcji edukacyjnej Narodowego Funduszu Zdrowia.

Planując egzotyczną podróż, trzeba pamiętać o odpowiednim przygotowaniu. Wykonanie przed wyjazdem wszystkich zalecanych szczepień to najlepszy sposób zabezpieczenia przed zachorowaniem w czasie podróży lub po jej zakończeniu. Uodpornienie najlepiej rozpocząć ok. 6 – 8 tygodni przed planowanym wyjazdem. Niektóre szczepienia wymagają podania kilku dawek w określonym schemacie szczepienia.

Jak przygotować się do podróży zagranicznej?

Jakie zastosować szczepienia? Które z nich są obowiązkowe, a które zalecane w podróży do wybranego państwa? Jak chronić się przed malarią? Kto jest najbardziej narażony na powikłania narządowe w malarii? Jakie objawy po powrocie powinny skłonić do wizyty u lekarza?

Na te i inne pytania odpowiada dr n. med. Szymon Nowak z Kliniki Chorób Tropikalnych i Pasożytniczych, Szpitala Klinicznego im. Heliodora Święcickiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.



Wszystkie materiały edukacyjne w ramach akcji „Środa z Profilaktyką”, są dostępne bezpłatnie na:

źródło: NFZ