Pacjent
Wróć do SystemPacjenci hematoonkologiczni apelują do Ministra Zdrowia o dostęp do terapii podskórnych
Stowarzyszenia Hematoonkologiczni oraz „Przebiśnieg”, zrzeszające chorych na chłoniaki, w związku z kończącym się okresem obowiązywania decyzji refundacyjnej dla rytuksymabu w formie podskórnej, w imieniu 1500 pacjentów hematoonkologicznych, apelują do Ministra Zdrowia o podjęcie wszystkich niezbędnych działań i decyzji, pozwalających na zagwarantowanie dostępu do podskórnej formy leczenia.
Bartłomiej Chmielowiec: mam nadzieję, że nowelizacja ustawy o prawach pacjenta znajdzie się wśród nowych priorytetów i zostanie przyjęta jak najszybciej
W rozmowie z redakcją MedicalPress, Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta, mówi o potrzebie nowelizacji ustawy o prawach pacjenta, współpracy z organizacjami pacjentów, sytuacji w zakresie przestrzegania praw pacjenta w czasie pandemii Covid-19 oraz najważniejszych priorytetowych obszarach podejmowanych działań tj. edukacja zdrowotna, narodowy program ds. chorób rzadkich czy wprowadzenie systemu oceny i zadośćuczynienia za wystąpienie zdarzeń niepożądanych typu "no fault".
dr Iwona Skoneczna - aktywna obserwacja w raku prostaty
O tym kiedy stosuje się aktywną obserwację w kontroli raka prostaty, czy pacjenci obawiają się tego rozwiązania, jak wygląda monitoring choroby w rozmowie z redakcją MedicalPress mówi dr n. med. Iwona Skoneczna, onkolog, ze Szpitala Grochowskiego im. dr n. med. Rafała Masztaka oraz Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie Państwowy Instytut Badawczy.
12 godzin dla życia - trwa akcja Fundacji dla Transplantacji
Celem akcji #12godzindlazycia jest zebranie środków na zakup aparatury The OCS Heart Trans Medic – zaawansowanego sprzętu służącego do transportu pobranego do przeszczepu serca. To innowacyjne rozwiązanie stwarza warunki bliskie tych w ludzkim organizmie, pozwala na wydłużenie przydatności organu do wszczepienia z 4 do 12 godzin. W Polsce takiego sprzętu potrzebuje rocznie kilkunastu pacjentów wymagających skomplikowanej i wielogodzinnej operacji.
13 ONKOBIEG - biegnij i wspieraj - 13 września 2020
13 września 2020 roku w Warszawie odbędzie się trzynasta edycja Onkobiegu – charytatywnej imprezy biegowej, będącej wyrazem solidarności z chorymi na nowotwory. Onkobieg 2020 ma na celu popularyzację aktywności fizycznej, edukację onkologiczną w zakresie mięsaków oraz wsparcie podopiecznych Stowarzyszenia SARCOMA – głównego pomysłodawcy i organizatora wydarzenia. Z uwagi na panującą sytuację związaną z pandemią koronawirusa, tegoroczna edycja Onkobiegu odbędzie się wyjątkowej formule.
Organizacje pacjentów: Pieniądze powinny trafiać tam, gdzie są potrzebne - na leczenie pacjentów
Nie powielajmy nieefektywnych schematów, które nie sprawdziły się za granicą. Inwestujmy w zdrowie społeczeństwa i w dobrostan państwa. Kryzys to najlepszy czas na rewizję systemu ochrony zdrowia. Czas na zmiany, które pozwolą kierować środki finansowe dokładnie tam, gdzie są potrzebne - na leczenie pacjentów – apelują przedstawiciele organizacji pacjentów, Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pacjentów ze Schorzeniami Serca i Naczyń EcoSerce oraz Fundacji dla Dzieci z Chorobami Nowotworowymi „Krwinka".
COVID-19 a zmiany skórne
Jeśli nie jesteś pacjentem dermatologicznym i nie miewasz problemów ze skórą, a teraz nagle zauważasz u siebie wysypkę plamisto-grudkową, zmiany pseudoodmrozinowe, pokrzywkę, pęcherze albo rumień – zwróć na to szczególną uwagę: to może być objaw zakażenia SARS-CoV-2! Coraz więcej jest doniesień naukowych sugerujących, że kłopoty skórne mogą być jednym z objawów zakażenia nowym koronawirusem.
Rusza kolejna odsłona kampanii BreastFit - Kobiecy Biust. Męska Sprawa
Pacjentki zgłaszają, iż na badanie USG piersi w placówkach publicznych często muszą czekać nawet kilka miesięcy. Obecna sytuacja epidemiczna dodatkowo negatywnie wpływa na czas oczekiwania na badanie, dlatego w ramach kampanii „BreastFit. Kobiecy biust. Męska sprawa” przeprowadzone zostaną badania USG piersi dla 1000 Polek, które mają utrudniony dostęp do badań.
Łódź: Nowa stacja ETZ dla pacjentów z chorobami rzadkimi
Już od 25 czerwca pacjenci Centralnego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi będą mogli korzystać z nowo powstałej stacji Enzymatycznej Terapii Zastępczej (ETZ). Inicjatywa powstała z myślą o osobach dotkniętych chorobami rzadkimi, których leczenie możliwe jest jedynie w warunkach szpitalnych. Przytulnie urządzone i wyposażone w nowoczesny sprzęt sale mają zwiększyć komfort pacjentów w trakcie podawania leku. Projekt powstał w ramach programu „Stacja ETZ – Enzymatyczna Terapia Zastępcza”.
Bez zdrowych obywateli nie ma zdrowego państwa
W dobie kryzysu zadbajmy szczególnie o ciągłość i optymalne leczenie schorzeń przewlekłych. Inwestycje w zdrowie pacjentów to lokaty o wysokiej stopie zwrotu. Możliwości uniknięcia ciężkich powikłań, takich jak amputacje, udary czy utrata wzroku, opłacają się pacjentowi, jego rodzinie, społeczeństwu i całemu państwu – uważa Anna Śliwińska, prezes Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.
Nikotyna a rak: czy jest jakaś zależność?
Nikotyna nie jest substancją rakotwórczą, ale... może mieć wpływ na rozwój raka. Zespół badaczy z Wake Forest University ogłosił właśnie, że udało im się wykazać, w jaki sposób nikotyna może stymulować przerzuty do mózgu u pacjentów z rakiem płuca. Zdaniem zespołu tacy pacjenci powinni odstawić nikotynę w jakiejkolwiek postaci, a zatem podejmując próbę rzucenia palenia nie stosować jej w jakiejkolwiek formie.
Pacjent onkologiczny przygotowany na kryzys
Pacjent onkologiczny aktywnie zaangażowany w proces diagnostyki i terapii okazuje się lepiej przygotowany na nieoczekiwane trudności - wynika z badania ankietowego Fundacji OnkoCafe - Razem Lepiej. O to, jak radzili sobie ze zmianami w organizacji opieki zdrowotnej, jakie emocje czuli i gdzie szukali wsparcia, zapytano 369 pacjentów z polskich ośrodków onkologicznych.