Rak wątrobokomórkowy - wyzwania w diagnostyce i leczeniu

W Polsce według Krajowego Rejestru Nowotworów na HCC zapada około 1600 chorych, z przewagą mężczyzn. Rejestrowalność nie oddaje jednak rzeczywistej liczby zachorowań, o czym może świadczyć liczba zgonów wynosząca ok. 2 tys. rocznie. Na świecie pod względem częstości występowania nowotwór ten plasuje się zaś na 5. miejscu wśród mężczyzn i 9. miejscu u kobiet. Ok. 90% nowotworów wątrobowokomórkowych rozwija się na podłożu marskości wątroby. Postępowanie w zakresie pierwotnej profilaktyki jest zbliżone do profilaktyki innych nowotworów – możemy zapobiec marskości wątroby poprzez szczepienie przeciw HVB lub właściwe leczenie osób zakażonych wirusowym zapaleniem wątroby typu B i C.
2021-10-13 10:37

Trwa Ogólnopolski Test Zdrowia

Wirtualna Polska wraz z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym sprawdzą zdrowie Polaków w czasie pandemii. 13 października w serwisie WP abcZdrowie ruszy akcja „Pomyśl o sobie – sprawdź swoje zdrowie w pandemii”. Jej celem jest podniesienie świadomości  i zwrócenie uwagi na stan naszego zdrowia.
2021-10-12 15:46

Szczepienia dorosłych przeciw pneumokokom zalecane w czasie pandemii

Szczepienia przeciw pneumokokom ratują życie w równym stopniu, co szczepienia przeciw COVID-19 – podkreślają lekarze i wskazują, że powinny się na to zdecydować zwłaszcza osoby po 50. roku życia, z chorobami współistniejącymi i zaburzeniami odporności. Pneumokoki są odpowiedzialne za zdecydowaną większość przypadków zapalenia płuc, z powodu którego co roku umiera 6–7 tys. osób, a wielu pacjentów walczy z groźnymi powikłaniami po przejściu tej infekcji. Lekarze podkreślają, że w dobie pandemii szczególnie warto zdecydować się na takie szczepienie, ponieważ zakażeniu SARS-CoV-2 często towarzyszą jednoczesne zakażenia pneumokokowe.
2021-10-11 10:46

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego - Zdrowie psychiczne dla wszystkich

Pozbawieni rodzinnego i społecznego wsparcia pacjenci cierpiący na choroby psychiczne, w tym schizofrenię z objawami negatywnymi, stają się zupełnie nieporadni i zależni od innych. Właściwie dobrana terapia farmakologiczna i psychologiczna oraz pomoc najbliższych pozwala wrócić im do pełnienia ról społecznych sprzed epizodu choroby. 10 października odchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego (ang. World Mental Health Day).
2021-10-08 14:35

Większość chorych na COVID-19 cierpi na dolegliwości kardiologiczne

Blisko połowa pacjentów hospitalizowanych z powodu ciężkiego COVID-19 ma uszkodzenie serca. Niemieckie badanie niedawno wyleczonych pacjentów zbadanych za pomocą rezonansu magnetycznego ujawniło u 60 proc. z nich trwające zapalenie mięśnia sercowego. U części chorych dochodzi do zawału serca. Dlatego ozdrowieńcy wymagają specjalnej opieki kardiologicznej. Zmniejszyć ryzyko zgonu i ryzyko hospitalizacji u osób po zawale pomaga program KOS-Zawał. Liderem w jego wdrażaniu jest Śląsk.
2021-10-06 14:36

Październik po raz 9 w Polsce miesiącem budowania świadomości choroby Gauchera

Choć jej nazwa dla wielu osób nadal brzmi zupełnie obco, to jest jedną z najczęściej występujących lizosomalnych chorób spichrzeniowych. Choroba Gauchera, bo o niej mowa występuje u 1 na 50 000 osób. W Polsce dotkniętych nią może być około 200 osób. Większość z nich niestety nadal nie została zdiagnozowana.  Październik to miesiąc budowania świadomości na jej temat o czym przypomina Profesor Beata Kieć – Wilk, kierownik Pracowni Chorób Rzadkich przy Oddziale Klinicznym Katedry Chorób Metabolicznych i Diabetologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, pierwszego w Polsce i jak dotąd jedynego ośrodka należącego do elitarnej sieci Europejskich Ośrodków Referencyjnych leczenia Rzadkich Chorób Metabolicznych, zajmującego się leczeniem między innymi dorosłych pacjentów z Chorobą Gauchera.
2021-10-06 09:21

Ruszyła 13 edycja kampanii "Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję"

1 października, w Europejskim Dniu Walki z Depresją zainaugurowana została 13. edycja kampanii „Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję”, której celem jest przekonywanie Polaków chorujących na depresję do korzystania z pomocy psychologa i psychiatry. Dzięki zaangażowaniu Fundacji Enea, po raz pierwszy w Polsce uruchomiony zostanie program bezpłatnej, zdalnej pomocy psychologicznej dla osób dorosłych z problemami psychicznymi.  
2021-10-05 09:45

RPP: w czasie pandemii Pacjenci zgłaszają najwięcej problemów z dostępem do POZ

Brak możliwości kontaktu z rejestracją, odmowa rejestracji na wizytę czy trudności w uzyskaniu transportu sanitarnego – na te problemy w ramach podstawowej opieki zdrowotnej najczęściej skarżą się pacjenci do Rzecznika Praw Pacjenta. Przed pandemią więcej skarg dotyczyło szpitalnictwa, a przez cały czas najlepiej oceniana jest praca lekarzy specjalistów. – Głównym problemem pacjentów jest w dalszym ciągu ograniczona dostępność świadczeń zdrowotnych na każdym poziomie leczenia oraz brak koordynacji działań w opiece nad pacjentem – mówi Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta.
2021-10-05 09:19

Opieka nad osobą starszą z otępieniem - porady eksperta

Osoba cierpiąca na zespół otępienny może prezentować cały wachlarz uciążliwych dla jej opiekunów zachowań. Specjalista z dziedziny psychiatrii i psychogeriatrii prof. Tadeusz Parnowski uważa, że wiedza o starzeniu się mózgu może przynieść ulgę – łatwiej wówczas zrozumieć nielogiczne dla zdrowej osoby zachowania. Daje też podpowiedzi, jak radzić sobie w trudnych sytuacjach.
2021-10-04 12:59

Czy kawa może zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby alzheimera?

Obecnie ok. 100 mln ludzi w Europie ma ponad 65 lat, a w kolejnych latach ta populacja będzie rosnąć szybciej niż inne. To zaś oznacza wzrost występowania chorób związanych z wiekiem podeszłym, do których zaliczają się m.in. zaburzenie poznawcze i choroba Alzheimera. Neuropsycholog kliniczny dr Anna Barczak wskazuje, że w zapobieganiu im kluczową rolę odgrywają m.in. zdrowy tryb życia, aktywność, dbałość o pozytywny nastrój i kontakty społeczne. Naukowcy od lat poszukują też substancji, która może pomóc w utrzymaniu jak najdłuższej sprawności umysłowej.
2021-10-04 10:06

Prof. Ewa Straburzyńska-Migaj: jeśli nic nie zmienimy, nasze dzieci i wnuki będą żyły krócej!

Badania naukowe potwierdzają: przez epidemię schorzeń cywilizacyjnych skraca się oczekiwana długość życia. Główni winowajcy to: siedzący tryb życia, niezdrowa dieta oraz używki. Z przerażającymi prognozami można i warto walczyć. Skutecznie pomoże zmiana codziennych nawyków – przekonuje kardiolog prof. Ewa Straburzyńska-Migaj, przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego Forum Serce Pacjenta i radzi co zrobić, by chronić życie swoje, naszych dzieci i wnuków.
2021-10-04 09:37

Niezaspokojone potrzeby chorujących na hemofilię. Środowisko pacjentów i ich bliscy apelują o zmiany

28 września o godzinie 11:00 odbyło się posiedzenie Sejmowego Zespołu ds. Chorób Rzadkich. Podczas posiedzenia środowisko pacjentów i ekspertów nakreśliło najważniejsze postulaty dotyczące sytuacji osób chorujących na hemofilię, zwłaszcza dorosłych. Zwróciło się do decydentów z prośbą o realizację zapisów zawartych w Narodowym Programie Chorych na Hemofilię i Pokrewne Skazy Krwotoczne.
2021-09-30 10:48