Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego! – startuje kampania Movember Polska

Już 23 października rozpoczęła się kolejna edycja kampanii Movember Polska. Mężczyźni w całym kraju zapuszczają wąsy, aby swoją zmianą wizerunku prowokować do rozmów na temat ich zdrowia. Po raz kolejny, w aż ośmiu miastach w Polsce, będzie można skorzystać z badań przesiewowych pod kątem nowotworów jąder i prostaty. W tym roku kampanię wspierają ambasadorzy – wokaliści i osobowości internetowe, którzy zjednoczyli się jako zespół „Mosznowładcy”. W piosence „Wszyscy za jednego” promują dbanie nie tylko o zdrowie fizyczne, ale i psychiczne.
2021-10-27 12:08

Pierwszy Światowy Dzień Amyloidozy

W tym roku Światowy Dzień Amyloidozy będziemy obchodzić po raz pierwszy. Jego pomysłodawcy chcą zwrócić uwagę na tę rzadką chorobę i sytuację pacjentów. Ambasadorem Światowego Dnia Amyloidozy został Eric Emmanuel Schmitt, francusko-belgijski dramaturg, eseista i powieściopisarz. Do rozwoju amyloidozy dochodzi w wyniku odkładania się w organizmie złogów białka o nieprawidłowej strukturze. Gromadzące się złogi zaburzają prawidłową funkcję tkanek i narządów. Gdy białko odkłada się w sercu, dochodzi do rozwoju zaburzeń pracy serca oraz niewydolności serca, a gdy w nerwach – rozwija się polineuropatia obwodowa.
2021-10-26 12:18

Pacjenci i eksperci rozczarowani brakiem rozszerzenia dostępu do nowoczesnego leczenia cukrzycy

Pacjenci i środowisko eksperckie jest rozczarowane decyzją Ministerstwa Zdrowia, które zadecydowało o utrzymaniu dotychczasowych warunków refundacji nowoczesnej farmakoterapii dla pacjentów z cukrzycą typu 2. Blisko dwa lata po refundacji nowoczesnej terapii w cukrzycy typu drugiego Polskie Stowarzyszenie Diabetyków wspólnie z ekspertami Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego wydało raport „Ocena dostępu do nowoczesnej farmakoterapii (inhibitory SGLT-2, agoniści GLP-1) w cukrzycy typu 2 w świetle rekomendacji klinicznych – analiza blisko 2 lata po refundacji”. Wnioski są jednoznaczne, potrzeba rozszerzenia dostępu do nowoczesnego leczenia.
2021-10-25 10:33

Rak szyjki macicy – diagnoza, której żadna Polka nie musi usłyszeć

Cytologia na podłożu płynnym była jednym z bohaterów niedawnego Kongresu Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników który odbył się we Wrocławiu. Przede wszystkim dlatego, że powinna być standardem a nie jest niestety w Polsce finansowana ze środków publicznych. Czym się różni cytologia na podłożu płynnym od tej obecnie powszechnie wykonywanej? Z punktu widzenia pacjentki – niczym. Z punktu widzenia lekarza – daje większą pewność prawidłowego wyniku cytologii.  
2021-10-25 08:59

Uważaj na tzw. "suplementy na raka"

Od 30 nawet do 60 proc. pacjentów onkologicznych stosuje różnego rodzaju suplementy - z witaminami, mikroelementami, ziołami, wyciągami roślinnymi - w ramach samoleczenia, często bez konsultacji z lekarzem. Eksperci ostrzegają, że łykanie suplementów na własną rękę, w celu zapobiegania lub leczenia raka, może przynieść więcej szkody niż pożytku, a w najlepszym wypadku nie będzie mieć żadnego wpływu na zdrowie.
2021-10-22 13:24

Rak prostaty – najczęstszy nowotwór u mężczyzn w Polsce - czas na profilaktykę!

Rak prostaty to obecnie najczęściej rozpoznawany nowotwór złośliwy wśród mężczyzn. W województwie łódzkim rocznie jeden na pięciu pacjentów onkologicznych choruje na raka prostaty, a jeden na dziesięciu mężczyzn umiera z powodu tej choroby. Dlaczego tak się dzieje skoro wykrycie choroby na wczesnym etapie daje nawet 90 proc. skuteczności wyleczenia? Powodem jest niska świadomość społeczna i niechęć mężczyzn do wykonywania profilaktycznych badań prostaty.
2021-10-21 10:23

Adrenalina - ratuje życie kiedy dochodzi do wstrząsu anafilaktycznego

Widok dziecka, które z minuty na minutę słabnie, powoduje panikę. Świadomość, że mam przy sobie lek, który może uratować życie mojego syna sprawia, że mogę spokojniej funkcjonować i czuć się bezpiecznie – mówi pani Dominika, mama pięcioletniego Piotrusia, który w wieku dwóch lat doznał wstrząsu anafilaktycznego po zjedzeniu lodów. Anafilaksja, ze względu na nieprzewidywalny charakter i stopień nasilenia objawów, należy do stanów nagłych, potencjalnie zagrażających życiu5. Dlatego osoby z grup ryzyka, a więc takie, u których wcześniej wystąpił wstrząs oraz osoby ze zdiagnozowaną alergią, powinny zawsze mieć przy sobie adrenalinę2.

2021-10-21 09:54

Szósta edycja kampanii BreastFit. Kobiecy biust. Męska sprawa. – uczymy profilaktyki i pokazujemy jak mądrze wspierać

Codziennie w Polsce na raka piersi umiera 25 kobiet, według KRN w 2020 roku nowotwór piersi zdiagnozowano u 25 000 Polek. O tym, że wczesne wykrycie choroby i podjęcie terapii daje ogromne szanse na jej wyleczenie mówią onkolodzy, organizacje pacjenckie zachęcają natomiast do systematycznych badań. Fundacja OnkoCafe w realizowanej już po raz szósty kampanii BreastFit. Kobiecy biust. Męska sprawa. zwracała uwagę na rolę profilaktyki i rolę męskiego wsparcia dla kobiet podczas zapobiegania chorobie nowotworowej i na każdym z etapów jej leczenia.
2021-10-21 08:33

Sytuacja dziecięcych placówek szpitalnych oczami małych pacjentów oraz personelu medycznego – raport Fundacji K.I.D.S.

Fundacja Klub Innowatorów Dziecięcych Szpitali zaprezentowała raport „Wielkie Badanie Dziecięcych Szpitali 2021”, w którym zbadała opinię pracowników medycznych oraz opiekunów małych pacjentów na temat kondycji szpitali dziecięcych w całej Polsce. Kolejnym etapem projektu jest ogłoszenie startu „Wielkiego głosowania”, w którym rodzice wybiorą inicjatywę, zrealizowaną następnie w dziecięcych placówkach medycznych. Partnerem inicjatywy jest marka Nurofen, która w swojej misji stoi po stronie pacjentów, a poprzez ten projekt będzie wspierać pacjentów dziecięcych szpitali.
2021-10-20 13:26

Nietrzymanie moczu po meno- i andropauzie - problem wszechobecny

Liczba osób po menopauzie i andropauzie z problemami związanymi z inkontynencją (nietrzymaniem moczu) systematycznie rośnie. Dla osób po 50. roku życia obu płci jest to zatem ostatni dzwonek, żeby zadbać o prawidłowy stan mięśni dna miednicy.
2021-10-18 15:33

Edukacja pielęgniarek a efektywność opieki i jakość życia pacjentów

Aż 68% pielęgniarek środowiskowych i opieki długoterminowej ma wśród swoich pacjentów osoby niedożywione – wynika z badania przeprowadzonego w ramach Akademii Opieki Długoterminowej (AOD)[1]. Duża część pielęgniarek nie decyduje się na podjęcie jakiejkolwiek interwencji żywieniowej u swoich podopiecznych. Połowa z nich deklaruje, że przyczyną braku takiej interwencji była niedostateczna wiedza na temat konsekwencji niedożywienia.
2021-10-18 08:56

Powikłania zakrzepowo-zatorowe mogą dotyczyć pacjentów w każdym wieku

Zakrzepica to problem często marginalizowany i odsuwany na boczny tor, który potrzebuje nagłośnienia i poświęcenia odpowiedniej uwagi i zaangażowania. O tym, kiedy możemy podejrzewać zakrzepicę, jak ją diagnozować, jak szybko da się to zrobić oraz czy i jak możemy się chronić, zarówno przed nią, jak i jej powikłaniami, opowiadali w 200. rocznicę urodzin Rudolfa Virchowa profesorowie medycyny zajmujący się problemem zakrzepicy każdego dnia.
2021-10-15 12:11