Pacjent
Wróć do SystemOnkobieg wraca do Warszawy. Dołącz do biegu przy Narodowym Instytucie Onkologii i wesprzyj osoby dotknięte rakiem
Stowarzyszenie Pomocy Chorym na Mięsaki i Czerniaki Sarcoma zaprasza na jubileuszowy bieg dla zdrowia, czyli „15. Onkobieg - Razem po zdrowie!”. „Z radością wracamy do formuły biegu stacjonarnego, aby spotkać się 11 września 2022 r. przy Narodowym Instytucie Onkologii w Warszawie. Wszyscy o godzinie 11:00 staniemy na starcie i pobiegniemy wyznaczoną trasą, by tłumnie dać wyraz jedności z pacjentami w trakcie terapii onkologicznych. Osobom, które nie będą mogły wziąć udziału w biegu w Warszawie, pozostawiamy opcję udziału w biegu wirtualnym.’’ - mówi Szymon Bubiłek, organizator i członek zarządu Stowarzyszenia Sarcoma.
Polscy pacjenci z SM pragną korzystać ze zdobyczy nowoczesnej medycyny - rozmowa z Tomaszem Połciem
30 maja przypada Światowy Dzień Stwardnienia Rozsianego. Z tej okazji rozmawiamy z Tomaszem Połciem, przewodniczącym Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego, o tym, jak aktualnie wygląda sytuacja osób żyjących z SM w Polsce, jak przełamać stereotypy narosłe wokół tej choroby oraz jakie są marzenia i nadzieje pacjentów.
28 maja – Światowy Dzień Nowotworów Krwi. Zapytaj krew czy ma się dobrze!
Profilaktyczne badania morfologiczne są dostępne dla każdego, trwają zaledwie kilka minut, a mogą uratować życie. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele do powiedzenia ma nasza krew i że prosta diagnostyka jest kluczem do rozpoczęcia dialogu z naszym organizmem. Światowy Dzień Walki z Nowotworami Krwi, który obchodzimy 28 maja, to dobra okazja, aby przypomnieć, że regularne badanie krwi może ustrzec przed rozwojem wielu groźnych chorób, w tym nowotworów krwi i szpiku kostnego – mówią organizatorzy kampanii edukacyjnej „Odpowiedź masz we krwi”.
Żyj Pełnią. Tu i Teraz. Niepełnosprawność nie powinna wykluczać – rozmowa ze Stanisławem Schubertem, prezesem Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych
Wciąż mamy do czynienia, z ukrywaniem przypadków niepełnosprawności, szczególnie na polskiej wsi. W tych małych aglomeracjach ludzie często siedzą w domach, pozbawieni kontaktu z tym światem zewnętrznym. Dzieje się tak z dwóch powodów. Po pierwsze wielu Polaków nadal ma trudność z akceptacją osób w jakiś sposób odmiennych od nich. Nie wiemy jak reagować, jak odnosić się do osoby niepełnosprawnej, jest to dla wielu wciąż „inne”. Po drugie część niepełnosprawnych wstydzi się swojej niepełnosprawności i wyklucza z życia społecznego. Od podejścia do samego siebie często zaczynamy zmianę nastawienia otoczenia. Cały proces powrotu na rynek pracy i do życia społecznego zaczynamy od samoakceptacji. Spójrzmy na siebie łagodnym okiem, otwórzmy się na siebie z pełną wyrozumiałością – często to powtarzam moim podopiecznym. Nasza droga rozpoczyna się od nas samych, dajmy sobie szansę ją przejść. - podkreśla Stanisław Schubert, prezes Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych.
Jestem mamą z SMA: szczęście moich dzieci jest moim szczęściem
Marta choruje na rdzeniowy zanik mięśni (SMA) typu 2. Mimo choroby, realizuje się jako mama dwóch córeczek – dziesięcioletniej Natalki i pięcioletniej Oliwki. Ogromnym ułatwieniem w codziennym życiu jest dla niej możliwość korzystania z innowacyjnego leczenia doustnego SMA. Leczenie doustne jest dla niej – jak i dla wielu innych, dorosłych i pediatrycznych, pacjentów z SMA – jedyną opcją terapeutyczną, ze względu na przeciwwskazania medyczne do stosowania refundowanego leku, który podawany jest we wkłuciach dolędźwiowych. Z okazji Dnia Matki, Marta opowiada o emocjach, jakie daje jej macierzyństwo, trudnych decyzjach i szczęśliwych zakończeniach.
Alarmujące dane: 2 na 5 seniorów w Polsce nie podejmuje żadnej aktywności fizycznej
Obecnie aż dwóch na pięciu Polaków w wieku 60+ deklaruje, że nie podejmuje żadnej aktywności fizycznej nawet raz w miesiącu - wynika z najnowszej edycji badania MultiSport Index 2022, które pod raz kolejny wykazało, że zapał do aktywności zmniejsza się w Polsce wraz z wiekiem. Dla 49 proc. aktywnych seniorów główną motywacją do ćwiczeń jest zachowanie dobrego zdrowia, 56 proc. jest zdania, że regularny ruch ma pozytywny wpływ na nadciśnienie (56 proc. wskazań), cukrzycę (49 proc.) i odporność na infekcje (66 proc.).
Schizofrenia nadal wyklucza z życia społecznego
Schizofrenia od lat pozostaje jedną z najbardziej stygmatyzujących i najcięższych chorób przewlekłych z obszaru zdrowia psychicznego. Wynika to z błędnych przekonań oraz mitów o chorobie, utrzymujących się w świadomości społecznej. Dlatego tak ważne jest budowanie świadomości i edukowanie na temat choroby.
Polacy w walce z cukrzycą. Innowacyjne technologie ułatwią życie diabetykom
Tylko w Polsce na cukrzycę choruje nawet 3 mln osób, a nawet połowa z nich nie ma o tym pojęcia. Innowacyjne technologie przyczyniają się do poprawienia komfortu życia diabetyków, których liczba rośnie niemalże z dnia na mdzień. Mogą też pomóc w szybszym oswojeniu się z cukrzycą i zaakceptowaniu diagnozy. Oto przegląd najciekawszych rozwiązań, które mogą zrewolucjonizować walkę z cukrzycą.
Unikaj oparzeń słonecznych - chroń skórę przed nowotworami skóry
Oparzenie słoneczne zazwyczaj szybko się wyleczy, ale szkodliwe jego skutki mogą pojawić się po latach. O tym, dlaczego i jak należy chronić szczególnie młodą skórę - dzieci i młodzieży - opowiada prof. Andrzej Kaszuba z Kliniki Dermatologii, Dermatologii Dziecięcej i Onkologicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
Jak uchronić się przed kleszczowym zapaleniem mózgu
W 2021 roku aż o 60% wzrosła liczba zakażeń kleszczowym zapaleniem mózgu w Czechach, Niemczech i na Słowacji[1]. Eksperci podkreślają, że również w Polsce liczba zarażonych wirusem rośnie. Lekarstwo na KZM nie zostało jeszcze opracowane. Bardzo skuteczną metodą ochrony (95% skuteczności!) przed zachorowaniem i niebezpiecznymi powikłaniami jest szczepienie.
Lecząc miażdżycę zapobiegasz udarom i zawałom serca
Pomimo niezaprzeczalnych konsekwencji zdrowotnych i społecznych, choroba miażdżycowa układu sercowo-naczyniowego (miażdżyca) nie jest powszechnie znana. Miażdżyca to termin używany do opisania różnych chorób kardiologicznych, które spowodowane są nagromadzeniem złogów tłuszczowych (blaszki miażdżycowej) w ścianach tętnic[5]. Wielu pacjentów nie odczuwa znaczących objawów choroby, dopóki blaszka miażdżycowa niespodziewanie nie pęknie, powodując zawał serca, udar mózgu lub zgon. Dlatego też choroba potrafi przez wiele lat rozwijać się niemal bezobjawowo, nie dając widocznych symptomów.
Europejski Dzień Walki z Otyłością. Wszystkie ręce na pokład w leczeniu otyłości
Miesiąc maj - często początek pierwszych upałów, rezygnacji z ciepłych ubrań na rzecz tych mocniej odsłaniających ciało, a co za tym idzie, dla Polaków rozpoczęcie restrykcyjnych diet eliminacyjnych, które mają do wakacji przynieść utratę wagi. W gronie planujących odchudzanie znajdują się osoby z nadwagą, a także pacjenci z chorobą otyłościową, u których nadmierne kilogramy to już nie jedynie problem estetyczny. 22 maja obchodzimy Europejski Dzień Walki z Otyłością, chorobą, która ze względu na swoje następstwa i skalę wymaga coraz większej uwagi.