Masz wyniki morfologii krwi? Chcesz je szybko zinterpretować? Zrób to teraz!

Kto z nas robiąc badanie krwi, nie wpadł w pułapkę samodzielnej interpretacji jego wyników? Często pierwszym odruchem jest sprawdzenie czy otrzymane wyniki „mieszczą się” w normach referencyjnych. Jeśli zauważymy nieprawidłowość – szukamy w Internecie, co może oznaczać odchylenie od wskazanej wartości. Rozwiązaniem, które ułatwia uzyskanie indywidualnej i co bardzo ważne – spersonalizowanej interpretacji wyników badań laboratoryjnych, jest aplikacja BloodLab. Link do aplikacji dostępny jest na stronie kampanii edukacyjnej „Odpowiedź masz we krwi” - www.omwk.pl.
2022-06-28 11:55

Białe pieczywo i mięso idą w odstawkę? Nie decyduj pochopnie

Wyrzuć białe pieczywo, odstaw gluten, zrezygnuj z mięsa, na pewno masz uczulenie na laktozę – fora internetowe są pełne „dobrych rad” dotyczących odżywiania. Za takimi radami zwykle nie idzie naukowa argumentacja. Tymczasem dietetycy zalecają umiar. Radykalna eliminacja niektórych produktów, mających opinię tuczących lub niezbyt odżywczych, wcale nie jest dobrą decyzją. Przyjrzyjmy się faktom.
2022-06-28 09:12

Pamiętaj o ochronie przeciwsłonecznej. Rak podstawnokomórkowy jest najczęstszym nowotworem skóry

Z roku na rok liczba nowotworów skóry dynamicznie wzrasta.[1] Zgodnie z danymi KRN niebarwnikowe nowotwory skóry plasują się na podium najczęściej występujących nowotworów w Polsce – zaraz po raku płuca i raku piersi – choć w rzeczywistości jest ich znacznie więcej. Ich główną przyczyną powstawania jest nadmierna ekspozycja na działanie promieni słonecznych. Biorąc pod uwagę niedostateczną profilaktykę oraz problemy klimatyczne wynikające z dziury ozonowej, przez którą na naszą planetę dociera coraz więcej promieni UV wzrastające statystyki nie dziwią.
2022-06-27 13:09

Pacjenci z SMA czekają na refundację terapii genowej. Jedno podanie leku wystarczy, żeby zahamować postęp choroby

W Polsce żyje ok. 1 tys. osób zmagających się z SMA, czyli rdzeniowym zanikiem mięśni, a każdego roku rodzi się ok. 50 dzieci, u których rozwinie się ta rzadka, ciężka choroba genetyczna. Od trzech lat refundowana jest terapia, dzięki której SMA przestało być śmiertelnym zagrożeniem. Lekarze i organizacje pacjenckie apelują jednak o rozszerzenie możliwości leczenia o terapię genową. Ta metoda działa bezpośrednio na przyczynę choroby i wystarczy podać ją raz na całe życie, by nie doszło do rozwoju rdzeniowego zaniku mięśni, nie wymaga regularnych hospitalizacji i punkcji. Dziś rodzice samodzielnie zbierają środki na ten cel, bo terapia genowa nie jest refundowana w Polsce.
2022-06-27 10:36

Palisz? Sprawdź gdzie możesz zrobić bezpłatne badanie w kierunku raka płuca

Palenie tytoniu, niechlubny nałóg, coraz bardziej piętnowany w naszym kraju. Mimo to aż 22% Polaków to nałogowi palacze[1]. W tej grupie są osoby, które próbowały na własną rękę zerwać z nałogiem, często nieskutecznie. Są też tacy, którzy palą, bo jak sami przyznają, lubią i nie zamierzają rzucać palenia. Niestety, duża część z nich, niezależnie do której grupy należą, zachoruje na raka płuca. Dlatego każda osoba nałogowo paląca tytoń powinna wykonać badania profilaktyczne w kierunku tego nowotworu.
2022-06-27 10:07

28 czerwca obchodzimy święto #fenymenalnych. Poznaj tych, którym poświęcony jest Światowy Dzień Fenyloketonurii!

3-letniego Idka, nastoletnią Darię oraz 29-letnią Asię łączy to, że chorują na rzadką, genetyczną chorobę metaboliczną – fenyloketonurię (PKU). Cała trójka, a także ich bliscy są #fenymenalni. Dlaczego? Ponieważ dzięki pasji i motywacji są w stanie nie tylko stawić czoła chorobie, ale przede wszystkim czerpać z życia całymi garściami. Światowy Dzień Fenyloketonurii, obchodzony 28 czerwca, to doskonała okazja, aby dowiedzieć się, jak wygląda życie z PKU, a także poznać historie naszych bohaterów i przeczytać o sile społeczności!
2022-06-27 09:55

Jak terapia genowa zmienia życie pacjentów z SMA

Rdzeniowy zanik mięśni (SMA) to ciężka choroba rzadka o podłożu genetycznym. Jeszcze do niedawna medycyna i nauka były wobec niej bezradne, a leczenie ograniczało się do fizjoterapii i wspomagania oddechu. Dziś innowacyjna medycyna pozwala nam zmniejszać jej objawy, a nawet zapobiegać ich wystąpieniu.
2022-06-24 10:03

HER2+ rak piersi: zmiany paradygmatu leczenia na przestrzeni lat. 3 lata kampanii „Wylecz raka piersi HER2+”

Z badań przeprowadzonych w 2019 roku wynikało, że 25% Polaków nie zdaje sobie sprawy, że wcześnie wykryty rak piersi jest wyleczalny, a 64% badanych powiedziało, że edukacja na temat raka piersi jest niewystarczająca1. Właśnie wtedy powstała kampania „Wylecz raka piersi HER2+”, której celem była edukacja i wsparcie kobiet z tym podtypem nowotworu od momentu diagnozy oraz  pokazanie, że rak piersi HER2+ jest wyleczalny. Organizatorami kampanii były 4 organizacje pacjentów: Federacja Stowarzyszeń Amazonki, Fundacja OnkoCafe, PARS – Polskie Amazonki Ruch Społeczny i Fundacja OmeaLife. Dziś mijają 3 lata od powołania do życia kampanii i jak podkreślają prezeski organizacji pacjentów, które ją prowadzą – „to nasz wspólny olbrzymi sukces”.
2022-06-24 09:15

Cukrzyca atakuje po cichu. Jak się przed nią chronić?

Co osiem sekund ktoś na świecie dowiaduje się, że ma cukrzycę. Co dziesięć sekund ktoś umiera z powodu jej powikłań. Cukrzyca jako pierwsza choroba niezakaźna, została uznana przez ONZ za epidemię XXI wieku właśnie z powodu swej masowości. W Polsce cierpią na nią aż 3 mln osób,  z tego aż milion z nich nie zdaje sobie z tego sprawy. Ponadto, co roku przybywa ok. 300 tys. kolejnych przypadków. Z badania „Cukrzyca – niewidzialna pandemia” przeprowadzonego na zlecenie Nationale-Nederlanden wynika, że 36 proc. Polaków w ciągu ostatnich trzech lat ani razu nie sprawdziło poziomu cukru we krwi. Tymczasem profilaktyka pomaga walczyć z tą chorobą. Brak wiedzy o niej sprawia, że staje się jeszcze bardziej podstępna. Może atakować nerki, oczy, a nawet uszkadzać nerwy.
2022-06-23 11:51

Osoby z niepełnosprawnością potrzebują akceptacji społecznej i zniesienia barier infrastrukturalnych

Zapraszamy do obejrzenia i przeczytania wywiadu z Adamem Dąbrowskim z Karkonowskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych (KSON), który opowiada o swojej historii, o tym jak trafił pod skrzydła KSON, jak obecnie wspólnie z KSON pomaga innym oraz barierach i potrzebach dla osób z niepełnosprawnościami w życiu codziennym.
2022-06-23 10:44

Czy rak prostaty może być dziedziczny - znaczenie genów w raku prostaty dla chorego i jego rodziny

Czy za raka prostaty mogą odpowiadać uszkodzenia w obrębie konkretnych genów? Czy możemy odziedziczyć predyspozycje do rozwoju nowotworów od krewnego, który chorował na raka prostaty? Czy rak piersi u matki albo rak trzustki u dziadka mogą mieć wpływ na ryzyko zachorowania na raka prostaty? Uszkodzenia w poszczególnych genach mogą przyczyniać się do rozwoju określonych nowotworów. Z kolei mutacje mogą być dziedziczne, narażając na zachorowanie kolejne pokolenia. Dzięki diagnostyce molekularnej możemy wykryć uszkodzone geny i pokierować profilaktyką, diagnostyką i leczeniem.
2022-06-23 09:56

Światowy Tydzień Kontynencji - jak rozmawiać o trudnych tematach

Zakończyła się Ogólnopolska Konferencja Stowarzyszenia Osób z NTM „UroConti” zorganizowana w ramach tegorocznych obchodów Światowego Tygodnia Kontynencji (World Continence Week, WCW). Celem obu wydarzeń jest popularyzacja wiedzy na temat leczenia zaburzeń kontynencji,  w tym nietrzymania moczu, które w obliczu zmian demograficznych występuje co prawda coraz powszechniej, ale nadal uważane jest za temat wstydliwy.

2022-06-22 14:10