Afazja: przyczyny, rokowania, leczenie

Afazja upośledza komunikację w bardzo różnorodny sposób - niektórzy nie potrafią budować zdań, a nawet ich rozumieć, inni mówią płynnie, ale ich wypowiedzi nie mają sensu. Często jest efektem udaru, ale ma też inne przyczyny. Na szczęście wielu chorym, przynajmniej do pewnego stopnia, można pomagać.
2022-05-12 16:54

Jubileuszowa edycja Biegu po Nowe Życie - już 14 maja w Wiśle

Już 14 maja w Wiśle odbędzie się jubileuszowa edycja Biegu po Nowe Życie. Po raz dwudziesty osoby po przeszczepieniu, przedstawiciele świata nauki oraz znani aktorzy, artyści i sportowcy spotkają się, by w sztafetowym marszu nordic walking przejść symboliczny kilometr. Celem inicjatywy jest popularyzacja świadomego dawstwa organów do przeszczepienia. Partnerem głównym jubileuszowej edycji wydarzenia po raz kolejny został Santander Consumer Bank.
 
2022-05-12 12:47

Miliardy złotych niewykorzystane, a pacjenci czekają na dostęp do nowoczesnych leków na raka…

Oncoindex, wskaźnik mierzący poziom dostępności do terapii onkologicznych, wzrósł w Polsce o 2 punkty w porównaniu ze styczniem 2022. Bardzo ważne zmiany nastąpiły m.in. w refundacji leków w raku wątroby czy nerki. Jednak Polacy wciąż nie mają dostępu do 62 ze 132 rekomendowanych leków, a miliardy złotych, które mogłyby zostać przeznaczone na ten cel, leżą zamrożone na kontach NFZ i Funduszu Medycznego.
2022-05-12 09:24

Majowa lista refundacyjna nie dla pacjentów z AZS

Nastoletni pacjenci cierpiący na ciężką postać atopowego zapalenia skóry wciąż czekają na dostęp do skutecznego leczenia. Na projekcie majowej listy leków refundowanych nadal nie ma dupilumabu, który mógłby ulżyć ich cierpieniu. - To kolejne miesiące życia z bólem i niewyobrażalnym świądem, którego można uniknąć – apeluje Hubert Godziątkowski, prezes Polskiego Towarzystwa Chorób Atopowych.
2022-05-10 08:35

Przypatrz się swoim jajnikom

Objawy gastryczne mogą być maską nie tylko raka jajnika, ale też innych nowotworów. Światowy Dzień Świadomości Raka Jajnika jest idealną okazją, aby przypatrzeć się swoim jajnikom.
2022-05-09 11:55

Wirtualna Klinika szansą na szybszą diagnozę ultrarzadkich chorób, takich jak choroba Fabry’ego

„Jesteśmy różni, łączy nas Fabry” - mówią pacjenci w spocie kampanii edukacyjnej poświęconej chorobie Fabry’ego. Wśród nich są kobiety i mężczyźni, których historie pokazują, że objawy tej choroby są bardzo niejednorodne, mają niejednakową intensywność, nie wszystkie występują w pełnym spektrum oraz rozłożone są w różnych okresach życia. Symptomy choroby Fabry’ego zwykle leczone są u lekarzy wielu specjalizacji, którzy nie mają ze sobą kontaktu, a wdrażane leczenie podyktowane jest często poprzez ich dyscyplinę medyczną. To wszystko powoduje, że diagnoza zajmuje wiele lat, a nieleczona choroba prowadzi do trwałych uszkodzeń organizmu, ogromnego bólu oraz zbyt wczesnej śmierci pacjentów. W ramach kampanii promowane jest nowoczesne, interdyscyplinarne narzędzie diagnostyczne w chorobach rzadkich – Wirtualna Klinika.
2022-05-06 14:00

Żyj Pełnią. Tu i Teraz! - Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych

5 maja obchodzimy Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. Święto to, zapoczątkowane przez Francuzów na początku lat 90. XX wieku, jest sprzeciwem wobec dyskryminacji osób niepełnosprawnych - zarówno w życiu codziennym, jak i w pracy czy w urzędzie. To wyjątkowa okazja, aby pokazać, że każdy z nas ma równe prawa do aktywnego udziału w życiu społecznym, rodzinnym oraz zawodowym.
2022-05-05 12:35

dr Joanna Jędrzejczak: Aż 2/3 pacjentów z padaczką może w ogóle nie mieć napadów i żyć całkiem normalnie

W Polsce żyje ok. 300 tys. chorych na epilepsję. Jeżeli znajdują się pod stałą opieką lekarską, mogą prowadzić w pełni normalne życie. Problemem jest jednak stygmatyzacja i negatywne społeczne postrzeganie padaczki, które powoduje, że chorzy wstydzą się do niej przyznać i nierzadko całkiem wycofują się z życia społecznego. – Choroba ta może się pojawić u każdego z nas, w każdym momencie życia. I nigdy nie wiadomo, jaki będzie miała przebieg – mówi dr hab. n. med. Joanna Jędrzejczak, prezes Polskiego Towarzystwa Epileptologii.
2022-05-05 10:53

„Czerwone flagi” migotania przedsionków

Migotanie przedsionków jest najczęściej występującym zaburzeniem rytmu serca tzw. arytmią. Nieleczone lub leczone nieprawidłowo może skutkować bezpośrednim zagrożeniem życia poprzez powikłanie udarem niedokrwiennym mózgu. Bardzo ważna jest zatem znajomość typowych objawów, które mogą towarzyszyć tej arytmii.
2022-05-04 16:18

Czy pacjenci z zaawansowanym, przerzutowym rakiem piersi HER2+ dostaną szansę na kolejne linie leczenia i dłuższe życie?

Dla grupy chorych z zaawansowanym, przerzutowym rakiem piersi HER2+ pojawiła się szansa na dostęp do innowacyjnych terapii. Na liście technologii lekowych o wysokim poziomie innowacyjności przygotowanej przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji i opublikowanej 25 lutego 2022r. znalazły się bowiem produkty lecznicze, które są odpowiedzią na niezaspokojone potrzeby zdrowotne pacjentów z HER2+, zaawansowanym, przerzutowym rakiem piersi, u których nastąpiła progresja choroby pomimo stosowania dotychczasowych standardów leczenia.
2022-05-04 09:56

Masz astmę? Sprawdź, czy dobrze ją leczysz

Astma to choroba na całe życie, ale dzięki prawidłowemu leczeniu można z nią dożyć sędziwego wieku z zachowaniem dobrej jakości życia. Warunkiem jest jednak prawidłowe jej leczenie, a z tym w Polsce jest kłopot. Nawet połowa pacjentów z astmą nie leczy jej dobrze!
2022-05-02 09:53

Astma: choroba na całe życie, z którą można dobrze żyć

Problemów z leczeniem astmy jest w Polsce kilka. Z 4 milionów osób mających objawy astmy leczy się mniej więcej połowa. Na konferencji przestawiono też dane, zgodnie z którymi w naszym kraju średnio aż siedem lat upływa od wystąpienia pierwszych objawów astmy do diagnozy. Można doprowadzić do rozpoznania znacznie wcześniej, bo średnia europejska w tym zakresie to trzy lata. Bardzo wiele można też poprawić, jeśli chodzi o leczenie. I chodzi tu zarówno o podejście lekarzy, jak i samych pacjentów.
2022-04-29 07:50