Lawinowo rośnie częstość występowania u młodych osób lęków i depresji

Nigdy nie było tak źle, jak dziś, jeśli chodzi o ludzki dobrostan i poczucie szczęścia. Początek spadku widać ok. 2005 r., gdy ruszył boom na techniki cyfrowe. Problem w tym, że postęp technologiczny jest szybki, a nasza biologia i psychika zmienia się powoli - mówi dr hab. Aleksandra Szymków-Sudziarska, profesor Uniwersytetu SWPS. - Początek drastycznego spadku satysfakcji z życia można zaobserwować ok. 2005 roku, kiedy to rozpoczął się boom na techniki cyfrowe. - dodaje.
2022-09-12 09:41

Anna Kupiecka podsumowuje wrześniową listę leków refundowanych

Od 1 września br. obowiązuje nowa lista leków refundowanych. Przyniosła wiele dobrych decyzji pacjentom hematoonkololgicznym. Zmienił się program lekowy leczenia ostrej białaczki szpikowej, dostęp do skutecznego leczenia otrzymali również pacjenci z chłoniakiem z rozlanych dużych komórek B. A. Pozytywne zmiany dotyczą również nowotworów głowy i szyi. Anna Kupiecka z Fundacji OnkoCafe podsumowuje obowiązującą od 1 września br. listę leków refundowanych.
2022-09-09 11:38

Znamy laureatów pilotażowej edycji Dotacji Fundacji DKMS

Aż 18 organizacji działających na rzecz pacjentów hematoonkologicznych oraz ich najbliższych, 18 zgłoszonych inicjatyw, a w efekcie 6 wybranych projektów – tak w skrócie można podsumować pilotażową edycję inicjatywy Dotacja Fundacji DKMS. Jury wybrało projekty, które otrzymają wsparcie finansowe na łączną kwotę 297.789,41 zł. 
2022-09-08 15:04

Ogólnopolska konferencja dla pacjentów chorych na stwardnienie rozsiane 10-11 września

Już w najbliższy weekend w Gdańsku odbędzie się ogólnopolska konferencja dla pacjentów chorych na stwardnienie rozsiane „SM – i co z tego…?”. Konferencję organizuje Fundacja StwardnienieRozsiane.Info z Gdyni. Nie jest to zwyczajna konferencja na temat SM: tworzą ją bowiem pacjenci dla pacjentów.
2022-09-08 12:19

Alkohol zwiększa ryzyko onkologiczne

Kiedyś uważano, że niewielkie ilości alkoholu spożywane sporadycznie nie szkodzą, ale dziś już wiemy, że to nieprawda. Spożywanie etanolu w jakiejkolwiek postaci i ilości znacznie zwiększa ryzyko zachorowania na aż siedem nowotworów złośliwych. W mniejszym stopniu na pozostałe również.
2022-09-08 09:45

Chorzy z SMA skakali z radości!

Czy osoby z niepełnosprawnością ruchową mogą skakać z radości? Oczywiście! Udowodnili to chorzy  z SMA, którzy podczas wydarzenia „O skok od leku 4” skoczyli ze spadochronem, aby pokazać zadowolenie z wprowadzenia do refundacji dwóch nowych terapii na tę rzadką chorobę genetyczną, jaką jest rdzeniowy zanik mięśni.
2022-09-05 14:19

Mongolia, Indie, Spitsbergen, Himalaje… Michał Woroch - człowiek, który zdobywa świat mimo ciężkiej choroby SMA

Setki dni spędzonych na wyprawach, tysiące kilometrów przemierzone na kilku kontynentach, prestiżowe nagrody i zapierające dech fotografie. Teraz wiadomo, że tych podróży i odkryć może być w przyszłości znacznie więcej... Mongolia, Indie, Spitsbergen, Himalaje… Z podróży po obu Amerykach powstała książka „Krok po kroku. Z Ziemi Ognistej na Alaskę”. Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Michałem Worochem.
2022-09-05 09:40

Każdego dnia w Polsce samobójstwo popełnia średnio 15 osób. Problem nasilił się szczególnie wśród młodzieży i seniorów

– Co roku dwa razy więcej Polaków traci życie w wyniku samobójstw niż w wypadkach drogowych – podkreśla suicydolog, dr Halszka Witkowska. Problem nasila się szczególnie w przypadku seniorów oraz młodzieży. Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że w ubiegłym roku 1496 dzieci i nastolatków podjęło próbę samobójczą i 127 z tych prób zakończyło się śmiercią. W porównaniu do roku 2020 to wzrost o 77 proc. Najczęstszą przyczyną samobójstw wśród nastolatków były problemy w szkole, niezrozumienie ze strony rodziców i rówieśników czy prześladowanie  w sieci.
2022-09-02 09:51

Pacjenci hematologiczni żyją coraz dłużej - Wrzesień Światowym Miesiącem Świadomości Nowotworów Krwi

Według danych WHO na całym świecie rozpoznawanych jest ponad milion przypadków nowotworów krwi rocznie[1]. Dzięki postępowi medycyny, jaki dokonał się w ostatnich latach, nowotwory krwi mogą być coraz szybciej diagnozowane oraz skutecznie leczone. Edukacja nt. niespecyficznych objawów tych chorób nadal pozostaje podstawą dla właściwego rozpoznania schorzenia oraz powodzenia terapii. We wrześniu – Światowym Miesiącu Świadomości Nowotworów Krwi – eksperci kampanii „Odpowiedź masz we krwi” podkreślają: badanie morfologii krwi obwodowej powinno stać się podstawowym badaniem diagnostycznym wykonywanym przynajmniej raz w roku!
2022-09-02 09:41

Historyczne wieści dla pacjentów: rozszerzono refundację nowoczesnych leków w leczeniu cukrzycy typu 2!

Na nowej liście refundacyjnej Ministerstwa Zdrowia zmieniły się kryteria refundacji flozyn i inkretyn – nowoczesnych terapii lekowych stosowanych u pacjentów z cukrzycą typu 2. Zmiany te oznaczają poprawę jakości życia dla bardzo wielu chorych! Eksperci mówią o przełomie w podejściu do walki z tą epidemią XXI wieku.

 
2022-09-01 15:33

Bieg po Oddech na rzecz pacjentów z mukowiscydozą już 4 września

Już 4 września w Zakopanem odbędzie się siódmy Bieg Po Oddech, wydarzenie organizowane przez Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą (PTWM). Tegoroczna edycja złożona jest z dwóch biegów: tego w Zakopanem oraz w wersji wirtualnej, który odbywa się jeszcze do 2 września. Głównym sponsorem wydarzenia po raz kolejny został Santander Consumer Bank.
2022-09-01 10:05

5 pytań, które burzą stereotypowe myślenie o otyłości

W myśleniu o chorobie otyłościowej nadal przeważają stereotypy, które nie są zgodne z aktualną wiedzą medyczną. Jedynie 15% Polaków uważa, że otyłość to choroba, którą można, a nawet trzeba leczyć[1]. Powielane stereotypy przyczyniają się do ignorowania powagi tej choroby.  Odpowiadamy na 5 najczęściej pojawiających się pytań dotyczących otyłości i wyjaśniamy, dlaczego konkretne stereotypy nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości.
2022-08-30 15:02