Pacjent
Wróć do SystemProfilaktyka osteoporozy - sprawdź jak zapobiegać złamaniom kości
Osteoporoza zwana „cichym złodziejem kości” - jest chorobą niewidoczną i podstępną. Polega na stopniowym zanikaniu tkanki kostnej. A często pierwszym jej objawem jest złamanie. Czy można jej zapobiec? Według Raportu NFZ o zdrowiu. Osteoporoza, w Polsce choruje na osteoporozę ok. 2,1 mln osób, z czego 1,7 mln to kobiety. Wartość refundacji świadczeń z powodu złamań, które najczęściej przypisywane są osteoporozie w 2018 roku, wyniosła 476 mln zł.
Rehabilitacja kluczowa po udarze mózgu
Pacjent po udarze musi borykać się z wieloma konsekwencjami tego zdarzenia. Jedne z najtrudniejszych, zarówno dla chorego, jak i jego bliskich, są niedowłady, którym czasem towarzyszy spastyczność nasilająca niepełnosprawność. Zobacz, jak można pomóc takiemu choremu. Spastyczność to nieprawidłowe, nadmierne napięcie mięśni przejawiające się oporem przy biernym rozciąganiu mięśni - pacjent zgłasza, że ręka albo noga jest sztywna, a mięśnie są tak napięte, że trudno jest wykonać ruch.
Bardzo dobre wieści dla pacjentów z rakiem pęcherza moczowego - powstał pierwszy program lekowy dedykowany leczeniu tego nowotworu
Z radością informujemy, że na listopadowej liście refundacyjnej znalazł się program lekowy dedykowany chorym na zaawansowanego raka pęcherza moczowego (B.141 – Leczenie pacjentów z rakiem urotelialnym). Lekarze będą wreszcie mogli leczyć pacjentów z tym nowotworem, w sposób zgodny ze światowymi standardami. Chorzy, u których uzyskano kontrolę choroby chemioterapią, będą mogli otrzymać innowacyjną immunoterapię, która istotnie opóźnia progresję choroby i wydłuża czas przeżycia. Utworzenie programu lekowego dla pacjentów z rakiem pęcherza było jedną z pilnych zmian, które rekomendowali autorzy, opublikowanego w tym roku, raportu „Sytuacja pacjenta z rakiem pęcherza moczowego – aktualne wyzwania”, opracowanego przez Fundację Wygrajmy Zdrowie, pod honorowym patronatem Polskiego Towarzystwa Onkologicznego.
Spełniam swoje marzenia - historia Agaty Roczniak z SMA
Piękna i niezwykła kobieta, dla której nie istnieją żadne bariery. Jest pierwszą w Polsce modelką na wózku, którą do pokazów zaprasza projektantka Ewa Minge. Jest także jedną z nielicznych kobiet w naszym kraju, która pomimo choroby (rdzeniowy zanik mięśni) urodziła dziecko. Zapraszamy do przeczytania historii Agaty.
Zakrzepica - można jej skutecznie zapobiegać
Rocznie na zakrzepicę choruje w Polsce ok. 100 osób na każde 100 tys. Choć w wielu przypadkach choroba przebiega bezobjawowo, prowadząc do śmierci, można jej skutecznie zapobiegać – przekonywali uczestnicy warszawskiej konferencji zorganizowanej z okazji Światowego Dnia Zakrzepicy.
Dzień Dziecka Utraconego: jak być wsparciem dla bliskich po stracie
Każdego dnia 109 Polek doświadcza poronienia. To może być nasza sąsiadka, koleżanka z pracy, siostra, czy przyjaciółka. To może dotknąć każdego z nas, bo poronienia niestety się zdarzają i warto pamiętać, że zawsze dotyczą obojga rodziców. Fundacja Ernesta w Dniu Dziecka Utraconego przypomina rodzicom, którzy doświadczyli trudnej sytuacji okołoporodowej, że nie są sami i że mogą liczyć na bezpłatne wsparcie psychologiczne. A jak my, jako bliscy rodziców po stracie możemy ich wspierać, nie tylko w tym dniu, ale i na co dzień?
Od września noworodki z SMA otrzymują kolejną refundowaną innowacyjną terapię
– Od września br. refundujemy kolejną terapię dla chorych z rdzeniowym zanikiem mięśni. To innowacyjna, skuteczna, przełomowa terapia genowa, która jest finansowana w ramach Funduszu Medycznego. Dzięki niej pacjenci z SMA w Polsce – jako jednym z nielicznych krajów – mogą być leczeni tak skutecznie i kompleksowo – mówi agencji Newseria Biznes Aneta Zapart, dyrektor ds. medycznych łódzkiego oddziału NFZ.
"Czarna lista RDTL” zostanie zlikwidowana? Organizacje pacjentów apelują do Prezydenta RP o pilne zmiany
17 organizacji pacjentów w piśmie skierowanym do Prezydenta Andrzeja Dudy zaapelowało o wykreślenie lub głęboką modyfikację przepisów regulujących wykaz technologii lekowych niepodlegających finansowaniu w ramach ratunkowego dostępu do technologii lekowych (RDTL). Sygnatariusze apelu zwracają uwagę na to, że ten przepis uniemożliwia finansowanie terapii dla wielu pacjentów, w tym dzieci oraz chorych z chorobami nowotworowymi, rzadkimi oraz przewlekłymi.
VII edycja kampanii BreastFit. Kobiecy Biust. Męska Sprawa. Jak zmieniło się postrzeganie zaawansowanego raka piersi?
W tym roku już po raz siódmy została zainaugurowana kampania „BreastFit. Kobiecy biust. Męska sprawa”, której organizatorem jest Fundacja Onkocafe – Razem lepiej. Liczba siedem symbolizuje w naszej kulturze zmianę i rozwój, stąd tematem przewodnim tegorocznej edycji jest właśnie zmiana – zarówno ta, zachodząca w życiu kobiety w momencie diagnozy choroby oraz podjęcia leczenia, ale także zmiana rozumiana w znacznie szerszym kontekście. Mowa tu o zmianach, które nastąpiły w ostatnim czasie w postrzeganiu chorób nowotworowych przez nasze społeczeństwo, ale też w postawach samych pacjentek, w organizacji opieki onkologicznej czy w końcu w dostępie do leczenia.
Polacy na bakier z profilaktyką chorób oczu
Przy okazji Światowego Dnia Wzroku obchodzonego 13 października Vision Express zapytało Polaków po 35. roku życia, czy znają najczęściej występujące choroby oczu. Okazuje się, że większość słyszała o zaćmie oraz jaskrze, a sporo osób zna kogoś z rodziny lub grona znajomych ze zdiagnozowanym schorzeniem. Jednak wciąż problemem pozostaje profilaktyka. Ponad płowa ankietowanych nie badała wzroku u optometrysty lub okulisty w ciągu ostatniego roku.
Nowe oblicze zakrzepicy: zakrzepica covidowa
Zakrzepica, czyli zmiany zakrzepowo-zatorowe w naczyniach krwionośnych, polega na tworzeniu się w naczyniach krwionośnych zakrzepów, które utrudniają lub całkiem uniemożliwiają przepływ krwi. To podstępna choroba. Często nie daje żadnych objawów, rozwija się po cichu, a potem szybko zabija. Zdarzenie zakrzepowo-zatorowe, które zagraża życiu, może prowadzić do zatorowości płucnej, a także spowodować zawał serca i udar mózgu.
Cała prawda o grzybach. Cenne wartości odżywcze, ale nie dla każdego
Sezon na grzyby w pełni. Różne kolory, smaki - borowiki, kurki, rydze - to tylko niektóre wśród wielu gatunków grzybów. Ale czy zaletą jedzenia grzybów są tylko walory smakowe, w jakiej formie powinno się je jadać i komu mogą zaszkodzić? Ewa Glońska-Strączek, psychodietytyk, Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca, Grupa American Heart of Poland przedstawia prawdę na temat tych leśnych specjałów.