Zapalenie mięśnia sercowego - uważaj na groźne powikłania grypy

Grypa to choroba zakaźna wywołana przez wirusy. Najczęściej na grypę chorujemy w okresie jesienno-zimowym. Rozwija się najczęściej nagle, towarzyszą jej objawy ze strony układu oddechowego oraz objawy ogólnoustrojowe, m.in. wysoka temperatura, ból głowy, zmęczenie, kaszel, bóle mięśni i stawów. Wirusy grypy są często przez nas bagatelizowane, a niestety jej niewyleczone następstwa mogą być bardzo groźne, o czym mówi dr hab. n. med. Adam Janas, kardiolog, Grupa American Heart of Poland.
2022-11-07 10:03

Trwają Dni Krwi Pępowinowej

Dni Krwi Pępowinowej to akcja społeczna, która będzie prowadzona (od 1 do 10 listopada 2022) w polskich szpitalach już po raz siódmy. Jej punktem kulminacyjnym będzie obchodzony na całym świecie 15 listopada Światowy Dzień Krwi Pępowinowej. Celem projektu jest zwiększenie świadomości na temat możliwości wykorzystania komórek macierzystych krwi pępowinowej oraz powiększenie zasobów krwi pępowinowej w Polsce, a tym samym wzrost liczby przeszczepień komórek macierzystych. Kampanię organizuje Polski Bank Komórek Macierzystych (PBKM).
2022-11-07 09:39

Wczesna profilaktyka, standardy diagnostyczne, większa dostępność do badań molekularnych, wdrożenie Lung Cancer Unit i dostęp do innowacyjnych terapii - kluczem do zmniejszenia śmiertelności z powodu raka płuca

Wczesna profilaktyka, wprowadzenie ujednoliconych standardów diagnostycznych, większa dostępność do badań molekularnych, zmiany organizacyjne i wdrożenie Lung Cancer Unit’ów oraz przyspieszenie dostępu do innowacyjnych terapii wydłużających życie to zdaniem ekspertów klucz do zmniejszenia śmiertelności z powodu raka płuca. – Rak płuca może być chorobą przewlekłą, a nawet taką, którą możemy wyleczyć. By tak się stało niezbędna jest wczesna diagnostyka oraz wdrożenie najlepszej dostępnej terapii już od początku leczenia. O to wspólnie z najwybitniejszymi ekspertami zajmującymi się w Polsce leczeniem i diagnostyką raka płuca postulujemy – zwraca uwagę Elżbieta Kozik Prezes Polskich Amazonek Ruch Społeczny jedna z inicjatorek kampanii „Hamuj raka! Daj szansę płucom!”.
2022-11-04 09:06

Akcja Mosznowładcy w Warszawie - bezpłatne badania przesiewowe dla mężczyzn już 5 listopada

Trwa kolejna edycja kampanii Mosznowładcy. W ramach akcji w sobotę 5 listopada w Warszawie odbędą się bezpłatne badania profilaktyczne dla mężczyzn. Panowie przed 40 rokiem życia będą mogli sprawdzić stan swoich jąder dzięki bezbolesnemu badaniu USG, zaś pozostali skontrolują, czy poziom markera nowotworowego prostaty (PSA) jest u nich w normie.
2022-11-03 10:51

Pogarszające się zdrowie dzieci w trakcie pandemii - wyniki raportu

Z badań przeprowadzonych przez Instytut Matki i Dziecka, na zlecenie Ministerstwa Zdrowia, wynika że w pierwszym roku pandemii aż 23% uczniów drugiej klasy szkoły podstawowej częściej niż przed nią jadło słodycze i aż 17% ośmiolatków częściej sięgało po słone przekąski. Wzrosła więc liczba dzieci z nadwagą lub otyłością.
2022-11-03 09:19

Prawo.pl: pacjenci mogą, ale nie muszą, korzystać z opieki koordynowanej w POZ

Model opieki koordynowanej zakłada, że cały proces leczenia w jej ramach odbywa się w POZ. Ma to zapewnić pacjentowi szybsze, skuteczniejsze diagnozowanie i leczenie chorób przewlekłych oraz ułatwić dostęp do specjalisty. Korzystanie z takiej opieki nie jest jednak dla pacjenta obowiązkowe, nawet jeśli przychodnia ma w tej sprawie podpisaną umowę z NFZ – podaje Prawo.pl.
2022-11-03 09:12

Eksperci: Potrzebujemy dodatkowego zabezpieczenia przed COVID-19 dla pacjentów hematoonkologicznych, transplantologicznych i onkologicznych

Pomimo oficjalnego potwierdzenia pojawienia się nowych wariantów COVID-19 w Polsce, w naszym kraju wciąż stanowią one pojedyncze przypadki. Jak wskazują eksperci, nadal istotnym wyzwaniem jest zapewnienie odpowiedniego parasola ochronnego pacjentom immunoniekompetentnym wobec dominującego podwariantu BA.5. Dodatkowa profilaktyka w tej grupie jest szczególnie istotna ze względu na leczenie choroby podstawowej.
2022-11-02 11:30

EPI-BOHATEROWIE 2023 – epileptycy żyją pełnią życia

Padaczka (epilepsja) jest najczęściej występującą chorobą neurologiczną – choruje na nią 1% społeczeństwa. W skali światowej to 50 mln osób, w Polsce to 400 tysięcy. Co roku diagnozuje się kolejnych 27 tysięcy przypadków, dlatego tak ważne jest budowanie świadomości o tej chorobie i wspieranie pacjentów, którzy się z nią zmagają. Ma w tym pomóc między innymi niezwykły kalendarz wydawany cyklicznie przez Fundację EPI-BOHATER.
2022-11-02 11:21

Dla pacjenta kardioonkologicznego aktywność fizyczna jest lekiem

Na znaczenie aktywności fizycznej w kontekście kardioonkologii należy patrzeć z kilku perspektyw: prewencji, prerehabilitacji przed leczeniem onkologicznym i w jego trakcie, ale również jako na ważny element prewencji wtórnej u ozdrowieńców po zakończeniu leczenia. - Zalecany jest głównie wysiłek aerobowy z komponentą ćwiczeń oporowych, poprawiających równowagę, elastyczność mięśni. Pamiętajmy, że nie możemy forsować nadmiernych wysiłków, a rozpoczęcie ćwiczeń powinno być poprzedzone konsultacją lekarską, czy mogą być one realizowane. U pacjentów, którzy otrzymują leki potencjalnie kardiotoksyczne, powinno być wykonane echo serca pod tym kątem — podkreśla dr hab. Renata Główczyńska.
2022-11-02 08:27

Życie po udarze. Stań na nogi, otwórz dłoń – spastyczność można i trzeba leczyć!

Problemy z samodzielnym ubraniem się, higieną osobistą czy poruszaniem się to w Polsce codzienność kilkudziesięciu tysięcy chorych po przebytym udarze mózgu. Przy okazji obchodzonego 29 października Światowego Dnia Udaru Mózgu eksperci kampanii „Życie po udarze” przypominają, że jedną z istotnych, częstych i nierzadko bagatelizowanych konsekwencji choroby jest spastyczność. Wzmożone napięcie mięśniowe utrudnia codzienne funkcjonowanie pacjentów i wykonywanie najprostszych czynności, a przez charakterystyczne symptomy – stygmatyzuje chorych po udarze mózgu[1]. Wciąż jednak niewielu pacjentów i ich opiekunów jest świadomych, że tak nie musi być.
2022-10-27 11:10

Dlaczego warto szczepić się przeciwko grypie

Według informacji przekazanych przez Ministerstwo Zdrowia (MZ) w tym sezonie odnotowano już prawie 700 tys. zachorowań na grypę. Specjaliści obawiają się, że nadchodzi typowy po pandemii sezon wyrównawczy i zalecają, by się do niego przygotować. Zobacz jak.
2022-10-26 16:17

Światowy Dzień Amyloidozy: Potencjalnie śmiertelna choroba, o której prawdopodobnie nigdy nie słyszałeś

26 października 2022 po raz drugi obchodzony jest Światowy Dzień Amyloidozy. Pomysłodawcą obchodów są pacjenci, którzy w ten sposób chcą zwrócić uwagę na tę rzadką chorobę i przedstawić najważniejsze potrzeby pacjentów. Amyloidoza to rzadka choroba, w której dochodzi do odkładania się w organizmie złogów białka o nieprawidłowej strukturze. Formy amyloidozy mogą się objawiać w postaci różnych chorób. Gdy białko odkłada się w sercu, dochodzi do rozwoju zaburzeń pracy serca oraz niewydolności serca, a gdy w nerwach – rozwija się polineuropatia obwodowa.
2022-10-26 09:54