Pacjent
Wróć do SystemRak prostaty i rak jądra – kiedy przestaną być tematem tabu ? Listopad miesiącem świadomości męskich nowotworów
Czy jazda na rowerze zwiększa ryzyko zachorowania na raka prostaty, a na raka jądra chorują wyłącznie starsi mężczyźni? Czy raka prostaty można odziedziczyć? Choć męskie nowotwory są przez medycynę coraz lepiej poznane, to dla wielu nadal pozostają tematem tabu. Sprzyja to powstawaniu i funkcjonowaniu wielu szkodliwych mitów. Listopad to miesiąc świadomości męskich nowotworów. Przy tej okazji eksperci kampanii edukacyjnej „Genetyka Ratuje Życie” mierzą się z najczęstszymi mitami dotyczącymi męskich nowotworów.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze metody spowalniania progresji krótkowzroczności u dzieci
Nawet połowa światowej populacji do 2050 roku będzie zmagała się z krótkowzrocznością – wadą wzroku, która w skrajnych przypadkach może prowadzić do całkowitej utraty widzenia. Istotne znaczenie mają zatem działania, których celem jest spowolnienie progresji wady na możliwie jak najwcześniejszym etapie rozwoju. Na rynku pojawia się coraz więcej służących temu metod, w tym rozwiązań optycznych w postaci soczewek okularowych.
Co dalej z pacjentami z otyłością olbrzymią?
Dla 700 tys. Polaków chorujących na otyłość olbrzymią szansą był unikatowy na skalę światową pilotażowy program KOS-BAR oparty o opiekę skoordynowaną. Ma trwać dwa lata. Czy będzie kontynuowany? Jak po jego zakończeniu będzie wyglądać opieka nad pacjentem bariatrycznym?
Wirus RS, czterokrotnie bardziej zaraźliwy niż wirus grypy - chrońmy nasze dzieci
Wirus RS, czterokrotnie bardziej zaraźliwy niż wirus grypy, wywołujący m.in. zapalenie oskrzelików, oskrzeli, płuc jest szczególnie niebezpieczny dla wcześniaków i dzieci do 2. r.ż. Dlatego od 15 lat stosuje się u nich profilaktykę (przeciwciała monoklonalne). W tej chwili jednak niezbędne jest, by wszystkie dzieci, bez wyjątku, zostały nią objęte. To szansa na uniknięcie ciężkich powikłań i sytuacji, że „szpitale pękają w szwach”, jak w zeszłym sezonie - wskazują eksperci, którzy uczestniczyli w konferencji poświęconej profilaktyce zakażeń RSV.
Światowy Dzień Donacji i Transplantacji - w jakim stanie jest polska transplantologia?
Choć w maju b.r. został zatwierdzony Narodowy Program Transplantacyjny (2023-2032 r.), który ma zbliżyć Polskę do europejskich wskaźników dotyczących pobieranych i przeszczepianych narządów, to nadal w tych statystykach musimy gonić świat. Światowy Dzień Donacji i Transplantacji jest okazją, by sprawdzić, w jakim stanie jest polska transplantologia.
Katarzyna Lisowska, Hematoonkologiczni: Pacjenci hematoonkologiczni potrzebują dostępu do innowacyjnych terapiii już od pierwszej linii leczenia
Jakie są obecnie priorytety i główne oczekiwania pacjentów hematoonkologicznych? O co pytają przedstawicieli organizacji pacjentów i innych chorych na grupach wsparcia? Dlaczego w niektórych chorobach tak ważne jest, by już na początku procesu leczenia otrzymali najlepszą możliwą terapię? O tym opowiada w wideo Katarzyna Lisowska, liderka Stowarzyszenia Hematoonkologiczni.
Chemioterapia w nowotworach dziecięcych. Co warto wiedzieć?
Chemioterapia to podstawowa i często stosowana forma leczenia nowotworów, która mimo wielu skutków ubocznych, jest bardzo skuteczna. Jej zadaniem jest usunięcie z organizmu pacjenta wszystkich komórek nowotworowych. Stosuje się ją zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Co warto wiedzieć o leczeniu chemioterapeutycznym?
Ogólnopolskie Stowarzyszenie Moje Nerki sprawdziło kandydatów na posłów i senatorów. Choroby nerek są ważne tylko dla 20 procent z nich
Dzisiaj chcemy poznać polityków, którzy przez następne cztery lata będą decydować o naszym leczeniu i zdrowiu. Teraz oczekujemy odpowiedzi na pytania, a w trakcie całej kadencji będziemy liczyć na ich zaangażowanie i aktywność na rzecz pacjentów z chorobami nerek – mówi prof. Rajmund Michalski, Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Moje Nerki (OSMN) oraz pacjent, który od ponad 10 lat żyje z nową przeszczepioną nerką.
Organizacje pacjentów apelują do Minister Zdrowia o poprawę systemu opieki nad pacjentkami z mięśniakami macicy
13 organizacji pacjentów podpisało się pod wspólnym apelem do Minister Zdrowia Katarzyny Sójki o nowelizację schematu leczenia refundowanego mięśniaków macicy. Sygnatariusze pisma wnioskują m.in. o podjęcie działań na rzecz rozszerzenia dostępu do metod leczenia objawów mięśniaków macicy o skuteczną i bezpieczną farmakoterapię. Inicjatorem i koordynatorem apelu jest Stowarzyszenie Kobiet z Problemami Onkologiczno-Ginekologicznymi MAGNOLIA.
Choroba otyłościowa a seksualność – z czym mierzą się chorzy?
Czy chorzy na otyłość mają takie same potrzeby seksualne jak osoby, których otyłość nie dotyczy? Skąd często powielane założenie, że osoby z otyłością są aseksualne, a ich libido jest dużo mniejsze niż u osób o prawidłowej masie ciała? Czy wynika to z błędnego przekonania, że osoby, których dotyczy otyłość są w percepcji społecznej postrzegane jako mniej aktywne? A może z trendu fatfobii, który przyczynia się do wielu uprzedzeń wobec osób z nadmierną masą ciała?
Przewlekłe zmęczenie, tendencje do siniaczenia, anemia – połowa osób cierpiących na chorobę Gauchera wciąż czeka na diagnozę
W Polsce chorobę Gauchera może mieć kilkaset osób, szacuje się jednak, że mniej niż połowa chorych jest zdiagnozowana. Wiele osób zmaga się z symptomami choroby przez kilka, a nawet kilkanaście lat, zanim otrzymają prawidłowe rozpoznanie i leczenie. Czas między pojawieniem się pierwszych objawów a rozpoznaniem waha się od 4 do nawet 10 lat. Październik jest miesiącem świadomości tego schorzenia.
Dlaczego z lekarzem POZ warto porozmawiać o medycznej historii rodziny
Przypadki raka w rodzinie? Zawały i udary w młodym wieku? To informacje, które warto przekazać lekarzowi POZ. Jeśli są istotne z medycznego punktu widzenia, może on skierować pacjenta do poradni genetycznej na bezpłatną poradę. Wiedza o tym, co siedzi w naszych genach, ma potencjał ratowania zdrowia i życia. Uwaga! Nie ma sensu, by każdy robił sobie test genetyczny. Dowiedz się więcej.