Ogólnopolski Dzień Świadomości Raka Prostaty - wykonaj przegląd gruczołu krokowego
Opublikowane 23 czerwca 2021O raku prostaty
Rak prostaty (rak stercza, rak gruczołu krokowego) pozostaje najczęstszym najczęstszym nowotworem złośliwym wśród mężczyzn w Polsce od 2016 roku - stanowiąc prawie 20% wszystkich zachorowań. Nowotwór gruczołu krokowego jest chorobą rozpoznawaną najczęściej u mężczyzn po 65. roku życia (70% zachorowań, 90% zgonów), a ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem. Coraz częściej chorują także osoby młodsze, w pełni aktywności społecznej oraz zawodowej, czterdziesto- i pięćdziesięciolatkowie.
Rak stercza rozwija się zwykle stosunkowo powoli, niekiedy bezobjawowo, początkowo jego objawy mogą przypominać łagodny rozrost prostaty. Dlatego tak ważne jest wykrycie go w fazie, w której można leczyć go radykalnie i skutecznie.
Ryzyko zachorowania na raka prostaty wzrasta 2-krotnie jeżeli nowotwór ten występował wśród najbliższych krewnych – pierwszego stopnia (brat, ojciec). W przypadkach choroby dziedziczonej rak stercza może rozwinąć się 6-7 lat wcześniej niż przeciętnie, ale zwykle nie ma bardziej agresywnego przebiegu.
Wśród czynników ryzyka wystąpienia raka prostaty znajdują się:
- niezdrowa dieta,
- otyłość,
- nadużywanie alkoholu,
- palenie papierosów,
- wiek (ryzyko rośnie wraz z wiekiem).
Objawy
Rak prostaty we wczesnej fazie nie powoduje żadnych dolegliwości, ale może być wykryty w fazie bezobjawowej przez urologa, podczas badania „per rectum”. Dopiero zaawansowany rak powoduje dolegliwości podobne do tych jak w łagodnym rozroście gruczołu krokowego.
Objawy, które mogą świadczyć o raku prostaty:
- częstsze oddawanie moczu w nocy i w dzień,
- parcie na mocz typu naglącego,
- nietrzymanie moczu,
- zaleganie moczu w pęcherzu lub całkowite zatrzymanie moczu
- bóle w podbrzuszu,
- bóle w okolicy lędźwiowej.
Nie bagatelizuj dolegliwości ze strony układu moczowo-płciowego - zgłoś się do lekarza.
Źrodło: rozmowa redakcji Medicalpress, Fundacja Wygrajmy Zdrowie