Nerki do kontroli! Wiedza to życie - startuje kampania edukacyjna na temat raka nerki
Opublikowane 16 czerwca 2021Twoje nerki pracują cały czas – regulują ilość płynów w organizmie, wykrywają zanieczyszczenia we krwi, wydzielają witaminy, minerały i hormony niezbędne prawidłowego funkcjonowania[1]. Niestety czeka na nie wiele zagrożeń. Jednym z nich jest nowotwór. Rak nerki rozwija się niemal bezobjawowo, przez długi czas nie sygnalizując niemal żadnych nieprawidłowości w naszym organizmie[2]. Każdego roku zabija ok. 2500 osób. W ciągu roku ok. 5000 Polaków słyszy tę diagnozę[3]. Dowiedz się więcej nt. raka nerki z kampanii edukacyjnej Nerki do kontroli! Wiedza to życie.
Nerki – praca na cały etat
Głównym zadaniem nerek jest pozbywanie się zbędnych produktów przemiany materii[4]. Skład krwi ulega zmianie - w miarę tego co jemy lub pijemy, w naszym krwiobiegu pojawiają się nie tylko potrzebne składniki odżywcze, ale również substancje zbędne, dlatego filtrując krew, nerki muszą pracować cały czas. Pęcherz pozbywa się tych substancji w moczu, oczyszczając organizm z toksyn4. Przez nerki przepływa ok. 8 litrów krwi średnio od 20 do 25 razy dziennie1.
Zagrożenie rośnie w ciszy
Rak nerki może się rozwijać przez wiele miesięcy, niemal zupełnie nie dając o sobie znać[5]. Brak symptomów może utrzymywać się do późnych etapów choroby. Objawy takie jak wyczuwalny guz w okolicy nerki, ból w okolicy lędźwiowej lub guza brzucha oraz krwiomocz (czyli obecność krwi w moczu), zdarzają się stosunkowo rzadko (zaledwie u ok. 10% pacjentów) i zwykle oznaczają zaawansowaną chorobę5. Blisko jedna trzecia przypadków raka nerkowokomórkowego wykrywanych jest zbyt późno, często gdy nowotwór daje już przerzuty[6]. Obecnie ponad 50% przypadków choroby udaje się wykryć przypadkowo, podczas badań obrazowych wykonywanych z powodu niespecyficznych objawów towarzyszących chorobie[7].
Najczęściej występującą postacią raka nerki jest rak nerkowokomórkowy (RCC) – stanowi aż 90% wszystkich przypadków zachorowań na raka nerki oraz 2-3% wszystkich nowotworów złośliwych u osób dorosłych[8].
– W 2018 r. w naszej Klinice Urologii w Gdańsku leczyliśmy najwięcej osób z rakiem nerki w Polsce. W przypadku tego rodzaju nowotworu diagnoza jest stawiana zbyt późno, ponieważ charakterystyczne objawy występują rzadko. Kampanią edukacyjną Nerki do kontroli! Wiedza to życie nawołujemy do badania te osoby, u których wystąpiła krew w moczu, bóle w okolicy nerek, oraz tych którzy w rodzinie mają kogoś kto chorował na raka nerki – mówi dr hab. n. med. Marcin Matuszewski prof. nadzw. GUMed, kierownik Kliniki Urologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Konsultant Wojewódzki w dziedzinie urologii.
Rozpoznanie nowotworu nerki ustala się najczęściej na podstawie wywiadu, badania fizykalnego, badań laboratoryjnych oraz obrazowych[9]. Wstępne podejrzenie guza nerki stawiane jest zazwyczaj na podstawie badania ultrasonograficznego (USG) jamy brzusznej, które wykonane przez doświadczonego lekarza może wskazać na wielkość i zaawansowanie choroby nowotworowej. Kolejnym krokiem diagnostycznym potwierdzającym rozpoznanie nowotworu jest tomografia komputerowa (TK) z podaniem kontrastu dożylnego. U części chorych korzystne może być wykonanie badania rezonansem magnetycznym (MR)5.
– Raka nerki można skutecznie leczyć. Należy mieć jednak świadomość, że szanse są tym większe, im wcześniej wykryjemy chorobę, dlatego badania profilaktyczne są tak ważne – mogą ocalić nasze zdrowie! Warto wiedzieć, że rak nerkowokomórkowy w początkowych stadiach nie daje niemal żadnych objawów lub objawy są niecharakterystyczne. Pamiętajmy, świadomość to podstawa, a wiedza to życie – tłumaczy prof. dr hab. Marek Wojtukiewicz, kierownik Kliniki Onkologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku i ordynator Oddziału Onkologii Klinicznej Białostockiego Centrum Onkologii.
Czy można zminimalizować ryzyko zachorowania?
Dotychczas nie poznano szczegółowo przyczyn rozwoju raka nerki. Uwarunkowania rodzinne związane są jedynie z 2-3% przypadków zachorowań3. Występowanie raka nerki jest jednak zwykle związane ze stylem życia danej osoby. Do czynników zwiększających częstość zachorowania zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn należą palenie papierosów5, otyłość (szczególnie u kobiet), nadciśnienie tętnicze, stosowanie dużej ilości popularnych leków przeciwbólowych10 oraz długotrwała zawodowa ekspozycja na takie substancje, jak: rozpuszczalniki trójchloroetylenowe, barwniki, garbniki do skóry, azbest czy przetwórstwo ropy naftowej10. W grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na raka nerkowokomórkowego są także pacjenci zmagający się z przewlekłymi zaawansowanymi chorobami nerek (np. wielotorbielowatość nerek), prowadzącymi do ich niewydolności i osoby wymagające dializoterapii10.
– Biorąc pod uwagę fakt, że rak nerki występuje zwykle po 50. roku życia, warto po osiągnięciu tego wieku wykonać badanie USG jamy brzusznej – poprzez lekarza rodzinnego, urologa, na fundusz, bądź prywatnie. Wszyscy, którzy w różnych badaniach mieli opisane jakiekolwiek zmiany w nerkach nie mogą tego lekceważyć – powinni zwrócić na to uwagę lekarza rodzinnego. Badanie USG jest nieinwazyjne, a może uratować życie – dodaje dr hab. n. med. Marcin Matuszewski prof. nadzw. GUMed.
Zwiększenie aktywności fizycznej, rzucenie palenia papierosów oraz redukcja nadwagi są podstawowymi czynnikami prewencyjnymi zmniejszającymi ryzyko zachorowania na raka nerkowokomórkowego[10].
Rak nie poczeka na koniec pandemii!
W 2020 roku o blisko 30% spadła liczba wydawanych kart Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego (DiLO)[11]. Spadek liczby wystawionych kart DiLO odzwierciedla nie tylko ograniczenie w działalności ośrodków prowadzących diagnostykę i leczenie onkologiczne, ale i całego systemu12. Z danych o stanie polskiej onkologii, wynika, że podczas epidemii odwołane zostało co trzecie badanie lub terapia[12]. Tymczasem według przewidywań KRN, liczba chorych na raka nerki w Polsce w latach 2018-2020 wzrosła
o ok. 11 tysięcy osób[13].
o ok. 11 tysięcy osób[13].
– Jeżeli ból i niepokojące objawy, utrzymują się dłużej niż 3 tygodnie, nie ignorujmy tego! Natychmiast udajmy się do lekarza, wykonajmy badania profilaktyczne. Nasze nerki każdego dnia wykonują ogromną pracę i zasługują na naszą troskę, dlatego zgłośmy je „do kontroli”. Szczególnie mając na uwadze ostatnie doświadczenia spowodowane pandemią COVID-19. Faktem jest, że rzadziej się badaliśmy, co dotyczy również pacjentów z nowotworem układu moczowo-płciowego, w tym rakiem nerki. Pamiętajmy, że rak nie poczeka na koniec pandemii, musimy zadbać o siebie już teraz! – apeluje Aleksandra Rudnicka, rzecznik prasowy Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych.
O kampanii Nerki do kontroli! Wiedza to życie
Nerki do kontroli! Wiedza to życie to kampania edukacyjna nt. raka nerki. Celem inicjatywy jest zwiększanie świadomości nt. raka nerkowokomórkowego, stanowiącego ponad 90% wszystkich zachorowań na raka nerki[14], upowszechnianie wiedzy nt. objawów choroby oraz zwrócenie uwagi na rolę badań umożliwiających wykrycie choroby we wczesnym etapie. Inicjatorem akcji jest Ipsen Poland Sp. z o.o. Partnerem społecznym inicjatywy jest Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych.
[1] E. Brice, How do your kidneys work? [w:] „TedED”. Dostępny w Internecie. [Dostęp 30.04.2021].
[2] Lek. med. M. Hrab, Ocena przydatności monitorowania IL- 6 i CRP jako wskaźników prognostycznych u chorych poddanych nefrektomii z powodu raka nerki, Poznań 2011, s.19. Dostępny w Internecie. [Dostęp 30.04.2021].
[4] Nerka [w:] Układ moczowy, Katedra anatomii Uniwersytet Jagielloński, s.3. Dostępny w Internecie. [Dostęp 30.04.2021].
[5] Co to jest nowotwór nerki? [w:] Krajowy Rejestr Nowotworów. Dostępny w Internecie. [Dostęp 30.04.2021].
[6] Gupta K, et al. Cancer Treat Rev 2008;34:193–205.
[7] Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, Wydział Świadczeń Opieki Zdrowotnej, Kompleksowa opieka onkologiczna – model organizacji diagnostyki i leczenia nowotworu złośliwego nerki, 2020, 40.
[8] Escudier B i wsp. Ann Oncol 2014;25(Suppl. 3); Ljungberg B i wsp. Eur Urol 2015;67:913–24.
[9] Rak nerki [w:] Onkonet.pl. Dostępny w Internecie. [Dostęp 30.04.2021]
[10] EAU Guidelines on Renall Cell Carcinoma 2021, B. Ljungberg (Chair), L. Albiges, J. Bedke, A. Bex (Vice-chair), European Association of Urology s.202.
[11] Jak pandemia zmieniła dostępność do opieki onkologicznej?, Raport Onkologia w czasach COVID-19, Wrzesień 2020, s.11.
[12] Koronawirus a onkologia: Pandemia poturbowała system opieki zdrowotnej [w:] Medexpress.pl. Dostępny w Internecie. [Dostęp 30.04.2021].
[13] U. Wojciechowska, J. Didkowska, I. Michałek, P. Olasek, A. Ciuba, Nowotwory złośliwe w Polsce w 2018 r., Narodowy Instytut Onkologii, Krajowy Rejestr Nowotworów, Warszawa 2020, s.23-24.
Źrodło: materiały prasowe
Autor:
Redakcja MedicalPress
Powiązane hasła:
#nerki
#raknerki
#diagnostyka
#leczneie
#pacjent
#kampania
#badania
#USG
#kontrola
#medicalpress