MŚRP: Jak powinna wyglądać ścieżka pacjenta z podejrzeniem raka płuca

Opublikowane 23 listopada 2020
MŚRP: Jak powinna wyglądać ścieżka pacjenta z podejrzeniem raka płuca
Gdzie powinien się udać pacjent z podejrzeniem raka płuca? Jak powinna wyglądać ścieżka pacjenta? - odpowiada prof. dr hab. n. med. Tadeusz Orłowski, Kierownik Kliniki Chirurgii, Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie, Polska Grupa Raka Płuca. Materiał powstał w ramach obchodów Miesiąca Świadomości Raka Płuca.


Zawsze lekarzem do którego powinniśmy się zgłosić jest lekarz podstawowej opieki zdrowotnej czyli lekarz rodzinny. Staramy się utrzymywać jak najlepsze relacje z lekarzami pierwszego kontaktu po to, aby ścieżka pacjenta od lekarza do diagnostyki była jak najkrótsza.

Pierwszym badaniem, które powinno być wykonane jest zdjęcie klatki piersiowej, w dwóch pozycjach. Badanie RTG jest analizą swego rodzaju cieni, które odbijają się na matrycy komputerowej. Są zmiany, które chowają się za sercem, albo śródpiersiem i można ich nie zauważyć jeśli badanie jest wykonane tylko z przodu, dlatego należy wykonać także boczne zdjęcie. Czasami te zmiany są tak małe, że mogą być niewidoczne na zwykłym zdjęciu, a zatem jeśli pewne objawy się powtarzają np. nawracające infekcje. Wówczas powinna być wykonana tomografia komputerowa. Dzisiaj dostęp do tomografii jest powszechny i nie czeka się długo, zapewniam Państwa. Jeżeli ktoś miałby problemy z dostaniem się na takie badanie, może się zgłosić do Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc, czy innego ośrodka chorób płuc. Nasze przychodnie specjalistyczne są otwarte pomimo pandemii i każdego dnia przyjmowani są pacjenci na konsultacje.

Materiał powstał w ramach Miesiąca Świadomości Raka Płuca organizowanego przez Polską Grupę Raka Płuca.



Źródło: redakcja MedicalPress