Jakość życia równie ważna jak leczenie - społeczność młodych kobiet z rakiem piersi debatowała z lekarzami w Gdańsku

Opublikowane 19 maja 2023
Jakość życia równie ważna jak leczenie - społeczność młodych kobiet z rakiem piersi debatowała z lekarzami w Gdańsku

„Rak piersi rokuje dobrze. Jest to najczęstsza choroba nowotworowa diagnozowana wśród kobiet, także u tych młodych. W tej grupie chorych pojawia się w momencie życia, kiedy zakładają rodziny, kiedy rozwijają się społecznie, zawodowo. Czy my możemy wtedy zmienić to życie na troszkę lepsze? Oczywiście, że tak!” wskazywała onkolog dr Joanna Kufel-Grabowska z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, podczas konferencji Omejka. Wydarzenie to – skierowane przede wszystkim do młodych kobiet z rakiem piersi - odbyło się 12 maja 2023 r. w Gdańsku z inicjatywy Fundacji OmeaLife.  W spotkaniu udział wzięło ponad 200 pacjentów z całej Polski, a prelegentami byli wybitni lekarze z wybranych ośrodków onkologicznych, specjalizujących się w opiece nad chorymi na raka piersi.

W formułę konferencji wpisane są debaty pomiędzy ekspertami, ale też przestrzeń na to, by to pacjenci mogli zadać specjalistom nurtujące ich pytania. Dostęp do wiedzy, otwarta komunikacja między pacjentami i lekarzami oraz możliwość wymiany doświadczeń obu środowisk to wartości, które fundacja zapewnia swojej społeczności - podkreśla organizatorka, Ewelina Puszkin z Fundacji OmeaLife.
Podczas konferencji przedstawione zostały najnowsze doniesienia ze świata medycyny, które w szczególności dotyczą młodych chorych. Sesje dotyczyły m.in. profilaktyki pierwotnej i wtórnej, najnowszych zaleceń w obszarze leczenia chirurgicznego, systemowego i ukierunkowanego na indywidualne potrzeby pacjentek z diagnozą raka piersi. Przestawiono również  sposoby na utrzymanie dobrej kondycji psychicznej w czasie podjętej terapii.
Dzisiejsza konferencja jest wyjątkowa z dwóch względów. Po pierwsze wszyscy jak tu siedzimy, pracujemy w zespołach interdyscyplinarnych, a po drugie dyskutujemy nie tylko merytorycznie o doniesieniach naukowych, ale otwieramy się na potrzeby pacjenta. Podstawą jest komunikacja. Na tej konferencji pacjent może z nami otwarcie porozmawiać. Przesłanie jest takie :stawiajmy na jakość życia, a nie wyłącznie na wyleczenie. Zastanawiajmy się, jak ten pacjent będzie żył po leczeniu. - podkreślał chirurg dr Daniel Maliszewski z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku.
O tym jaką wartością jest wyedukowany pacjent i jak ważna jest współpraca środowiska lekarzy i pacjentów mówił również chirurg onkolog dr hab. Dawid Murawa ze Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze: „Doskonała konferencja podkreślająca wagę połączenia działań pomiędzy pacjentem, a lekarzem, bo to jest niesłychanie potrzebne, ażeby było zrozumienie z obu stron tych wszystkich problemów. Omawiam dzisiaj nowe możliwości leczenia chorych na raka piersi w zakresie rekonstrukcji piersi, zmniejszania ryzyka powikłań po ingerencji w układ chłonny. Doskonałe jest to, że nie rozmawiamy tylko w środowisku medycznym, ale także w środowisku pacjencko-medycznym”.

Konferencja odbyła się w Gdańsku, gdzie fundacja ma swoją główna siedzibę. Zakres działań organizacji jest ogólnopolski, dlatego uczestnicy wydarzenia dotarli na „Omejkę” z wielu regionów naszego kraju. Od wielu lat działania Fundacji wspierane są także przez gdańskich samorządowców:  „To bardzo ważny styl myślenia o profilaktyce - wspólne pacjentów z lekarzami, z zespołami pielęgniarskimi, a także z samorządami i prawodawcami. Jeżeli chcemy docierać i pomagać wszystkim zagrożonym diagnozą nowotworową, musimy być w tym razem, wzajemnie się rozumieć. Gdański samorząd jest w trakcie opracowywania nowych programów rozwoju, a także nowego programu profilaktyki zdrowia, dlatego współpraca ze środowiskami zajmującymi się wsparciem osób z grup ryzyka  jest dla nas kluczowa. Cieszę się, że ta współpraca się bardzo rozwija.” – podkreśliła  Wiceprezydent Miasta Gdańska Monika Chabior.

Wydarzenie było wzbogacone warsztatami „Kawa na ławę”, które stworzyli rzecznicy pacjentów z największych organizacji onkologicznych w Polsce, zrzeszonych w Ogólnopolskiej Federacji Onkologicznej. Cały dzień dyskusji pozwolił na stworzenie tablicy aktualnych, najpilniejszych potrzeb oraz przekazanie pacjentom wiedzy o tym, jak organizacje nie tylko pomagają swoim podopiecznym, ale również działają na rzecz korzystnych zmian w systemie ochrony zdrowia. 
 
źródło: OmeaLife