E-recepta – Jak z niej korzystać?

Opublikowane 31 stycznia 2020

E-recepta to duża wygoda. Leki z e-recept można wykupić w różnych aptekach. Jest to duże ułatwienie, jeśli pacjentowi zależy na niższej cenie leku lub jest w podróży. Trzeba pamiętać jednak o terminie ważności e-recepty oraz wymogach dotyczących kupowania „na raty” tego samego leku.

Gdzie zrealizować e-receptę
Leki z e-recept można wykupić w różnych aptekach. Nie trzeba szukać apteki, która będzie miała wszystkie przepisane leki. Część leków można kupić w jednej aptece, a część w drugiej. Można również rozłożyć zakup jednego leku w czasie i najpierw kupić tylko jedno opakowanie, a później kolejne. Jednak po kolejne opakowanie leku trzeba pójść do tej samej apteki, w której kupiono pierwsze. Inna apteka go nie sprzeda. Jeśli dany lek wypisany przez lekarza w większej ilości, np. 10 opakowań, kupujesz „na raty” to zakupy muszą odbywać się w jednej i tej samej aptece.
Terminy ważności e-recepty
E-recepta jest zazwyczaj ważna 30 dni, lecz może być też ważna 7, 120 lub 365 dni. E-recepty na niektóre leki mają z góry określony termin ważności. Najmniej czasu jest na wykupienie antybiotyku — tylko 7 dni. E-recepta na preparaty immunologiczne będzie ważna przez 120 dni. Pozostałe e-recepty są ważne przez 30 dni. E-receptę 30-dniową można wykupić w późniejszym terminie tylko, jeśli lekarz zaznaczy, że możesz zrealizować e-receptę od konkretnej daty. To częste rozwiązanie w przypadku leków na choroby przewlekłe. Jeśli lekarz nie wpisał daty realizacji, wtedy czas na wykupienie e-recepty rozpoczyna się w momencie jej wystawienia. Jeśli lekarz zaznaczył późniejszą datę realizacji - od tego dnia przez 30 dni można wykupić lek.
E-recepta może być także ważna przez 1 rok (365 dni) w przypadku terapii trwającej co najmniej rok. Taką e-receptę otrzymają pacjenci chorzy przewlekle, którzy na stałe przyjmują określone dawki leków. Lekarz musi zaznaczyć, że e-recepta ma być ważna przez 365 dni - będzie na niej „data realizacji do” określonego dnia.
Jeśli e-recepta ważna jest przez rok, to i tak powinno się wykupić pierwsze opakowanie zanim minie 30 dni od daty jej wystawienia. W innym przypadku, farmaceuta wyda mniejszą ilość leku, proporcjonalnie do liczby dni, które upłynęły od daty wystawienia e-recepty albo od daty „realizacja od”. Przy wykupie kolejnych opakowań, bez względu na czas, farmaceuta już nie będzie zmniejszał ilości leku. Jednorazowo można wykupić zapas leków na 180 dni. Nie ma możliwości wykupienia leków na 365 dni.
Ważne jest podanie dawkowania na e-recepcie. Jeżeli lekarz wystawił e-receptę na 365 dni i nie określił dawkowania, e-receptę wystawioną na 365 dni trzeba zrealizować w ciągu 30 dni.

Źródło:gov.pl
Powiązane hasła: #e-rcepta