– Lekarze są zdania, że ponad dwuletni okres pandemii COVID-19 stworzył szereg czynników sprzyjających rozpoczęciu insulinooporności, które bez odpowiedniej kontroli może prowadzić do cukrzycy. Według badania IPSOS przeprowadzonego na początku ubiegłego roku, Polacy przytyli w pandemii średnio aż 5,7 kg. Za główną przyczynę tego zjawiska na pewno można uznać powszechną izolację, ale także pracę zdalną, zamknięcie hal sportowych i siłowni, co znacznie ograniczyło wszelką aktywność fizyczną. Tymczasem dieta i styl życia mają istotny wpływ na rozwój choroby – mówi Joanna Walczuk, dyrektor ds. produktów z Nationale-Nederlanden.
I choć aż 70 proc. Polaków zgadza się, że wcielanie w życie zdrowych nawyków pomoże im uniknąć zachorowania na choroby cywilizacyjne takie jak nowotwór, cukrzyca czy zawał serca, to jednak wnioski z badania Nationale-Nederlanden pokazuje, że prowadzenie zdrowego stylu życiu nie jest łatwe. Utrudniają to Polakom duży stres (30 proc.), częste niedospanie (21 proc.), brak czasu na odpoczynek (20 proc.) i korzystanie z używek, czyli palenie papierosów i picie alkoholu (17 proc.). A więc wszystko to, co przyczynia się do tak częstego występowania cukrzycy.
Ruch i dieta kluczowe dla utrzymania zdrowia
Ruch i dieta kluczowe dla utrzymania zdrowia
Eksperci Narodowego Funduszu Zdrowia alarmują, że niska aktywność fizyczna i nieodpowiednia dieta to prosta droga do otyłości. A ta z kolei, zwłaszcza otyłość brzuszna, jest najistotniejszym czynnikiem ryzyka cukrzycy typu drugiego, czyli najczęściej występującego wśród chorych. Dlatego tak ważne jest, aby utrzymywać prawidłową wagę ciała.
Blisko dwie trzecie respondentów stara się minimalizować ryzyko zachorowania na cukrzycę przez stosowanie odpowiedniej diety. Zaleca się przede wszystkim ograniczenie słodzonych i gazowanych napojów, ponieważ często zawierają zbyt dużo cukru. Warto też kontrolować jego zawartość w innych produktach, czytając ich etykiety i wybierając z oferty te zdrowsze. W nadmiarze szkodzą również tłuszcze, dlatego na naszych talerzach zdecydowanie częściej powinny pojawiać się warzywa.
Poza odżywianiem kluczowy jest ruch. Uznaje się, że świetnie działa bieganie. Jednak wystarczy kilka razy w tygodniu wybrać się na szybki spacer, żeby już pozytywnie wpłynąć na swoje zdrowie. Eksperci NFZ zapewniają, że nawet pół godziny aktywności każdego dnia realnie zmniejszy prawdopodobieństwo zachorowania na cukrzycę.
Powikłania groźne dla serca i kosztowne dla kieszeni
Powikłania groźne dla serca i kosztowne dla kieszeni
A jest się czego bać. Aż 67 proc. osób uczestniczących w badaniu Nationale-Nederlanden zdaje sobie sprawę, że cukrzyca jest poważną chorobą. Spośród powikłań blisko 1/4 ankietowanych najbardziej obawia się tych, które dotyczą chorób układu krążenia, np. zawału serca. 14 proc. Polaków niepokoi fakt, że konsekwencją cukrzycy może być utrata wzroku, a 22 proc. wskazuje na udar mózgu.
Ponad dwuletni okres pandemii COVID-19 również nie pomógł w walce z cukrzycą. Dodatkowo, blisko 55 proc. respondentów twierdzi, że dostęp do lekarzy specjalistów i nowoczesnych terapii w Polsce w ogóle jest ograniczony. Do tego dochodzi jeszcze kwestia stosunkowo wysokich kosztów leczenia.
Co drugi uczestnik badania zgadza się z opinią, że w Polsce leczenie cukrzycy i jej powikłań jest bardzo kosztowne (na taką odpowiedź częściej wskazują osoby w wieku 40-49 lat – 55 proc.). Niemal jedna trzecia respondentów jest zdania, że najbardziej pomocne w przypadku zachorowania na cukrzycę byłoby dla nich wsparcie finansowe, które mogliby przeznaczyć na zakup leków i sprzętu diagnostycznego. Podobna grupa badanych (29 proc.) chciałaby otrzymać pomoc przy umówieniu wizyty u lekarza specjalisty. Dla 1/4 Polaków w sytuacji zachorowania ważny byłby dostęp do pakietu badań kontrolnych.
- Z myślą o zapewnieniu klientom poduszki ochronnej, wprowadziliśmy do swojej oferty ubezpieczenie na wypadek diagnozy cukrzycy – dla osób zdrowych oraz w razie powikłań dla pacjentów chorujących na cukrzycę typu 1 i 2, którzy znajdują się pod stałą kontrolą lekarzy specjalistów. To jedyny na polskim rynku produkt, który zapewnia kompleksowe wsparcie w przypadku pojawienia się tej choroby - podkreśla Joanna Walczuk. – W ramach polisy klienci mogą liczyć na wypłatę pieniędzy po przebytej operacji związanej z cukrzycą oraz comiesięcznego świadczenia w przypadku niezdolności do pracy, a także wystąpienia powikłań cukrzycowych. Ponadto, zapewnimy pomoc w uzyskaniu dostępu do specjalistów takich, jak diabetolog, urolog czy okulista – dodaje Joanna Walczuk.
źródło: NN
źródło: NN