Covid-19 to nie grypa – jak je odróżnić?
Opublikowane 07 marca 2022W dzisiejszych pandemicznych czasach Covid-19 jest chorobą, która budzi największe zainteresowanie i emocje. Warto jednak wiedzieć, że infekcja wirusem SARS-CoV-2 bez właściwej diagnostyki może być pomylona z innymi stanami chorobowymi takimi jak grypa. Jak je odróżnić?
Skala problemu
Covid-19 oraz grypa charakteryzują się objawami, które mogą być wspólne dla obu infekcji. Choroby te różnią się znacząco ilością przypadków zakażenia wymagających hospitalizacji Na podstawie danych irlandzkich, liczba łóżek zajętych przez pacjentów z powodu Covid-19 od początku pandemii odpowiada ilości, która byłaby zajęta z powodu grypy przez 50 lat. Dlatego nie należy lekceważyć objawów mogących towarzyszyć infekcji tymi wirusami (czytaj „Skąd mam wiedzieć, że to akurat Covid-19 a nie grypa?”). Przy podejrzeniu zakażenia Covid-19 lub grypą powinno się wykonać wymaz, który rozwieje nasze wątpliwości.
Czy te choroby mogą dotknąć mnie?
Covid-19 oraz grypa to choroby wirusowe przenoszone drogą kropelkową, dlatego noszenie maseczek redukuje ryzyko transmisji na inne osoby. Według badań przeprowadzonych we Francuskim Dijon nie ma istotnych różnic w średniej wieku pacjentów (dla grypy 71 lat a dla Covid-19 68 lat), natomiast ilość przypadków na krańcach przedziału wiekowego, to znaczy poniżej 18 roku życia oraz powyżej 80 lat, jest znacznie większa w przypadku grypy. Obie choroby są szeroko rozpowszechnione na całym świecie, dlatego mogą one dotknąć prawie każdego. Powyższe badanie wykazało również, że osoby hospitalizowane z powodu Covid-19 są częściej otyłe, mają cukrzycę, nadciśnienie tętnicze i dyslipidemię (problemy z metabolizmem tłuszczów), natomiast pacjenci hospitalizowani z powodu grypy mają częściej problemy z sercem, naczyniami obwodowymi, posiadają przewlekłe choroby układu oddechowego czy anemię. Raport zakażeń spowodowanych koronawirusem SARS-CoV-2 na terenie Polski jest dostępny na stronie rządowej https://www.gov.pl/.
Skąd mam wiedzieć, że to akurat Covid-19, a nie grypa?
Obie te choroby mogą przebiegać prawie bezobjawowo. Zwykle jest jednak towarzyszą im pewne dolegliwości. W obu przypadkach często występują suchy kaszel i gorączka. Covid-19 charakteryzuje się pojawieniem się duszności, które nie towarzyszą przy zarażeniu się grypą. Innym typowym objawem zakażenia SARS-CoV-2 była (zwłaszcza w pierwszych falach pandemii) utrata węchu i smaku, która występuje rzadko w przypadku grypy. W obu tych chorobach z różną częstością mogą występować: katar, bóle głowy i mięśni (częste w grypie), biegunka, zmęczenie (również częste w grypie). Przy braku objawu utraty węchu i smaku. Specjaliści twierdzą, że odróżnienie grypy od infekcji SARS-CoV-2 jest możliwe jedynie na podstawie badania wymazu z nosa lub gardła, bądź testu antygenowego.
Czy mogę się jakoś chronić przed tymi chorobami?
Przeciw Covid-19 i grypie istnieją szczepionki. W Polsce szczepionka przeciw Covid-19 jest bezpłatna, natomiast szczepionka przeciw grypę jest refundowana dla określonych grup społecznych. Szczegółowe informacje na ten temat możemy znaleźć na stronie internetowej szczepienia.pzh.gov.pl. Szczepienia ochronne pozwalają przygotować nasz organizm na zetknięcie się z wirusem i zminimalizować szkody, jakie może wyrządzić w naszym organizmie. Jest to skuteczna i bezpieczna strategia, dlatego najrozsądniej jest skorzystać z tej opcji profilaktyki.
Autor: Łukasz Pskit
Artykuł powstał przy współpracy redakcyjnej ze Studenckim Kołem Naukowym przy I Katedrze i Klinice WUM
Źródła:
Autor:
Redakcja MedicalPress
Powiązane hasła:
#infekcje
#grypa
#Covid19
#koronawirus
#pacjent
#objawy
#badania
#testantygenowy
#szczepienia
#SKN
#WUM
#medicalpress