Kampania Movember Polska to nie tylko zapuszczanie wąsów i namawianie mężczyzn do rozmów o swoim zdrowiu, ale także badania przesiewowe, które organizowane są w całej Polsce od 2016 roku. Stojąca za akcją Fundacja Kapitan Światełko wspólnie z zaprzyjaźnionymi lekarzami i placówkami realizuje co roku tysiące testów.
Panowie w wieku od 18 do 45 lat mogą skorzystać w ramach akcji z badania USG jąder, a panowie powyżej 45-go roku życia badani byli pod kątem podwyższonego stężenia PSA – markera nowotworowego prostaty. W tym roku udało się już przebadać ponad 600 mężczyzn i wykryć 9 zmian wymagających dalszej diagnostyki.
W najbliższych dniach mężczyźni z południowej Polski będą mogli skorzystać z badań:
-
20 XI 2020 – w Zabrzu;
-
23 XI 2020 – w Bielsku-Białej;
-
28 XI 2020 – w Chorzowie.
W trosce o bezpieczeństwo wszystkich uczestników, udział w badaniach możliwy będzie po wcześniejszym zapisie. Wszystkie informacje na temat akcji dostępne są na stronie www.movember.pl. Z uwagi na obostrzenia wprowadzone w ramach walki z pandemią Covid-19, badania zaplanowane w centrach handlowych przełożono na wiosnę.
– Większość sprzętu i materiałów mamy przygotowane i czekamy na możliwość realizacji badań dla jak największej liczby mężczyzn – informuje Jakub Kajdaniuk, koordynator akcji Movember Polska. – Obecnie udostępniamy zgromadzone środki higieniczne i ochrony osobistej placówkom, które zdecydowały się wesprzeć nas w ramach akcji, oferując bezpłatne badania lub duże rabaty dostępne na hasło „Movember Polska”.
Jednak nie tylko rak jest przyczyną przedwczesnego odejścia wielu panów w Polsce. Problemy z samopoczuciem, depresją i zdrowiem psychicznym obecnie zabierają nam więcej mężczyzn niż wypadki komunikacyjne. Organizatorzy tegorocznej akcji chcą pokazać, że zdrowie intymne to także to, co dzieje się w naszych głowach. Codziennie na fanpage’u w serwisie Facebook publikowane są kolejne wyzwania, które mają pomóc zwrócić uwagę mężczyzn także na kwestie związane ze zdrowiem psychicznym. Za wyzwania te odpowiadają ambasadorzy akcji oraz psychoterapeuci z Mental Health Helpline.
Siódmą edycję akcji Movember Polska promują YouTuberzy – Cyber Marian i Michał Bańka (z kanału Baniak Baniaka), prezenterzy telewizyjni Dandris i Mateusz Jędraś, a także brązowy medalista tegorocznych Mistrzostw Świata w Streetliftingu, Juan Zumeta i wreszcie Jakub Nowicki. Cyber Marian i Jakub Nowicki sami mają za sobą zwycięską walkę z chorobami nowotworowymi.
Organizację badań po raz kolejny wspierają Nationale-Nederlanden, Hydrex i Profimedical, a zupełnie nowy, dostosowany do zaostrzonych wymogów sanitarnych gabinet powstał dzięki firmie Bayer. Natomiast materiały graficzne i drukowane oraz ich dystrybucja są możliwe dzięki wsparciu Narodowego Instytutu Wolności i Programowi Wsparcia Doraźnego Organizacji Pozarządowych w Zakresie Przeciwdziałania COVID-19.
Badania USG umożliwia Profimedical, testy PSA dostarcza Hydrex z marką Domowe Laboratorium. Sesję zdjęciową promującą akcję przygotował Adam Mikołajczyk z Pracowni Męskich Portretów, a materiały video stworzyła firma Motionverse.tv, a ambasadorów ubrała i wyposażyła agencja 5 Żywiołów. Wydarzenia wspierają także Plac Unii City Shopping oraz Galeria Katowicka.
Nowotwór jądra
Nowotwór jądra dotyka przede wszystkim mężczyzn między 14 a 35 rokiem życia. jest to nowotwór łatwo wyleczalny – pod warunkiem, że zostanie odpowiednio wcześnie wykryty. Chociaż rak jądra kojarzony jest z wieloma mitami o tym, że powoduje go jazda na rowerze czy noszony w kieszeniach spodni telefon, to jednak może on się tak naprawdę przytrafić każdemu – bez względu na styl życia.
W przypadku profilaktyki najistotniejsze jest więc samobadanie, które jednak kojarzy się przecież przede wszystkim z profilaktyką nowotworów piersi. To jednak comiesięczne sprawdzanie symetrii struktury jąder i zwracanie uwagi na najmniejsze zmiany czy guzki może w prosty sposób pomóc ocalić zdrowie.
W Polsce w jego konsekwencji umiera jeden mężczyzna co 40 godzin. W Polsce śmiertelność wynosi 15%; w krajach Europy Zachodniej: tylko 5%. Wynika to z przekonania młodych mężczyzn, że na raka chorują wyłącznie ci starsi, oraz ze wstydu przed przyznaniem się, że z ich sferą intymną może być jakiś problem. W ubiegłym roku w ramach akcji Movember Polska przebadano niemal 4000 mężczyzn wykrywając 25 przypadków nowotworu jądra.
Nowotwór prostaty
Rozwój nowotworów prostaty związany jest z czynnikami genetycznymi, niezbalansowaną dietą, paleniem papierosów czy niską aktywnością seksualną. Ze względu na czynniki środowiskowe i cywilizacyjne chorują na niego coraz młodsi mężczyźni, dlatego badać powinni się już 45o-latkowie.
Kojarzona z nieprzyjemnymi badaniami profilaktyka powinna zaczynać się od prostego badania krwi pod kątem poziomu PSA oraz zwracania uwagi na objawy związane z oddawaniem moczu, nieraz podobne do infekcji pęcherza moczowego. Starsi panowie bagatelizują częstsze wizyty w toalecie sądząc, że „tak już z wiekiem jest”. Tymczasem rak prostaty zabiera 13 mężczyzn każdego dnia w naszym kraju.
Nowotwór prostaty jest drugim pod kątem ilości zgonów nowotworem atakującym mężczyzn w Polsce. W ubiegłym roku w ramach akcji Movember przebadano pod jego kątem pół tysiąca mężczyzn, wykrywając 10 przypadków wymagających dalszej diagnostyki.
Zdrowie psychiczne mężczyzn
W ubiegłym roku problemy ze zdrowiem psychicznym i depresją zabrały nam więcej mężczyzn niż wypadki komunikacyjne. Akcja Movember na całym świecie od dwóch lat zwraca uwagę na to, że to, co dzieje się w naszych głowach jest równie ważne jak to, co dzieje się w naszych majtkach. Ograniczenie kontaktów, stres i konsekwencje ekonomiczne związane z pandemią Covid-19 tylko pogorszą i tak już niepokojący trend. Dlatego też w tym roku namawiamy mężczyzn, by rozmawiali ze sobą, szczerze, nie tylko o kwestiach związanych ze zdrowiem fizycznym.
Źródło: materiały prasowe