Nowe obostrzenia i apel o izolację społeczną

Opublikowane 15 października 2020
Nowe obostrzenia i apel o izolację społeczną
Podczas czwartkowej konferencji Premiera i Ministra Zdrowia w KPRM ogłoszono nowe obostrzenia mające na celu zahamowanie wzrostu zachorowań na koronawirusa, m.in. ograniczenie liczby osób biorących udział w zgromadzeniach oraz zakaz organizacji wesel i konsolacji w strefie czerwonej. Ograniczenia dotyczą również liczby klientów w sklepach oraz pracy szkół. Zawieszona zostaje działalność basenów i siłowni. Wraca zalecenie - zostań w domu i rekomendacja pracy zdalnej.
- Nie jesteśmy skazani, drodzy rodacy, na wybór: albo brak obostrzeń, albo całkowity lockdown. Jest droga pośrednia, zdroworozsądkowa, która jednak zakłada szereg rygorów, obostrzeń i zakłada, że będziemy wszyscy tych obostrzeń przestrzegali - podkreślił Mateusz Morawiecki. - Chcemy wdrażać obostrzenia, które będą chroniły nas przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa, ale jednocześnie chcemy, aby gospodarka możliwie w dużym zakresie pracowała - dodał Premier. 
- Musimy przerwać rozprzestrzenianie się wirusa za wszelką cenę. Skala pandemii, to jak ona będzie wyglądać, zależy od przestrzegania naszych obostrzeń, naszych rygorów, naszych nakazów, zakazów i zaleceń. I to jest to światełko w tunelu - mówił Premier.


W strefie żółtej od 17 października działalność gastronomiczna będzie możliwa w godzinach 6:00 - 21:00. Poza tymi godzinami dostarczanie jedzenia wyłącznie na wynos. W lokalach będzie mógł być zajęty jedynie co drugi stolik. Od 19 października w weselach i konsolacjach będzie mogło wziąć udział maksymalnie 20 osób (bez możliwości zabawy tanecznej). Ponadto szkoły średnie i wyższe wejdą w tryb nauczania hybrydowego. Zawieszona zostaje działalność basenów, aquaparków oraz siłowni. Wtransporcie publicznym może być zajętych 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. wszystkich.

W strefie czerwonej w sklepach będzie mogło przebywać maksymalnie 5 osób na jedną kasę. Wprowadzony zostaje całkowity zakaz organizacji wesel i konsolacji. W zgromadzeniach może brać udział maksymalnie 10 osób. Szkoły ponadpodstawowe i uczelnie przechodzą w tryb pracy zdalnej. Wszelkie wydarzenia sportowe odbywac się będą bez udziału publiczności. Zawieszona zostaje działalności basenów, aquaparków oraz siłowni.

 

Źródło: KPRM