MZ: dodatkowe obostrzenia możliwe dopiero, gdy liczba zachorowań na Covid-19 będzie utrzymywać się powyżej 35 tysięcy dziennie

Opublikowane 18 listopada 2021
MZ: dodatkowe obostrzenia możliwe dopiero, gdy liczba zachorowań na Covid-19 będzie utrzymywać się powyżej 35 tysięcy dziennie
- Mamy dwa scenariusze. Jeden zakłada szczyt czwartej fali pandemii w ciągu dwóch tygodni w granicach 25-30 tys. zakażeń dziennie, drugi odsuwa apogeum w czasie na pierwszą połowę grudnia z pułapem 35-40 tys. przypadków. Jest mało prawdopodobne, abyśmy mieli święta Bożego Narodzenia zakłócone covidem i dodatkowymi restrykcjami - mówił Adam Niedzielski, minister zdrowia w czasie konferencji prasowej w szpitalu tymczasowym w Poznaniu w czwartek 18 listopada b.r.
Minister Zdrowia podkreślił - Utrzymujący się przez dłuży czas poziom 35-40 tys. zakażeń dziennie – krytyczny dla wydolności systemu opieki - byłby sygnałem mówiącym o konieczności wprowadzania dodatkowych instrumentów np. nowych obostrzeń czy pewnych form przymusu szczepiennego dla wybranych, zagrożonych grup. Jednocześnie Niedzielski dodał, że - Teraz nie ma żadnych przesłanek, by tak postępować.


- Dynamika wzrostu zakażeń spada w skali całego kraju. W dwóch województwach, które najbardziej były dotknięte IV falą (lubelskie, podkarpackie), mamy ponad 10-proc. tygodniowe spadki zakażeń. - zaznaczył minister zdrowia.


W swoim wystąpieniu minister zdrowia podkreślał, że rząd podejmując decyzje dotyczące walki z pandemią działa pragmatyczne i racjonalnie. - Skutecznie wdrażamy takie działania, które pozwalają przejść tę falę, nie zaburzając normalnego życia społeczno-gospodarczego. Dodał także, że utrzymanie stacjonarnej nauki – jak akcentuje minister - jest obecnie priorytetem.


Obecnie trwa oczkiwanie na decyzje Europejskiej Agencji Leków i Komisji Europejskiej w sprawie szczepienia młodszych dzieci i jak zapowiedział Adam Niedzielski, że jak tylko zapadną, resort wyda stosowny komunikat dopuszczający szczepienie w grupie 5-11 lat. Może to się wydarzyć jeszcze przed końcem listopada.


Minister zdrowia poinformował również, że Polska zgłosiła chęć zakupu w ramach unijnych przetargów ponad 300 tys. dawek leku przeciw COIVD-19 molnupiravir, który może być już dostępny w grudniu.

 

źródło: ministerstwo zdrowia, PAP