Lekarzy w Polsce jest za mało, ale studentów medycyny jest za dużo? Tak twierdzi NIL

Opublikowane 09 lipca 2024
Lekarzy w Polsce jest za mało, ale studentów medycyny jest za dużo? Tak twierdzi NIL
W opinii lekarskiego samorządu w Polsce zbyt dużo osób studiuje medycynę – takie stanowisko, co najmniej dziwi w obliczu niedoboru lekarzy, jak jednak uważa Naczelna Izba Lekarska – uczelnie kształcą medyków na eksport.
Jak wskazuje Naczelna Izba Lekarska, liczba lekarzy kształcących się w Polsce jest obecnie o 120 proc. wyższa, aniżeli miało to miejsce 25 lat temu. NIL dodaje, że mimo wciąż utrzymującego się niedostatku w medycznych kadrach – zdecydowanie za dużo osób chce być lekarzami.

Czeka nas rekordowa "produkcja" i rekordowa emigracja
W rozmowie z medicalpress Jakub Kosikowski, Rzecznik Prasowy Naczelnej Izby Lekarskiej tak tłumaczy swoistą narrację NIL:
Braki kadrowe wynoszą 15 proc. jeśli chodzi o liczbę lekarzy, wobec skali wzrostu miejsc na studiach lekarskich ten brak zostanie zasypany w 2027 roku, następnie będziemy produkować „nadmiar na eksport.

Jak dodaje, tą drogą poszła Hiszpania i skończyło się na rekordowej produkcji i rekordowej emigracji.
Obecnie na wyjazd z Polski decyduje się 900 lekarzy rocznie. Dwie trzecie to obcokrajowcy, którzy ukończyli polskie uczelnie medyczne.

Z doświadczeń innych krajów Unii Europejskiej wnioskujemy, że liczba emigrujących lekarzy może ulec wzrostowi na przestrzeni kolejnych lat – mówi Rzecznik NIL.

Specjalny komitet odpowie na pytanie ilu mamy w Polsce lekarzy
Na początku tego roku Naczelna Izba Lekarska powołała Komitet Sterujący ds. transformacji i strategii rozwoju systemu ochrony zdrowia – komitet zasilił zespół analityczny NIL.

Zespół zajmie się całościowym wypunktowaniem problemów systemu zdrowia i przygotowaniem na nie rozwiązań” – wyjaśnia Jakub Kosikowski, Rzecznik NIL. – „Pierwszym punkiem, nad którym pochyla się zespół jest odpowiedź na pytanie – ilu mamy w Polsce lekarzy, ilu potrzebujemy i na jakich systemach warto się wzorować. – podsumowuje.

Ilu lekarzy mamy w Polsce? Dane Eurostatu
Jak szacuje Europejski Urząd Statystyczny, w 2021 roku w Polsce na 344,1 lekarzy przypadało 100 tys. mieszkańców, oznacza to, że plasujemy się w grupie unijnych krajów o najgorszych rezultatach w tym zakresie.

Dane Eurostatu wskazują, że w latach 2016-2021 w niemal wszystkich państwach członkowskich UE, uległa wzrostowi liczba lekarzy przypadająca na 100 tys. mieszkańców. W Polsce wzrost wyniósł 42 proc.

Europejski Urząd Statystyczny tłumaczy, że tendencja wzrostowa może być skutkiem wyższej liczby lekarzy ogółem lub/i też wynikać ze zmniejszenia się liczby mieszkańców.

Podsumowując: w Polsce wciąż lekarzy brakuje, a kolejki do specjalistów jak były, tak są.     


autor: red. Katarzyna Redmerska, Medicalpress