Dzień Diagnosty Laboratoryjnego - wkład 18 tysięcy diagnostów laboratoryjnych w budowanie bezpieczeństwa zdrowotnego
Opublikowane 26 maja 2023
27 maja świętujemy Dzień Diagnosty Laboratoryjnego. Tego dnia w 1961 r., Heinrich Matthaei i Marshall Nirenberg odkryli tajemnicę kodu genetycznego. To wydarzenie stanowiło fundament dla kolejnych odkryć i dokonań w dziedzinie diagnostyki molekularnej. - Celem naszego święta jest nie tylko upamiętnienie wydarzeń sprzed 62 lat, ale także zwrócenie uwagi na codzienny trud pracy i zaangażowanie blisko 18 tysięcy diagnostów laboratoryjnych w proces budowania bezpieczeństwa zdrowotnego Polek i Polaków - podkreśla prezes Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych.
List otwarty Prezes Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnmych:
Szanowni Diagności Laboratoryjni, Drodzy Przyjaciele,
Szanowni Diagności Laboratoryjni, Drodzy Przyjaciele,
jak każdego roku, 27 maja świętujemy Dzień Diagnosty Laboratoryjnego. Tego dnia w 1961 r., Heinrich Matthaei i Marshall Nirenberg odkryli tajemnicę kodu genetycznego. To wydarzenie stanowiło fundament dla kolejnych odkryć i dokonań w dziedzinie diagnostyki molekularnej. Celem naszego święta jest nie tylko upamiętnienie wydarzeń sprzed 62 lat, ale także zwrócenie uwagi na codzienny trud pracy i zaangażowanie blisko 18 tysięcy diagnostów laboratoryjnych w proces budowania bezpieczeństwa zdrowotnego Polek i Polaków.
Pandemia koronawirusa utrwaliła w świadomości społecznej jak niezwykle ważna jest rola diagnostów i analityków laboratoryjnych w systemie opieki zdrowotnej. W rozpoczętej w grudniu 2022 roku VI kadencji Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych w szczególny sposób chcemy podkreślać jak ważne dla efektywności leczenia jest poszerzenie uprawnień diagnosty laboratoryjnego m.in. poprzez umocnienie jego roli w interdyscyplinarnych zespołach diagnostyczno-terapeutycznych, jak i w ramach indywidualnych usług konsultacyjnych. Zgłaszając pomysł porady diagnostycznej kierujemy się troską o zwiększenie efektywności systemu opieki zdrowotnej i finalnie bezpieczeństwa pacjentów. Diagności laboratoryjni to dziś najlepiej przygotowana grupa zawodowa w ochronie zdrowia do interpretacji wyników badań laboratoryjnych. Wprost kształcona, by proponować schematy postępowania diagnostycznego w oparciu o badania laboratoryjne i profesjonalnie komunikować się z odbiorcami wyników - zarówno lekarzami, jak i pacjentami.
Ambitne cele, które sobie stawiamy, możemy zrealizować tylko we wzajemnej współpracy, ale także w porozumieniu z przedstawicielami innych samorządów zawodów medycznych i administracją publiczną.
W imieniu Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych, dziękując Państwu za zaufanie i pracę na rzecz rozwoju naszego zawodu, składam najserdeczniejsze życzenia zdrowia, pomyślności i satysfakcji z codziennej pracy, którą wykonują Państwo na rzecz milionów polskich pacjentów.
Monika Pintal-Ślimak
Prezes KIDL
źródło: KIDL
Autor:
Redakcja MedicalPress
Powiązane hasła:
#diagnostyka
#diagnostykalaboratoryjna
#diagnostkalaboratoryjny
#KIDL
#medicalpress