Dwóch kandydatów na prezydenta i dwie wizje systemu zdrowia
Opublikowane 28 maja 2025
Ochrona zdrowia nie jest wiodącym tematem toczącej się kampanii prezydenckiej. Nie oznacza to jednak, że nie wybrzmiała: Rafał Trzaskowski kandydat na prezydenta z Koalicji Obywatelskiej podkreśla wzrost finansowania dzięki środkom z UE, a popierany przez Prawo i Sprawiedliwość Karol Nawrocki obiecuje stworzyć Centrum Obsługi Pacjenta i „zrobienie czegoś, co nie udało się żadnemu rządowi po 1989 roku”.
Na ostatniej debacie przed drugą turą wyborów prezydenckich, kandydaci wypowiadali się m.in. na temat planów związanych ze służbą zdrowia. Mówiono o zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży, programie in vitro, zamykaniu placówek szpitalnych, prywatyzacji ochrony zdrowia.
Długie kolejki do psychiatry dziecięcego skracają się
Rafał Trzaskowski podkreśla, że w przeciwieństwie do swojego kontrkandydata, zdrowiem zajmuje się od lat. Odpierając zarzut długich kolejek do psychiatry dziecięcego (czas oczekiwania dwa, trzy lata) – zaznacza, że problem traktuje bardzo poważnie. W Warszawie zorganizowana została sieć specjalistycznych przychodni. Lekarze psychiatrzy otrzymali także propozycje stypendiów. Kolejki dzięki temu systematycznie skracają się i są zdecydowanie krótsze niż w innych miejscach w Polsce.
Trzaskowski zaprzeczył jakoby miał w planie prywatyzację polskiej ochrony zdrowia jak i to, że Warszawa jest właśnie w trakcie procesu prywatyzacji ochrony zdrowia.
Dbanie o dzieci z in vitro
Karol Nawrocki zamierza jako prezydent RP dbać o dzieci z in vitro tak samo jak o innych obywateli, ale nie zamierza wychodzić z inicjatywami typu in vitro. Taka deklaracja padła w odpowiedzi na pytanie Rafała Trzaskowskiego w kwestii finansowania z budżetu państwa procedury in vitro. (Rząd Zjednoczonej Prawicy zlikwidował centralne finansowanie in vitro – przyp. red.). Jak zaznaczył Nawrocki: „(…) Nie będę przeciwdziałał samorządowym projektom, które się toczą. (…) Natomiast na moje inicjatywy w tym temacie (in vitro – przyp. red.), ze względu na mój światopogląd – Państwo i Pan (Rafał Trzaskowski – przyp. red.) nie możecie liczyć”.
Pieniądze z Unii Europejskiej
Argumentując poprawę w służbie zdrowia, Rafał Trzaskowski podkreślił, że obecnie na ochronę zdrowia płyną naprawdę duże kwoty z UE. 200 mln zł zostało skierowanych do warszawskich placówek szpitalnych na walkę z rakiem.
Taka argumentacja kandydata KO, nie przekonuje popieranego przez PiS Nawrockiego. Jak zaznaczył, nikomu po 1989 roku nie udało się rozwiązać problemu służby zdrowia, ale tak źle jak jest dzisiaj, to nie było nigdy. W opinii Nawrockiego jest fatalnie, a Trzaskowski nie radzi sobie z zarządzaniem szpitalami i przychodniami w Warszawie. Prezydent Warszawy jest odmiennego zdania i zapewnia, że w stolicy jest naprawdę dobrze, choć oczywiście wiele jest jeszcze do zrobienia. „Proponujemy najnowocześniejsze rozwiązania. Zadbałem o zdrowie kobiet. Zrobiliśmy Instytut Zdrowia Kobiet, gdzie zajmujemy się kobietami od dziewczynki do seniorki. Prezydent Warszawy wspomniał także o programach profilaktycznych i działającym systemie przychodni, jako jednym z najbardziej nowoczesnych i mogących świecić przykładem w całej Polsce.
Plan finansowy NFZ
Karol Nawrocki przypomniał, że minister finansów Andrzej Domański, wciąż nie podpisał planu finansowego NFZ na 2025 rok. „Doprowadzacie do ruiny polską służbę zdrowia” – zarzucił Rafałowi Trzaskowskiemu, ten w odpowiedzi na zarzut odparł, że słyszy od samorządowców o tragicznej sytuacji, w jakiej znalazły się szpitale powiatowe, a do której doprowadziły rządy PiS.
W służbie zdrowia bez rewolucji
Jak zaznaczył Rafał Trzaskowski, goszcząc w programie posła Konfederacji Sławomira Mentzena, obecny system zdrowia odpowiednio zreformowany może stać się jednym z najlepszych w państwach europejskich. I nie potrzebna jest tutaj żadna rewolucja. Wystarczy rozsądnie wykorzystać unijne pieniądze i lepiej zarządzać służbą zdrowia. Jako przykład podał Warszawę, gdzie następuje już proces zmian.
Co o zdrowiu mówią wyborcze programy?
W ramach bloku pn: „Zdrowy rozsądek w życiu społecznym”, Rafał Trzaskowski deklaruje liberalizację prawa aborcyjnego oraz wspieranie programu in vitro. Kandydat KO na prezydenta zadeklarował ponadto inwestycje w dostępność do usług medycznych na równym poziomie.
Popierany przez PiS kandydat na prezydenta Karol Nawrocki, w ramach bloku pn. „Dobrobyt”, deklaruje, że będzie dążył do utworzenia Centrum Opieki Pacjenta. Takie centrum zakończy chaos w służbie zdrowia i jak opisuje postulat Nawrocki: „zarejestruje, zmieni termin wizyty, pomoże w znalezieniu lekarza i skróci kolejki”. To nie wszystko, w ramach bloku pn. „Normalne państwo”, Karol Nawrocki pisze o wprowadzeniu pierwszeństwa dla obywateli Polski w korzystaniu z usług służby zdrowia. „Polskie państwo musi dbać przede wszystkim o swoich obywateli (…)”.
Autror: red. Katarzyna Redmerska, Medicalpress
Grafika: Chat GPT
Autor:
Redakcja MedicalPress