Coraz więcej dzieci z wadami postawy. Ministerstwo Zdrowia reaguje
Opublikowane 04 października 2024Ministerstwo Zdrowia podaje, że nawet 90 proc. dzieci i młodzieży cierpi na wady postawy i wprowadza program pilotażowy diagnostyki stóp, skierowany do najmłodszych w przedziale wiekowym 5-16 lat. – Program ukierunkowany jedynie na ocenę budowy stóp należy uznać za niepełny, ponieważ ukształtowanie stóp zależy od wielu czynników, takich jak ustawienie kręgosłupa i miednicy, zakresy ruchu w stawach kończyn dolnych. Badanie powinno obejmować ocenę całego dziecka – mówi dr hab. n. k. fiz. Agnieszka Stępień, prezes Stowarzyszenia Fizjoterapia Polska.
Jak informuje resort zdrowia na platformie X (dawniej Twitter) – W Polsce wady postawy dotykają 50-90 proc. dzieci i młodzieży. Nieleczone schorzenie może odbić się negatywnie na całym układzie ruchowym. Ważna jest wczesna diagnoza, aby terapia mogła być skuteczna. MZ zachęca do skorzystania bez skierowania z bezpłatnego badania stóp, które dostępne jest w 16 ośrodkach w całym kraju.
Dzieci z wadami postawy przybywa
Dr hab. n. k. fiz. Agnieszka Stępień, prezes Stowarzyszenia Fizjoterapia Polska w rozmowie z Medicalpress, wskazuje, że tak naprawdę trudno jest powiedzieć, jaki procent dzieci ma wady postawy.
– W Polsce nie prowadzono dotychczas badań przesiewowych w dużych populacjach wykorzystując jednolitą metodykę badania – tłumaczy, i dodaje: – Z pewnością można jednak stwierdzić, że dzieci z nieprawidłową postawą ciała jest coraz więcej. Wady postawy mogą mieć związek z ograniczoną aktywnością i sprawnością fizyczną dzieci, długotrwałym przebywaniem w pozycji siedzącej i korzystaniem ze smartfonów/tabletów.
Postęp technologiczny ma swoje minusy
Jak pokazują badania, co piąty polski uczeń odczuwa uzależnienie od technologii. Z FOMO (lęk przed odłączeniem z sieci) zmaga się jedna trzecia uczniów. Natomiast 17,5 proc. uczniów doświadcza problemów ze wzrokiem, tzw. przemęczenia ekranowego, wskutek spędzania długich godzin przed ekranem laptopa czy smartfona.
Specjaliści alarmują, długotrwałe korzystanie z urządzeń elektronicznych wymusza zgarbioną pozycję, a to może skutkować powstaniem takich wad jak skolioza, płaskostopie, koślawość kolan.
Diagnozowane są nowe schorzenia jak m.in. szyja smartfonowa – dolegliwość bólowa odcinka szyjnego kręgosłupa, wskutek częstego pochylania głowy w kierunku ekranu telefonu.
Konsekwencje nieleczonych wad postawy mogą być poważne
Wady kończyn dolnych, w tym nieprawidłowości w budowie stopy – które nie zostaną w porę zdiagnozowane i nie będą leczone, oddziałują zaburzeniami pracy i ruchomością stawu kolanowego.
– Wyniki badań naukowych wykazują, że zaburzenia rozwoju w pierwszych miesiącach życia mogą wpływać niekorzystnie na budowę ciała. Dlatego warto regularnie korzystać z porad lekarzy i fizjoterapeutów, opiekujących się dziećmi w codziennej praktyce – tłumaczy dr Agnieszka Stępień, prezes SFP.
Doktor Stępień dodaje, że w ostatnich latach opublikowano wyniki kilku badań potwierdzających wpływ aktywności fizycznej na postawę, w tym na ukształtowanie kręgosłupa.
– Istotne jest też prowadzenie regularnej oceny postawy dziecka od okresu wczesnego dzieciństwa – podkreśla.
Rusza pilotażowy program diagnostyki stóp najmłodszych. W opinii ekspertów są w nim braki
Ministerstwo Zdrowia postanowiło zmierzyć się z problemem wad postawy u dzieci i młodzieży – rozpoczyna pilotażowy program diagnostyki stóp, skierowany do najmłodszych w przedziale wiekowym 5-16 lat. Program ma za zadanie sprawdzić w praktyce efektywność wykrywania wad kończyn dolnych.
W 16 placówkach w kraju młody pacjent 5-16 lat będzie mógł skorzystać z bezpłatnego badania stóp. Program ma objąć swoim zasięgiem 24 tys. pacjentów, którzy w jego ramach przejdą badania manualne, podoskopowe, a także komputerowe. Badania pozwolą nie tylko ocenić stan stóp młodego pacjenta, ale umożliwią zdiagnozować przyczynę i źródło występowania bólu. Poprzez badanie będzie można sprawdzić kształt stopy, obecność zgrubień na podeszwie oraz skontrolować stabilność stóp.
Jak zauważa dr Agnieszka Stępień, prezes SFP, każde działanie mające na celu wczesne wykrycie wad budowy ciała należy uznać za korzystne, jednak ważna jest metodyka prowadzenia badania.
– Program ukierunkowany jedynie na ocenę budowy stóp należy uznać za niepełny, ponieważ ukształtowanie stóp zależy od wielu czynników, takich jak ustawienie kręgosłupa i miednicy, zakresy ruchu w stawach kończyn dolnych. Jednym z najważniejszych czynników jest zwiększenie aktywności fizycznej dzieci, sposób chodzenia i innych. Dlatego badanie powinno obejmować ocenę całego dziecka – podsumowuje prezes SFP.
Pilotażowy program potrwa do 2025 roku
MZ poinformowało, że NFZ przeznaczy na realizację programu pilotażowego kwotę niemal 5,5 mln zł. Program ma potrwać do 2025 roku.
autor: Katarzyna Redmerska, redakcja Medicalpress
Autor:
Redakcja MedicalPress
Powiązane hasła:
#wadypostawy
#dzieci
#wadykręgosłupa
#stopy
#programpilotażowy
#wadykończyn
#kończynydolne
#MZ
#medicalpress