System

Nowa lista refundacyjna - co oznacza dla pacjentów onkologicznych

Decyzją Ministerstwa Zdrowia, od 1 kwietnia br. zacznie obowiązywać nowa lista leków refundowanych, obejmująca aż 29 nowych terapii. Wśród nich znalazło się 10 terapii onkologicznych. Mogą na nie liczyć chorujący na m.in. raka płuc, piersi, jajnika czy gruczołu krokowego.
2025-03-31 12:07

Rośnie liczba cyberataków na sektor medyczny. MZ przeznaczy 4,3 mld zł na cyfrową transformację ochrony zdrowia

Jak pokazują dane, w roku ubiegłym 15 proc. wszystkich cyberataków, do jakich doszło na świecie dotyczyło szpitali. – Przyczyną takiego stanu rzeczy jest przede wszystkim wartość sensytywnych danych przetwarzanych przez placówki ochrony zdrowia – mówi Patryk Kuchta, kierownik Działu Ochrony Danych i Cyberbezpieczeństwa Korporacyjnego w Medicover w Polsce.
2025-03-28 11:49

Childhood Cancer International popiera utworzenie Rejestru Onkologii i Hematologii Dziecięcej

Childhood Cancer International – Europe w liście wystosowanym do ministry zdrowia Izabeli Leszczyny wyraziło poparcie dla inicjatywy utworzenia Rejestru Onkologii i Hematologii Dziecięcej. Zdaniem organizacji to fundamentalny krok w kierunku wzmocnienia opieki nad dziećmi chorymi na nowotwory w Polsce. O powołanie i wdrożenie narzędzia zabiega Polskie Towarzystwo Onkologii i Hematologii Dziecięcej, wspierane przez Konsultanta krajowego w tej dziedzinie medycyny.

2025-03-27 11:49

Szkoły przyszpitalne w Polsce – zawieszone w próżni pomiędzy systemem edukacji a systemem ochrony zdrowia

Fundacja Szkoła z Klasą prezentuje pierwszy w Polsce raport poświęcony szkołom przyszpitalnym. Raport „Szkoły Przyszpitalne w Polsce”, który powstał w ramach projektu „Krople uważności”, rzuca światło na funkcjonowanie tej istotnej, choć często pomijanej instytucji działającej na styku systemów edukacji i ochrony zdrowia. Szkoły przyszpitalne pełnią ważną rolę we wspieraniu dzieci i młodzieży podczas procesu zdrowienia, pomagają im w kontynuacji nauki w okresie hospitalizacji a także umożliwiają płynny powrót do tradycyjnego toku nauczania po zakończeniu leczenia. Twórcy raportu, podkreślają, że aby te funkcje były pełnione z powodzeniem, należy zapewnić instytucji szkoły przyszpitalnej odpowiednie miejsce na styku systemów edukacji i ochrony zdrowia.
2025-03-26 18:40

Projekt rozporządzenia w sprawie programu Moje Zdrowie trafił do konsultacji

Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia, który wprowadza program badań profilaktycznych „Moje zdrowie – bilans zdrowia osoby dorosłej” został przekazany do konsultacji publicznych.
2025-03-21 17:21

Pacjenci ze szpiczakiem plazmocytowym zyskali dostęp do najnowocześniejszych terapii

W Polsce leczenie chorych na szpiczaka plazmocytowego odpowiada najlepszym standardom międzynarodowym, a dzięki wprowadzeniu od kwietnia br. na listę refundacyjną nowych leków immunologicznych mogą być teraz leczeni pacjenci z kolejną wznową choroby. Sama choroba ze śmiertelnej może zmienić się w przewlekłą - wskazali eksperci podczas dyskusji o hematoonkologii, która odbyła się w trakcie X Kongresu Wyzwań Zdrowotnych.
2025-03-21 13:30

Komunikat GIS o bieżących zagrożeniach epidemicznych

 W Polsce pojawił się pierwszy od wielu lat przypadek ciężkiego zachorowania na błonicę u nieszczepionego dziecka – poinformował Paweł Grzesiowski podczas briefingu prasowego w Głównym Inspektoracie Sanitarnym. – Potwierdzone zachorowanie wystąpiło u 6-letniego niezaszczepionego dziecka, podczas pobytu w jednym z krajów afrykańskich. Dziecko powróciło do Polski drogą lotniczą 9.03.2025  z pierwszymi objawami choroby. Z powodu trudności w oddychaniu trafiło do szpitala, wymagało leczenia respiratorem w oddziale intensywnej terapii. Podano antytoksynę błoniczą, antybiotykoterapię, lecz mimo to aktualnie jego stan lekarze określają jako ciężki, ale stabilny.
2025-03-21 11:29

Dane ZUS. Polacy coraz częściej sięgają po zaświadczenia z powodu zaburzeń psychicznych

W ubiegłym roku liczba dni absencji chorobowej z tytułu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania wzrosła o 16,2% w porównaniu z 2023 rokiem. I wyniosła 30,3 mln, z czego 5,9 mln przypadło na epizod depresyjny, a 2,7 mln – na zaburzenie depresyjne nawracające. W związku z tymi problemami zdrowotnymi wystawiono 1,6 mln zaświadczeń lekarskich, czyli o 14,1% więcej niż rok wcześniej. Eksperci oceniają wpływ tego zjawiska na sytuację na rynku pracy. I zwracają uwagę na wyzwania stojące przed pracodawcami.
2025-03-18 09:30

Polska prezydencja w UE zabiega o przyjęcie Europejskiej Karty Praw Pacjenta

Europejska Karta Praw Pacjenta jako dokument społeczny wypracowany przez organizacje pacjentów jest znany od ponad dwóch dekad. Polska w czasie prezydencji w Radzie Unii Europejskiej zainicjowała konsultacje w sprawie zmiany tego dokumentu w obowiązujący w całej Wspólnocie akt prawny - wskazał Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta, który wspólnie z Ministerstwem Zdrowia prowadzi prace w tej sprawie. Konsultacje europejskie odbywają się na X Kongresie Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach.
2025-03-17 11:52

Nowe możliwości leczenia okołooperacyjnego poprawiają wskaźniki przeżycia chorych na raka płuca

Ze względu na złożoność diagnostyki i metod terapii, leczenie raka płuca wymaga wielodyscyplinarnej współpracy wielu specjalistów. Współpraca taka zakłada wymianę opinii w celu zaproponowania pacjentowi optymalnej ścieżki leczenia. Z uwagi na złożoność danych genomicznych niezbędne jest współpraca torakochirugów z onkologami klinicznymi, patologami i biologami molekularnymi. Obecnie, kwalifikacja chorych w stopniu zaawansowania II lub III powinna się odbywać z uwzględnieniem możliwości leczenia okołooperacyjnego w zespołach wielodyscyplinarnych na etapie diagnostyki wstępnej tzn. przed rozpoczęciem leczenia przyczynowego.
2025-03-17 10:33

Gdzie bije serce systemu? Eksperci i decydenci debatowali o przyszłości opieki kardiologicznej

Choroby układu krążenia pozostają jednym z kluczowych wyzwań zdrowotnych w Polsce i całej Unii Europejskiej, wpływając zarówno na jakość życia pacjentów, jak i kondycję gospodarczą państw. Temat ten znalazł się w centrum dyskusji podczas konferencji Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego pt. „Gdzie bije serce systemu – kardiologia wyzwaniem czy szansą?”. Wydarzenie zgromadziło ekspertów, decydentów oraz przedstawicieli sektora medycznego, którzy debatowali nad przyszłością opieki kardiologicznej oraz możliwościami poprawy efektywności systemu.
2025-03-14 14:25

Stabilność finansowa – fundament ochrony zdrowia?

Stabilne finanse to klucz do wysokiej jakości świadczeń zdrowotnych. Działamy w rzeczywistości ograniczonego budżetu. Powinniśmy wszyscy przyjrzeć się rzeczywistości, w której obecnie się znajdujemy, i najbliższej przyszłości – podkreśla Adam Szlachta, prezes Zarządu i dyrektor finansowy Grupy American Heart of Poland oraz Grupy Scanmed. Wśród kluczowych wyzwań systemu ochrony zdrowia znajdują się infrastruktura, kadry oraz cyberbezpieczeństwo, a ich rozwój wymaga odpowiedzialnego zarządzania finansami.
2025-03-14 12:37