Rybocyklib został dopuszczony przez Komisję Europejską do stosowania w szerokiej populacji pacjentów z wczesnym rakiem piersi HR+/HER2- o wysokim ryzyku nawrotu

Opublikowane 11 grudnia 2024
Rybocyklib został dopuszczony przez Komisję Europejską do stosowania w szerokiej populacji pacjentów z wczesnym rakiem piersi HR+/HER2- o wysokim ryzyku nawrotu
Firma Novartis ogłosiła, że Komisja Europejska (KE) dopuściła rybocyklib w skojarzeniu z inhibitorem aromatazy do stosowania w leczeniu adiuwantowym pacjentów z rozpoznaniem wczesnego raka piersi z obecnością receptorów hormonalnych (HR+) i bez nadmiernej ekspresji ludzkiego naskórkowego czynnika wzrostu typu 2 (HER2-), obarczonych wysokim ryzykiem nawrotu1,7.
  • Decyzja o rejestracji opiera się na danych z badania fazy III NATALEE, w którym wykazano, że stosowanie rybocyklibu w skojarzeniu z adiuwantową hormonoterapią pozwala uzyskać klinicznie istotne korzyści w zakresie przeżycia wolnego od choroby inwazyjnej (iDFS) u pacjentów we wczesnym, II lub III stopniu zaawansowania HR+/HER2- raka piersi we wszystkich podgrupach,1,2.
  • Dzięki rejestracji tak szerokiego wskazania niemal dwa razy więcej pacjentów z wczesnym rakiem piersi w Europie, w tym pacjentów bez przerzutów do węzłów chłonnych, może kwalifikować się do leczenia rybocyklibem, które zmniejsza ryzyko nawrotu3.
  • Mimo stosowania hormonoterapii u ponad jednej trzeciej pacjentów we wczesnym, II i III stopniu zaawansowania raka piersi dochodzi do nawrotu, często w postaci nieuleczalnej zaawansowanej choroby4,5.
  • Przedstawiona niedawno analiza czteroletnich danych z nadal trwającego badania NATALEE wskazuje na rosnącą korzyść w zakresie iDFS po ukończeniu trzyletniego okresu leczenia6.
 
Firma Novartis ogłosiła, że Komisja Europejska (KE) dopuściła rybocyklib w skojarzeniu z inhibitorem aromatazy do stosowania w leczeniu adiuwantowym pacjentów z rozpoznaniem wczesnego raka piersi z obecnością receptorów hormonalnych (HR+) i bez nadmiernej ekspresji ludzkiego naskórkowego czynnika wzrostu typu 2 (HER2-), obarczonych wysokim ryzykiem nawrotu1,7.
 
Decyzja o rejestracji opiera się na wynikach kluczowego badania fazy III NATALEE, prowadzonego w szerokiej populacji pacjentów we wczesnym, II i III stopniu zaawansowania HR+/HER2- raka piersi, w tym pacjentów bez zajęcia węzłów chłonnych2. W badaniu odnotowano statystycznie i klinicznie istotne obniżenie ryzyka nawrotu o 25,1% (HR = 0,749; 95% CI: 0,628–0,892; p = 0,0006) po zastosowaniu rybocyklibu w skojarzeniu z hormonoterapią w leczeniu adiuwantowym w porównaniu z samą hormonoterapią2. Korzyści w zakresie przeżycia wolnego od choroby inwazyjnej (iDFS) obserwowano we wszystkich podgrupach pacjentów2.
 
„Rejestracja rybocyklibu w leczeniu uzupełniającym luminalnego HER2-ujemnego raka piersi to ważna zmiana dla pacjentów z tym podtypem raka piersi, ponieważ dodanie tego leku do standardowej hormonoterapii zmniejsza ryzyko nawrotu choroby, które u tych pacjentek może wystąpić nawet po 10 lub więcej latach od rozpoznania. Co istotne, rybocyklib zwiększa szansę na uniknięcie nawrotu w szerokiej populacji pacjentów, również u tych którzy nie mają przerzutów w węzłach chłonnych, ale mają inne czynniki ryzyka” – mówi dr n. med. Roman Dubiański, onkolog kliniczny z Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii w Szczecinie.
 
Rak piersi jest najczęściej rozpoznawanym nowotworem złośliwym w Europie8, w około 70% przypadków wykrywanym we wczesnych stadiach9. Mimo dotychczasowych opcji terapeutycznych pacjenci we wczesnym, tj. II i III stopniu zaawansowania, HR+/HER2- raka piersi są nadal obarczeni ryzykiem nawrotu nawet w odległej przyszłości, a choroba często ma wtedy postać nieuleczalnego zaawansowanego raka4,5.
 
„Obawa o nawrót raka piersi towarzyszy pacjentom do końca życia. A przecież zasługują na dostęp do opcji terapeutycznych, które pomagają ograniczyć do minimum ryzyko nawrotu i pozwalają żyć bez lęku” – powiedziała lek. med. Iris Zemzoum, prezes firmy Novartis w Europie. „Jesteśmy dumni z uzyskania decyzji o rejestracji, dzięki której będziemy mogli odpowiedzieć na najważniejszą niezaspokojoną potrzebę i poprawić wyniki leczenia w szerszej populacji pacjentów w Europie”.
 
Ta wiadomość następuje krótko po decyzji amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA) o dopuszczeniu do stosowania rybocyklibu u pacjentów z wczesnym rakiem piersi oraz po wydaniu przez Krajową Sieć Referencyjnych Ośrodków Onkologicznych (NCCN) wytycznych (NCCN Guidelines®), w których zaleca się stosowanie rybocyklibu jako preferowanego leku kategorii 1 w leczeniu adiuwantowym raka piersi10,11. Rybocyklib uzyskał też najwyższą ocenę (A) w skali wielkości korzyści klinicznych Europejskiego Towarzystwa Onkologii Medycznej ESMO (ESMO-Magnitude of Clinical Benefit Scale) dla wczesnego raka piersi.
 
Na całym świecie analizowane są wnioski o rejestrację rybocyklibu przez odpowiednie agencje. W związku z niedawnym ogłoszeniem danych na kongresie ESMO 20246 firma Novartis będzie nadal prowadzić obserwację uczestników badania NATALEE pod kątem wyników długookresowych, w tym przeżycia całkowitego.
 
Badanie NATALEE
NATALEE to międzynarodowe, wieloośrodkowe, randomizowane badanie fazy III prowadzone metodą otwartej próby, mające na celu ocenę skuteczności i bezpieczeństwa stosowania rybocyklibu w skojarzeniu z hormonoterapią w eksperymentalnym leczeniu adiuwantowym w porównaniu z samą hormonoterapią u pacjentów we wczesnym, w II i III stopniu zaawansowania HR+/HER2- raka piersi, we współpracy z TRIO2,13. W ramach adiuwantowej hormonoterapii w obu grupach terapeutycznych stosowano niesteroidowy inhibitor aromatazy (NSAI; anastrozol lub letrozol) oraz goserelinę, w stosownych przypadkach2,13. Pierwszorzędowym punktem końcowym badania NATALEE jest przeżycie wolne od choroby inwazyjnej (ang. invasive disease-free survival, iDFS), definiowane według kryteriów standardowych definicji punktów końcowych oceny skuteczności (ang. Standardized Definitions for Efficacy End Points, STEEP)2,13. W ramach badania randomizacją objęto łącznie 5101 dorosłych pacjentów z rozpoznaniem wczesnego HR+/HER2- raka piersi w 20 krajach2,13.
 
Rybocyklib
Rybocyklib to selektywny inhibitor kinazy zależnej od cykliny, należący do grupy leków spowalniających progresję raka poprzez hamowanie dwóch białek określanych mianem zależnych od cyklin kinaz 4 i 6 (CDK4/6). Gdy białka te są nadmiernie aktywne, mogą umożliwiać komórkom nowotworowym zbyt szybki wzrost i podział. Bardziej precyzyjne leczenie ukierunkowane na CDK4/6 może odgrywać istotną rolę poprzez hamowanie dalszej niekontrolowanej replikacji komórek nowotworowych.
 
Rybocyklib został dopuszczony do stosowania w leczeniu raka piersi przez organy regulacyjne w ponad 100 krajach na całym świecie, w tym przez amerykańską Agencję Żywności i Leków (FDA) i Komisję Europejską8,14. W USA rybocyklib jest wskazany do stosowania w skojarzeniu z inhibitorem aromatazy w leczeniu adiuwantowym dorosłych pacjentów we wczesnym, II i III stopniu zaawansowania HR+/HER2- raka piersi, obarczonych wysokim ryzykiem nawrotu, a także w leczeniu dorosłych pacjentów z zaawansowanym lub przerzutowym HR+/HER2- rakiem piersi w ramach pierwszej hormonoterapii. Rybocyklib został też dopuszczony do stosowania w leczeniu skojarzonym z fulwestrantem u pacjentów z przerzutami w ramach pierwszej hormonoterapii lub po wystąpieniu progresji choroby w trakcie hormonoterapii u kobiet po menopauzie i u mężczyzn14. W UE rybocyklib został dopuszczony do stosowania w skojarzeniu z inhibitorem aromatazy w leczeniu adiuwantowym pacjentów z wczesnym HR+/HER2- rakiem piersi - obarczonych wysokim ryzykiem nawrotu. U kobiet w okresie przed- i okołomenopauzalnym, a także u mężczyzn inhibitor aromatazy należy stosować w skojarzeniu z agonistą hormonu uwalniającego hormon luteinizujący (LHRH). Rybocyklib został dopuszczony do stosowania w leczeniu kobiet z zaawansowanym lub przerzutowym HR+/HER2- w skojarzeniu z inhibitorem aromatazy lub fulwestrantem w ramach pierwszej hormonoterapii lub po wystąpieniu progresji choroby. U kobiet w okresie przed- i okołomenopauzalnym hormonoterapię należy stosować w skojarzeniu z LHRH8.
 
W przypadku wczesnego raka piersi jest to jedyny inhibitor CDK4/6 zalecany w leczeniu zarówno u pacjentów z obecnością komórek nowotworowych we wszystkich węzłach, jak i u pacjentów bez zajęcia węzłów, u których stwierdzono cechy wysokiego ryzyka, takie jak guz wielkości >5 cm lub guzy wielkości 2–5 cm albo 2. stopnia z wysokim ryzykiem genomowym/Ki-67 ≥ 20% bądź 3. stopnia8,14. Rybocyklib w skojarzeniu z inhibitorem aromatazy, uzyskał najwyższą ocenę (A) w skali wielkości korzyści klinicznych Europejskiego Towarzystwa Onkologii Medycznej ESMO (ESMO-MCBS) dla leczenia adiuwantowego dorosłych pacjentów we wczesnym, II lub III stopniu zaawansowania HR+/HER2- raka piersi, obarczonych wysokim ryzykiem nawrotu12.
 
W przypadku przerzutowego raka piersi wykazano, że stosowanie rybocyklibu pozwala uzyskiwać statystycznie istotne korzyści w zakresie przeżycia całkowitego we wszystkich trzech badaniach fazy III15-25. W wytycznych NCCN® dotyczących raka piersi zaleca się stosowanie rybocyklibu jako jedynego preferowanego inhibitora CDK4/6 kategorii 1 w leczeniu pierwszego rzutu u pacjentów z HR+/HER2- rakiem piersi w skojarzeniu z inhibitorem aromatazy, co oznacza, że rybocyklib jest preferowanym lekiem pierwszego wyboru w leczeniu pierwszego rzutu lekarzy stosujących go u pacjentów z przerzutowym HR+/HER2- rakiem piersi26. Rybocyklib uzyskał najwyższą ocenę w skali wielkości korzyści klinicznych Europejskiego Towarzystwa Onkologii Medycznej ESMO (ESMO-MCBS) spośród wszystkich inhibitorów CDK4/6 – pięć punktów na pięć dla leczenia pierwszego rzutu u kobiet w okresie przedmenopauzalnym z zaawansowanym HR+/HER2- rakiem piersi27. Co więcej, rybocyklib w skojarzeniu z letrozolem lub fulwestrantem jako jedyny spośród inhibitorów CDK4/6 uzyskał cztery punkty na pięć dla leczenia pierwszego rzutu u kobiet w okresie pomenopauzalnym z zaawansowanym HR+/HER2- rakiem piersi28.
 
 
 
 
Firma Novartis
Novartis to innowacyjna firma farmaceutyczna. Każdego dnia pracujemy nad nowatorskimi lekami, które poprawiają i wydłużają życie ludzkie. Nasze leki docierają do ponad 250 milionów ludzi na całym świecie. Od ponad 30 lat firma Novartis wytycza kierunki i osiąga postępy w nauce na rzecz chorych na raka piersi. Novartis jest liderem w odkrywaniu nowych leków i terapii skojarzonych stosowanych w leczeniu HR+/HER2- raka piersi, który jest najczęstszą postacią tego nowotworu.
 
 
Referencje
  1. European Commission (EC) Approval. Available from: https://ec.europa.eu/transparency/documents-register/detail?ref=C(2024)8540&lang=en Accessed November 27, 2024.
  2. Slamon D, Lipatov O, Nowecki Z, et al. Ribociclib plus Endocrine Therapy in Early Breast Cancer. N Engl J Med. 2024;390(12):1080–1091.
  3. Data on file.
  4. Pan H, Gray R, Braybrooke J, et al. 20-Year Risks of Breast-Cancer Recurrence after Stopping Endocrine Therapy at 5 Years. N Engl J Med. 2017;377(19):1836–
  5. Gomis RR, Gawrzak S. Tumor cell dormancy. Mol Oncol. 2017;11(1):62–78.
  6. Fasching PA. Adjuvant Ribociclib (RIB) Plus Nonsteroidal Aromatase Inhibitor (NSAI) in Patients (Pts) With HR+/HER2− Early Breast Cancer (EBC): 4-Year Outcomes From the NATALEE Trial. LBA13. Proffered Paper presented at the European Society for Medical Oncology Congress (ESMO); September 16, 2024; Barcelona, Spain.
  7. EMA. Summary of product characteristics (SmPC). Novartis Europharm Limited; 2024. Updated November 2024. Available from: https://www.ema.europa.eu/en/documents/product-information/kisqali-epar-product-information_en.pdf Accessed November, 2024
  8. The Global Cancer Observatory. Cancer Today: GLOBOCAN 2022 Europe. Available from: https://gco.iarc.who.int/media/globocan/factsheets/populations/908-europe-fact-sheet.pdf Accessed November, 2024.
  9. Kadys A, Gremke N, Schnetter L, Kostev K, Kalder M. Intercontinental comparison of women with breast cancer treated by oncologists in Europe, Asia, and Latin America: a retrospective study of 99,571 patients. J Cancer Res Clin Oncol. 2023;149(10):7319–
  10. Press release. FDA approves Novartis Kisqali® to reduce risk of recurrence in people with HR+/HER2- early breast cancer. Available from: https://www.novartis.com/news/media-releases/fda-approves-novartis-kisqali-reduce-risk-recurrence-people-hrher2-early-breast-cancer Accessed November, 2024.
  11. Press release. Novartis ribociclib (Kisqali®) recognized as Category 1 preferred breast cancer adjuvant treatment by NCCN Clinical Practice Guidelines in Oncology (NCCN Guidelines®). Available from: https://www.novartis.com/news/media-releases/novartis-ribociclib-kisqali-recognized-category-1-preferred-breast-cancer-adjuvant-treatment-nccn-clinical-practice-guidelines-oncology-nccn-guidelines Accessed November, 2024.
  12. European Society of Medical Oncology (ESMO). ESMO MCBS scorecards; NATALEE. Available from: https://www.esmo.org/guidelines/esmo-mcbs/esmo-mcbs-for-solid-tumours/esmo-mcbs-scorecards/scorecard-468-1 Accessed November, 2024.
  13. gov. NCT03701334. A Trial to Evaluate Efficacy and Safety of Ribociclib With Endocrine Therapy as Adjuvant Treatment in Patients With HR+/ HER2- Early Breast Cancer (NATALEE). Updated October 10, 2024. Available from: https://clinicaltrials.gov/study/NCT03701334 Accessed November, 2024.
  14. US FDA. Prescribing Information. Novartis Pharmaceuticals Corporation; 2024. Updated September 2024. Available from: https://www.novartis.com/us-en/sites/novartis_us/files/kisqali.pdf Accessed November, 2024.
  15. Yardley DA, et al. Pooled exploratory analysis of survival in patients (pts) with HR+/HER2- advanced breast cancer (ABC) and visceral metastases (mets) treated with ribociclib (RIB) + endocrine therapy (ET) in the MONALEESA (ML) trials. Poster presented at the European Society of Medical Oncology Congress (ESMO); September 9-13, 2022; Paris, France.
  16. Neven P, et al. Updated overall survival (OS) results from the first-line (1L) population in the Phase III MONALEESA-3 trial of postmenopausal patients with HR+/HER2- advanced breast cancer (ABC) treated with ribociclib (RIB) + fulvestrant (FUL). Mini oral presented at the European Society for Medical Oncology Breast Cancer Congress; May 4, 2022; Paris, France.
  17. Hortobagyi GN, Stemmer SM, Burris HA, et al. Overall Survival with Ribociclib plus Letrozole in Advanced Breast Cancer. N Engl J Med. 2022;386(10):942–950.
  18. Hortobagyi GN, et al. Overall survival (OS) results from the phase III MONALEESA (ML)-2 trial of postmenopausal patients with hormone receptor positive/human epidermal growth factor receptor 2 negative (HR+/HER2−) advanced breast cancer (ABC) treated with endocrine therapy (ET) ± ribociclib. LBA 17. Proffered paper presented at the European Society of Medical Oncology Congress (ESMO); September 16-21, 2021; Lugano, Switzerland.
  19. Im SA, Lu YS, Bardia A, et al. Overall survival with ribociclib plus endocrine therapy in breast cancer. N Engl J Med. 2019;381(4):307–
  20. Slamon DJ, Neven P, Chia S, et al. Overall Survival with Ribociclib plus Fulvestrant in Advanced Breast Cancer. N Engl J Med. 2020;382(6):514–
  21. Slamon D, et al. Overall survival (OS) results of the Phase III MONALEESA-3 trial of postmenopausal patients (pts) with hormone receptor-positive (HR+), human epidermal growth factor 2-negative (HER2-) advanced breast cancer (ABC) treated with fulvestrant (FUL) ± ribociclib (RIB). LBA7_PR. Presented at the European Society of Medical Oncology Congress (ESMO); September 29, 2019; Barcelona, Spain.
  22. Slamon D, et al. Updated overall survival (OS) results from the Phase III MONALEESA-3 trial of postmenopausal patients (pts) with HR+/HER2− advanced breast cancer (ABC) treated with fulvestrant (FUL) ± ribociclib (RIB). Presented at the American Society of Clinical Oncology Annual Meeting (ASCO); June 5, 2021; Chicago, USA.
  23. Tripathy D, et al. Updated overall survival (OS) results from the phase III MONALEESA-7 trial of pre- or perimenopausal patients with HR+/HER2− advanced breast cancer (ABC) treated with endocrine therapy (ET) ± ribociclib. Presented at the San Antonio Breast Cancer Symposium (SABCS); December 9, 2020; Texas, USA.
  24. Yardley DA, et al. Overall survival (OS) in patients (pts) with advanced breast cancer (ABC) with visceral metastases (mets), including those with liver mets, treated with ribociclib (RIB) plus endocrine therapy (ET) in the MONALEESA (ML) -3 and -7 trials. Presented at the American Society of Clinical Oncology Annual Meeting (ASCO); May 29-31, 2020; Chicago, USA.
  25. O’Shaughnessy J, et al. Overall survival subgroup analysis by metastatic site from the Phase III MONALEESA-2 study of first-line ribociclib + letrozole in postmenopausal patients with HR+/HER2− advanced breast cancer. Presented at the San Antonio Breast Cancer Symposium (SABCS); December 7-10, 2021; Texas, USA.
  26. NCCN Guidelines. NCCN Clinical Practice Guidelines in Oncology (NCCN Guidelines®) – Breast Cancer Version 4.2024. Updated July 3, 2024. Available from: https://www.nccn.org/professionals/physician_gls/pdf/breast.pdf Accessed November, 2024.
  27. European Society for Medical Oncology. Magnitude of Clinical Benefit Scale Scorecard. Updated August 14, 2023. Available from: https://www.esmo.org/guidelines/esmo-mcbs/esmo-mcbs-scorecards/scorecard-158-1 Accessed November, 2024.
  28. European Society for Medical Oncology. Magnitude of Clinical Benefit Scale Scorecard. Updated April 25, 2024. Available from: https://www.esmo.org/guidelines/esmo-mcbs/esmo-mcbs-scorecards/scorecard-9-1 Accessed November, 2024.
 
źródło: Novartis