Rusza program zachowania płodności u pacjentek leczonych onkologicznie na Dolnym Śląsku

Opublikowane 05 września 2023
Rusza program zachowania płodności u pacjentek leczonych onkologicznie na Dolnym Śląsku
- Celem Programu jest wsparcie pacjentek, które leczą się onkologicznie, by pomimo choroby nowotworowej nie utraciły w przyszłości szansy na urodzenie własnego potomstwa. Projekt jest finansowany przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego i jest bezpłatny dla pacjentek – mówi Marcin Krzyżanowski Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.
Szpital im. A. Falkiewicza we Wrocławiu w drodze konkursu został wybrany na realizatora „Programu polityki zdrowotnej w zakresie zachowania płodności u pacjentów leczonych onkologicznie na terenie Województwa Dolnośląskiego na lata 2023 – 2025”. Na realizację Programu Samorząd Województwa Dolnośląskiego przeznaczy 2 181 800 zł.
 
Projekt skierowany jest do mieszkanek Województwa Dolnośląskiego w wieku prokreacyjnym (18-40 lat) ze zdiagnozowaną chorobą nowotworową. Program ma również na celu propagowanie wiedzy z zakresu Oncofertility skierowanej zarówno do pacjentek, jak i do kadry medycznej  poprzez dostęp do specjalistycznej wiedzy oraz wsparcia specjalistów. Nowa rozwijająca się dziedzina medycyny Oncofertility  umożliwia zachowanie płodności u pacjentek onkologicznych i hematologicznych między innymi poprzez mrożenie tkanki jajnika.

Obecnie choroby nowotworowe są coraz częściej uleczalne, dlatego podniesienie tematu zabezpieczenia płodności przed rozpoczęciem terapii onkologicznej jest tak istotne. Dodatkowo ważną informacją jest fakt, że Program nie opóźnia leczenia onkologicznego pacjentki.

- Pacjentki przed rozpoczęciem leczenia chemioterapią, radioterapią lub innymi metodami będą mogły zabezpieczyć swoją płodność po to, by po wyleczeniu choroby miały możliwość posiadania własnego potomstwa. Jest to istotne, gdyż skutkiem ubocznym tych terapii jest często nieodwracalna utrata płodnościmówi dr n. med. Jarosław Pająk ginekolog-onkolog.

Metoda, która będzie stosowana w Szpitalu im. A. Falkiewicza polega na krioprezerwacji tkanki jajnika i jest rekomendowana przez Polskie Towarzystwo Ginekologii Onkologicznej. Została dopracowana i zaakceptowana przez specjalistów w ostatnich dwudziestu latach, a jej walorem pozostaje, przy jej wysokim powodzeniu, możliwość wielokrotnej ciąży.

- Metoda polega na pobraniu fragmentu tkanki jajnika metodą laparoskopową, następnie zamrożeniu i przechowywaniu w odpowiednich warunkach w banku komórek, a następnie kiedy pacjentka będzie wyleczona i podejmie decyzję o posiadaniu potomstwa, zostanie wykonany autoprzeszczep tkanki, również metodą laparoskopową – mówi dr n. med. Izabela Szczuka specjalista ds. przetwarzania tkanek i komórek DCOPiH. Mrożenie i przechowywanie tkanki będzie odbywało się w Banku Komórek w Dolnośląskim Centrum Onkologii Pulmonologii i Hematologii we w Wrocławiu.

Skuteczność metody ocenia się jako 50%  - powrót funkcji prokreacyjnej i uzyskanie co najmniej 1 ciąży, a ciąży zakończonej porodem na 42%. Oprócz powrotu cyklu kobiety, przeszczepiona tkanka jajnika podejmuje funkcje hormonalne, które są równie istotne dla zdrowia – jest to działanie kardioprotekcyjne, zmniejszające ryzyko osteoporozy oraz demencji starczej. Przeszczepiona tkanka jajnika może produkować komórki jajowe przez okres 2-3 lat po transplantacji, a nawet dłużej w przypadku młodszych pacjentek. W tym czasie pacjentka może zajść w ciążę w sposób naturalny nawet wielokrotnie.

Pacjentka, która zgłosi się do Programu zostanie skierowana na konsultacje ze specjalistami: ginekologiem położnikiem, ginekologiem onkologiem, onkologiem, hematologiem, radiologiem oraz psychologiem.  Następnie, po wykonaniu odpowiednich badań, zostanie podjęta decyzja na konsylium lekarskim o zakwalifikowaniu do zabiegu krioprezerwacji tkanki jajnika. Decyzja będzie podejmowana indywidulanie w przypadku każdej pacjentki.

Program będzie trwał od 01.09.2023 do 31.12.2025 r. i przewidujemy, że z konsultacji ze specjalistami skorzysta około 100 pacjentek rocznie, a zabieg krioprezerwacji tkanki jajnika zostanie wykonany u 25 pacjentek w skali roku. W trakcie trwania Programu przewidujemy 300 konsultacji pacjentek onkologicznych ze specjalistami w Szpitalu im. A. Falkiewicza oraz 75 zabiegów, które odbędą się w tym samym ośrodku.

Zainteresowane pacjentki bądź lekarze mogą uzyskać więcej informacji dzwoniąc pod numer telefonu  71 37 74 137 lub 71 37 74 138  bądź wysyłając maila na adres: zachowaj.plodnosc@falkiewicza.pl

W najbliższym czasie zostanie uruchomiona dedykowana strona internetowa o Programie, gdzie będą pojawiały się treści edukacyjne skierowane zarówno do lekarzy jak i pacjentek w postaci artykułów oraz wykładów lekarzy. Przewidujemy, iż pierwsze pacjentki zostaną zaproszone na konsultacje na początku jesieni.
 
źródło: Dolnośląski Urząd Marszałkowski