Zarządzanie w zdrowiu w obliczu zmian klimatu i prawa

Opublikowane 24 stycznia 2024
Zarządzanie w zdrowiu w obliczu zmian klimatu i prawa
Zielone rozwiązania wdrażane w szpitalach, wyroby medyczne w kontekście aktualnych aktów legislacyjnych czy kompleksowe wyposażenie w aparaturę medyczną – takie m.in. tematy poruszą eksperci kluczowych organizacji w ochronie zdrowia podczas targów SALMED. Dawka specjalistycznej wiedzy towarzysząca bogatej ekspozycji innowacyjnego sprzętu i wyposażenia dla placówek medycznych to od lat wizytówka tego wydarzenia. Część wystawców już dzisiaj zapowiada premiery produktów rewolucjonizujących współczesną medycynę.
Zróżnicowany program targów skierowany głównie do menedżerów szpitali i przychodni, właścicieli gabinetów, lekarzy, fizjoterapeutów, ratowników medycznych oraz wszystkich zainteresowanych osób zawodowo związanych z ochroną zdrowia, będzie istotnym elementem targów SALMED. Sceny konferencyjne usytuowane w przestrzeni ekspozycyjnej czołowych firm medycznych pozwolą łączyć naukę i ekspercką wiedzę z aktualnymi trendami tej branży. Najbliższa edycja targów SALMED odbędzie się 19-21 marca 2024 r. na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Zielone szpitale
Rok 2023 to najbardziej gorący rok w historii pomiarów – alarmują naukowcy zaangażowani w program obserwacji Ziemi Copernicus. Tymczasem, gdyby ochrona zdrowia była państwem to byłaby piątym emitentem gazów cieplarnianych na świecie. O tych zagadnieniach a także o konkretnych zielonych rozwiązaniach w placówkach ochrony zdrowia, będą rozmawiać eksperci na konferencji Green Healthcare and Business podczas targów Salmed. Organizatorem spotkania jest Poznański Ośrodek Specjalistycznych Usług Medycznych (POSUM).

Skutki zmian klimatu grożą podważeniem dokonań w dziedzinie zdrowia publicznego osiągniętych w ciągu ostatnich 50 lat i przyczyniają się do chorób układu oddechowego, chorób serca, udarów, niektórych nowotworów, a także odpowiadają za bezpośrednie urazy spowodowane złą jakością powietrza, odpadami, zanieczyszczoną wodą pitną i zdarzeniami wynikającymi ze zmiany klimatu, takimi jak pożary, powodzie czy inne ekstremalne zjawiska pogodowe.

Czas wpisać zielone priorytety do zarządzania opieką zdrowotną oraz premiować ośrodki zdrowia, które zmniejszają swój ślad węglowy i o tym będziemy rozmawiać w Poznaniu podczas konferencji Green Healthcare and Business in Poznań w trakcie targów medycznych SALMED. Organizatorem wydarzenia jest Poznański Ośrodek Specjalistycznych Usług Medycznych, który konsekwentnie wdraża zielone rozwiązania w placówce - zapowiada Konrad Zaradny, Dyrektor POSUM.

Sektor ochrony zdrowia musi przede wszystkim złagodzić swój negatywny wpływ na klimat i ograniczyć ślad węglowy, najlepiej stając się neutralny klimatycznie. Światowa organizacja Health Care Without Harm do której należy POSUM działa na rzecz przekształcenia opieki zdrowotnej na całym świecie, tak aby zmniejszyła ona swój wpływ na środowisko, będąc kotwicą społeczności na rzecz zrównoważonego rozwoju i liderem globalnego ruchu na rzecz zdrowia środowiskowego.

- Do udziału w Konferencji zaprosiliśmy polskich i zagranicznych ekspertów, a także przedstawicieli szpitali przyjaznych klimatowi z różnych krajów Europy, którzy wdrażają zielone rozwiązania w sektorze odpadów medycznych, farmaceutyków, pasywnego budownictwa szpitalnego, odnawialnej energii, zdrowej żywności, czy zrównoważonych zamówień i zakupów, a także ograniczają używanie plastiku i produktów jednorazowych. Będziemy mówić m.in. o tym, jak wykorzystanie algorytmów sztucznej inteligencji i robotyki może przyczynić się do zrównoważenia ochrony zdrowia i pokażemy wiele unikatowych rozwiązań - zaprasza Konrad Zaradny.

POLMED rozwieje prawne wątpliwości
Wyroby medyczne są niewątpliwie jednym z filarów systemu ochrony zdrowia. Jak zatem wprowadzać regulacje prawne dla rynku technologii medycznych, uwzględniając jednocześnie jego złożoną charakterystykę i mając na względzie międzynarodowe standardy? Na to i wiele innych pytań odpowiadać będą eksperci w panelu dyskusyjnym organizowanym podczas targów SALMED przez Ogólnopolską Izbę Gospodarczą Wyrobów Medycznych POLMED. - Aktualna legislacja stawia wiele wyzwań producentom i dystrybutorom wyrobów medycznych, a także pracownikom systemu ochrony zdrowia. Podczas tegorocznych targów medycznych SALMED postaramy się rozwiać wiele wątpliwości tych podmiotów - mówi Arkadiusz Grądkowski, prezes POLMED.

Jak zapowiada szef Izby podczas debaty zostaną poruszone kwestie związane z Prawem Zamówień Publicznych i pozacenowymi kryteriami oceny ofert. Pod lupę ekspertów zostanie wzięte Rozporządzenie o reklamie wyrobów medycznych, która od początku funkcjonowania budzi wątpliwości a także kolejny kontrowersyjny akt prawny: Rozporządzenie w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie. - W ostatnich latach wykaz został zaktualizowany nie tylko w obrębie zwiększonego finansowania poszczególnych produktów, ale także nastąpiło rozszerzenie listy pozycji na wykazie, jak i zmiana kodów do nich przypisanych. W rezultacie pacjenci otrzymali większy dostęp do nowoczesnych wyrobów medycznych, niezbędnych do ich codziennego funkcjonowania. Nowe kody i sposób rozliczania wyrobów to z pewnością wyzwanie dla naszej branży - wiemy jak się z tym uporać- przekonuje prezes POLMED.

Kompleksowe wyposażenie placówek medycznych
W obliczu dynamicznie zachodzących zmian na rynku pożądane i poszukiwane są rozwiązania, które realnie prowadzą do uproszczenia, skrócenia czasu doboru i zakupu sprzętu medycznego oraz usług z tym związanych i przygotowania analizy rozpoczynającej procedurę zamówień publicznych. Temu poświęcony będzie panel przygotowany przez Polskie Centrum Edukacji i portal medipment.pl.

Zaproszeni specjaliści powiedzą o kompleksowym wyposażeniu placówek medycznych uwzględniając aspekt techniczny, operacyjny i prawny. W trakcie panelu zostaną także omówione zagadnienia wyznaczenia celu inwestycji, szacowania jej wartości, wyposażenia medycznego placówek, audytu koncepcji inwestycyjnych oraz możliwych rozwiązań. Nie zabraknie także aspektu prawnego określającego rolę i odpowiedzialność działu aparatury medycznej przy incydencie medycznym. Temat przybliży radca prawny, ekspert ds. odpowiedzialności cywilnej, karnej i dyscyplinarnej personelu szpitali i innych podmiotów medycznych.

Innowacyjne premiery na SALMED
Dla wystawców targi to dobre miejsce do zaprezentowania branży medycznej światu swoich nowych produktów, technologii i usług.

Część firm już zapowiada premiery innowacyjnych rozwiązań, które światło dzienne ujrzą dopiero 19-21 marca podczas Salmed w Poznaniu. Jedną z nich jest INMED, lider, który na swoim koncie ma wiele zrealizowanych projektów z zakresu instalacji systemów rurociągowych dla gazów medycznych, dostawy i instalacji wyposażenia dla szpitali i jednostek medycznych z całej Polski. Aby zostawić konkurencję w tyle INMED na razie nie chce zdradzić szczegółów swojego innowacyjnego rozwiązania. Przekonuje jednak, że to efekt wytężonej pracy a nowy produkt zdefiniuje na nowo przyszłość technologii medycznych. - Jesteśmy podekscytowani możliwością podzielenia się tym przełomowym rozwiązaniem. Produkt, będący swoistym "odinżynierowaniem" istniejących rozwiązań, obiecuje zrewolucjonizować dotychczasowe standardy w branży medycznej. Serdecznie zapraszamy na polską premierę, która odbędzie się 19 marca 2024 o godz. 14.00. Bądźmy gotowi na rewolucję w dziedzinie, która dotąd była nieznana! – zachęca do udziału w targach i premierowym pokazie Monika Meyer-Palus z INMED S.A.

To dopiero pierwsza zapowiedź premiery produktowej, którą zobaczymy na targach SALMED. W trakcie wydarzenia powstanie także strefa startupów mających w swojej ofercie wiele przełomowych dla branży medycznej rozwiązań.

Więcej informacji i kolejne aktualności na:
www.salmed.pl


źródło: Grupa MTP