Wyroby Medyczne
Wróć do RynekUrządzenia wszczepialne na pomoc sercu
Wszczepialne elektroniczne urządzenia kardiologiczne stymulują pracę mięśnia sercowego, chronią przed nagłym zgonem sercowym, pomagają synchronizować pracę komór. Najnowsze modele pomagają w diagnostyce i terapii arytmii, przedłużają życie i poprawiają jego jakość. O różnych rodzajach kardiologicznych układów wszczepialnych mówi prof. Maciej Sterliński, kierownik Pracowni Elektrofizjologii I Kliniki Zaburzeń Rytmu Serca Narodowego Instytutu Kardiologii w Warszawie, ekspert Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
Moderna wystąpiła o zezwolenie FDA i EMA na użycie szczepionki na koronawirusa
Moderna ogłasza Analizę Pierwotnej Skuteczności (Primary Efficacy Analysis) w 3 fazie badania COVE dla kandydata na szczepionkę przeciw COVID-19 oraz informuje o wystąpieniu do amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA) w celu uzyskania zezwolenia na użycie w sytuacji wyjątkowej (Emergency Use Authorization – EUA).
Radio-chirurgia w leczeniu raka prostaty
Badania potwierdzają, że nieinwazyjna radio-chirurgia z zastosowaniem CyberKnife zapewnia doskonałą kontrolę choroby przy niskich wskaźnikach toksyczności u mężczyzn z miejscowym, nawrotowym rakiem prostaty po wcześniejszym leczeniu radioterapią.
Moderna ogłasza wyniki pierwszej analizy okresowej III fazy badań nad szczepionką na Covid-19
„To jest kluczowy moment w opracowaniu naszego kandydata na szczepionkę przeciw COVID-19. Od poczatku stycznia, prowadziliśmy pogoń za wirusem mającą na celu ochronę jak największej liczby ludzi na całym świecie. Przez cały ten czas wiedzieliśmy, że liczy się każdy dzień. Niniejsza pozytywna analiza okresowa pochodząca z naszych badań Fazy 3 dała nam pierwsze kliniczne potwierdzenie tego, że nasza szczepionka może zapobiec COVID-19, w tym również ciężkim przypadkom choroby,” powiedział Stéphane Bancel, CEO Moderny”.
Szczepionka na Covid-19 firmy Pfizer skuteczna w 90 proc.
Koncernn farmaceutyczny Pfizer poinformował 9 listopada, że badania wykazują, że opracowana przez spółkę szczepionka zapobiega 90 proc. infekcji koronawirusem. - To wielki dzień dla ludzkości, jak i całej nauki - powiedział Albert Bourla, CEO firmy Pfizer.
Nowy szybki test antygenowy - wynik w 15 minut
Dzięki testowi NADAL® Covid-19 Antigen Test możliwe jest zapobieganie dalszemu rozprzestrzenianiu się koronawirusa i odciążenie laboratoriów. Wynik jest dostępny w zaledwie 15 minut, niezależnie od miejsca przeprowadzenia testu. Może to być szkoła, dom opieki, siedziba firmy czy lotnisko. Test może być przeprowadzany również podczas większych wydarzeń.
Serce w rekonstrukcji: naprawić usterkę
Czy ludzkie serce ma przed lekarzami jakieś tajemnice? Kiedy i po co tworzy się elektryczną mapę serca? Odpowiada dr Krzysztof Kaczmarek z Kliniki Elektrokardiologii Centralnego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
Najszybszy na świecie test PCR na SARS-CoV-2
Nowy szybki test firmy Bosch jest przeznaczony zwłaszcza do zdecentralizowanych zastosowań w laboratoriach mobilnych – np. w miejscach obsługi podróżnych na autostradach lub na lotniskach. Osoby poddane testowi mogą otrzymać wynik w tym samym punkcie, w którym pobrano od nich próbkę. Test ze znakiem CE jest już dostępny w Europie.
GIS wydaje wytyczne dla branży wyrobów medycznych, dotyczące wizyt przedstawicieli branży w szpitalach i jednostkach medycznych
Główny Inspektorat Sanitarny zaakceptował Wytyczne przemysłu medycznego dotyczące wizyt reprezentantów firm w placówkach świadczących usługi medyczne i opiekuńcze. Dokument był przedmiotem prac Izby POLMED i organizacji Technomed, które przebiegały w uzgodnieniu z GIS. Proponowane w dokumencie procedury przyczyniają się do ograniczenia ryzyka i zapewnienia bezpieczeństwa m.in. w trakcie dostaw niezbędnych wyrobów medycznych, czy też w procesie serwisowania sprzętu medycznego.
Trwają badania nad donosową szczepionką na Covid-19
Szczepionka przeciw COVID-19 podawana do nosa może być skuteczna. W przeciwieństwie do innych, opracowywanych obecnie szczepionek, podaje się ją do miejsca, które najczęściej jako pierwsze podlega zakażeniu. Zespół z Washington University School of Medicine w St. Louis opisał na łamach prestiżowego pisma „Cell” prowadzone na myszach testy nowego typu szczepionki przeciwko SARS-Cov2.
Moderna prowadzi rozmowy z KE nt. dostarczenia 80 mln dawek szczepionki na koronawirusa
Moderna, Inc. firma biotechnologiczna prowadząca pionierskie badania w dziedzinie terapii i szczepionek RNA (mRNA), celem stworzenia nowej generacji leków, ogłosiła dzisiaj, że spółka zakończyła zaawansowane rozmowy rozpoznawcze z Komisją Europejską w celu dostarczenia 80 milionów dawek mRNA-1273, kandydata Moderny na szczepionkę przeciwko COVID-19, w ramach realizacji celu Komisji Europejskiej jakim jest zapewnienie wczesnego dostępu do bezpiecznych i skutecznych szczepionek COVID-19 dla Europy.
J&J: Obiecujące wyniki pojedynczej dawki potencjalnej szczepionki przeciw COVID-19
Pojedyncza dawka kandydata na szczepionkę przeciwko COVID-19 firmy Johnson & Johnson wykazuje silne działanie ochronne w badaniach przedklinicznych. Badanie opublikowane w „Nature” pokazuje, że opracowywana przez J&J szczepionka SARS-CoV-2 wywołuje silną odpowiedź immunologiczną, która chroni przed późniejszym zakażeniem. Pierwsze badanie kliniczne fazy 1/2a na ludziach prowadzone jest obecnie w Stanach Zjednoczonych i Belgii. Badanie kliniczne fazy 3 ma się rozpocząć we wrześniu.