Wartość rynku prywatnych usług medycznych w Polsce wzrosła o blisko 4,5 mld zł
Opublikowane 05 sierpnia 2024Wbrew początkowym obawom związanym ze spowolnieniem gospodarczym, rynek prywatnej opieki medycznej stale się rozwija. Według raportu „Rynek prywatnej opieki zdrowotnej w Polsce 2024” opublikowanego przez PMR Market Experts, wydatki na prywatne usługi medyczne w 2023 roku ponownie osiągnęły rekordowy poziom, wzrastając aż o 4,5 mld zł. Przyczyn należy upatrywać w długu zdrowotnym, czynnikach demograficznych oraz wzroście popularności ubezpieczeń zdrowotnych.
Polacy spłacają dług zdrowotny
Jednym z decydujących czynników wpływających na kształt segmentu usług medycznych są z pewnością rosnące ceny świadczeń. Te – według prognoz – mocno wpłyną na wzrost udziału tego obszaru w obrębie całego rynku prywatnej opieki zdrowotnej. W 2029 roku będzie on wyższy o 2,4 p.p. w porównaniu do 2023 roku.
– Trend rosnących cen usług medycznych dodatkowo wspiera realizacja większej liczby świadczeń przez pojedynczego pacjenta. Czyli spłacanie tzw. długu zdrowotnego będącego konsekwencją utrudnionego dostępu do efektywnej publicznej opieki medycznej. Obserwujemy wzrost koszyka świadczeń realizowanych podczas pojedynczej konsultacji medycznej, w tym częstsze zlecanie kompleksowych badań diagnostycznych oraz wydłużenie czasu leczenia pojedynczych przypadków – wyjaśnia Marta Marszałek, analityk w PMR Market Experts, wiodącej firmie badawczo-konsultingowej w Polsce.
Warto podkreślić, że pomimo znaczącego wzrostu, usługi medyczne nie dominują na rynku prywatnej opieki zdrowotnej. Ustępują rosnącemu rynkowi leków i nie-leków, czyli produktom farmaceutycznym, suplementom diety, dermokosmetykom oraz innych produktom dostępnym bez recepty. Po różnego rodzaju produkty farmaceutyczne sięgają niemal wszyscy, bez względu na źródło finansowania konsultacji i badań lekarskich. I wiele wskazuje na to, że segment leków i nie-leków pozostanie w najbliższych latach największym na rynku prywatnej opieki zdrowotnej. Według prognoz w 2029 roku leki i nie-leki będą stanowiły 53,4% rynku, a usługi medyczne – 46,6%.
Starzejące się społeczeństwo zwiększa popyt na usługi medyczne
W dłuższej perspektywie rozwoju rynku usług medycznych nie bez znaczenia pozostaje czynnik demograficzny. Według ekspertów PMR Market Experts w 2029 roku już ponad 25% polskiego społeczeństwa będzie się znajdowało w wieku emerytalnym, a więc w wieku, kiedy częściej korzystamy z usług różnego rodzaju specjalistów. Oznacza to wzrost o 2 p.p. w porównaniu do 2022 roku. Jednocześnie w ciągu najbliższych 20 lat ponad 40% aktywnych zawodowo osób będzie miało więcej niż 55 lat.
Rynek prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych wzrósł o 33%
Ważnym segmentem rynku prywatnej ochrony zdrowia są ubezpieczenia. W 2023 roku wartość tego obszaru wzrosła nominalnie aż o 33% – to szybciej niż całkowita wartość rynku prywatnych usług medycznych w Polsce.
Na ten rynek z pewnością pozytywnie wpływa fakt, aktualnie abonże niament/ubezpieczee zdrowotne jest jednym z najbardziej pożądanych benefitów pozapłacowych, a coraz więcej ubezpieczycieli jest zainteresowanych tym segmentem. W ubiegłym roku z usług prywatnej opieki zdrowotnej w ramach takiego abonamentu/ubezpieczenia zdrowotnego skorzystało 14% dorosłych Polaków.
Eksperci prognozują, że na rynek prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych w najbliższych latach pozytywnie oddziaływać będzie niekorzystna sytuacja w sektorze publicznym (problemy z dostępnością do usług pogłębione przez tzw. dług zdrowotny), a także wzrost świadomości zdrowotnej i oczekiwań Polaków odnośnie wysokiej jakości usług medycznych.
źródło:PMR Market Experts